Propagandna borba između Srbije i Kosova odvija se i na televizijskom tržištu, tačnije na sportskim kanalima. Arena sport je tako zabranjena na Kosovu jer je u više sportskih emisija prikazivala snimke koji slave napad u Banjskoj u kojem je ubijen kosovski policajac i trojica Srba.
Nakon što je Arena sport, koju emituje nekoliko kablovskih operatera na Kosovu, u više sportskih emisija emitovala propagandne snimke koje veličaju napad u Banjskoj, Nezavisna komisija za medije Kosova je zabranila emitovanje njihovih kanala. Na snimcima, koje je emitovala Arena sport, inače u vlasništvu Telekoma Srbije, vidi se manastir Banjska i datum 24. septembar kada se dogodio napad uz natpis „pamtićemo“ i „slava herojima.“
„Ne iznenađuje me takva odluka Arene odnosno srpskog Telekoma, jer je jasno da je to državni projekat koji je uvek bio pod političkom kontrolom i koji je radio stvari bliske vladajućoj politici, na takav ili onakav način“, rekao je Marko Milosavljević sa Univerziteta u Ljubljani.
Pokazalo se, smatraju analitičari, da je vlast u Srbiji opet zloupotrebila politički sportske kanale kada je to u interesu predsednika Srbije Aleksandra Vučića.
„Taj totalitarni režim koji traje reflektovao se i na sport. I na Arenu sport i na ovu situaciju koja se dogodila, eto na Kosovu su odlučili zabraniti – to je čista, zapravo politička odluka. Sport i sportski stadioni, sve što je vezano uz sport su najčešće ta neka produžena ruka političkih interesa“, navodi Igor Flak, komentator Sport kluba Hrvatska.
Arena Sport je izdvojila milijardu evra za kupovine sportskih prenosa, kako bi ušla u domove u regionu i sad ih zloupotrebljava za političke svrhe. Državni Telekom Srbija, koji u vlasništvu ima 16 kanala Arena Sport, pretplaćivao je sportske prenose i 100 puta više od realne cene, poput Premijer lige za koju su izdvojili 600 miliona evra.
„Mislim da se uvek radilo o geopolitičkom interesu koji je trebalo da služi kao paravan, početna tačka ekspanzije nekih pogleda i nekih drugih interesa vladajuće politike Beograda koja se onda proširila ne samo na područje Srbije, nego i na druge zemlje zapadnog Balkana, pa i Hrvatsku i Sloveniju“, navodi prof. Milosavljević.
Smatra da bi problem za sportska prava koja ima Arena Sport mogao nastati ako se slično, poput kosovskih, budu ponašali drugi regulatori u ostalim zemljama. No iz Regulatorne agencije za komunikacije Bosne i Hercegovine stiže odgovor da u njihovim propisima nema posebnih odredbi koji bi se odnosili na političku propagandu na sportskim kanalima.
Izvor: Link