Фото: Youtube Printscreen
Завод за јавно здравље Федерације Босне и Херцеговине објавио је да је пријављен први смртни случај од малих богиња за коју је епидемија проглашена у новембру прошле године.
Ради се о младићу из Сарајева, рођеном 2006, који није био вакцинисан против малих богиња, кажу у Заводу.
Тој је установи од прошле године пријављен 6491 случај оболевања од вируса малих богиња, од чега је 476 особа хоспитализовано. Велика већина није била вакцинисана против малих богиња, иако је вакцина доступна и сматра се сигурном.
“Поново апелујемо на родитеље да је имунизација најбоља мера за спречавање оболевања, као и развоја компликација и умирања од заразних болести“, стоји у саопштењу Завода.
Уморили су се од имунизације
Мале богиње сматрале су се једном од искорењених болести, али у последњој деценији, а нарочито после епидемије коронавируса, појавио се већи број антиваксера који се противе било каквом вакцинисању деце.
“После пандемије коронавируса генерално је забележен један замор имунизацијом, јер људи очекују стопостотне учинке, а ниједна имунизација није сто постотна. Али, знајући колико су важне ствари које радимо, нама се исплати сваки труд како би се људи вакцинисали”, упозорио је недавно управник Завода др Синиша Скочибушић.
Подсетимо, мале богиње, познате и као морбили или оспице, акутно су, веома заразно вирусно обољење које углавном погађа децу и узрокује општу малаксалост, повишену температуру, цурење из носа и кашаљ, а понекад може да доведе и до тешке клиничке слике.
Инкубациони период (време од изложености вирусу до појаве првих симптома болести) просечно износи 10 до 12 дана (а креће се у интервалу од седам до 18 дана). Почетак болести карактеришу повишена температура, малаксалост, црвене и водњикаве очи, цурење из носа и кашаљ.
Карактеристична црвена макулопапулозна оспа се прво јавља на лицу, унутар два до четири дана од почетка симптома, а потом се шири ка трупу и екстремитетима. Оспа обично траје четири до шест дана и најчешће је праћена благим перутањем коже.
Тешка клиничка слика са компликацијама се јавља код недовољно ухрањене деце, посебно оне која имају недостатак витамина А у исхрани, код оних особа код којих је имунски систем ослабљен због неке друге болести, чешћа је код деце млађе од пет и особа старијих од 20 година.
Фото: Dnevnik.rs
Особе које су прележале мале богиње имају доживотни имунитет
Пад имунитета после болести може да траје неколико недеља и разлог је повећане осетљивости на друге инфекције, а посебно на инфекције које узрокује стрептоцоццус пнеумониае.
Компликације се јављају у око 30 одсто пријављених случајева, а чине их инфекције средњег уха (7-9%), проливи са дехидратацијом (6%), запаљење плућа (1-6%), слепило и постинфективни енцефалитис – запаљење мозга (1 на 1000 случајева), као и субакутни склерозирајући паненцефалитис (ССПЕ) у 1 на 100.000 случајева.
Као последица наведених компликација малих богиња могући су и смртни исходи.
Ко је у ризику да оболи?
Невакцинисана деца су у највећем ризику од оболевања, као и свака друга особа без обзира на узраст која нема имунитет (било да је невакцинисана, непотпуно вакцинисана или није била у прилици да оболи од ове болести).
Izvor: Link