Baterija je jedna od najvažnijih i najskupljih komponenti električnih vozila (EV), a proizvođači garantuju ili minimalni kapacitet ili kapacitet koji će baterija održati tokom navedenog perioda. Da bi zaštitili kupce, oni nude garancije da će kvarovi biti otklonjeni u očekivanom vremenskom periodu.
Kako baterije gube kapacitet
Koliko brzo baterije u električnim automobilima gube kapacitet teško je proceniti, jer brojni, različiti faktori utiču na gubitak ili degradaciju performansi. Međutim, istraživanje kompanije Nimblefins, gde su analizirali degradaciju baterija Tesle, pokazalo je da su baterije Modela S i dalje imale 93 odsto svog kapaciteta nakon sedam godina trajanja baterije. Doduše, na putevima je mali broj električnih automobila starih osam ili više godina.
Na kapacitet značajno utiče i broj pređenih kilometara. Više pređenih kilometara znači više ciklusa punjenja, što smanjuje efikasnost baterije. Podaci pokazuju da su automobili gubili oko procenat svog dometa godišnje u prvih sedam godina, nakon čega su se stope degradacije povećale. Do desete godine, neto kapacitet baterija se smanjio na prosečno 82,5 odsto. Podaci istraživanja prve generacije Nissan Leafa pokazali su još veću degradaciju. Posle pet godina, baterija je izgubila oko petinu svog dometa, što je skoro četiri odsto godišnje.
U BMWu, gde su još pre deset godina prodavali električni automobil i3, otkrili su da je gubitak dometa zanemarljiv čak i nakon dugih perioda rada.
Garancije su obično osam godina
Garanciju kapaciteta visokonaponske baterije većina proizvođača postavlja na 70 odsto za osam godina. Ako baterija ima manje od 70 odsto kapaciteta nakon pet godina pri 100 odsto napunjenosti, u tom slučaju kupac može da zatraži garanciju. Ukoliko proizvođač prihvati zahtev, zameniće pojedinačne module baterija ili, eventualno, celu bateriju o svom trošku.
Škoda objašnjava da, ako se povećan gubitak neto sadržane energije izmeri kod prodavca ili servisnog partnera, kupac može besplatno povećati neto energiju baterije. To rade tako da se ponovo dostigne najmanje sledeća neto sadržana energija baterije – do tri godine ili 60 hiljada kilometara (78 odsto kapaciteta).
Do pet godina ili 100.000 kilometara, kapacitet baterije ne sme biti manji od 74 odsto. Za osam godina ili do 160.000 pređenih kilometara, baterija mora imati najmanje 70 odsto početne vrednosti kapaciteta. Ako je neto sadržana energija baterije i dalje 69 odsto za četvorogodišnje vozilo sa 90.000 pređenih kilometara, neto sadržana energija baterije garantovano iznosi najmanje 74 odsto.
Brendovi u većini slučajeva nude osam godina garancije ili 160.000 kilometara. MG kaže da će, gde je to moguće, deo prekomernog gubitka biti nadoknađen; ali kada baterija ne može da se popravi, oni će je zameniti bilo kojom novom recikliranom. Mercedes daje 10 godina garancije ili 250.000 kilometara za najskuplji EQS model. Lexus nudi desetogodišnju garanciju ili milion kilometara za model UX300e. Kineski Aiways garantuje 75 odsto kapaciteta baterije nakon osam godina.
Ipak, budite na oprezu, jer brendovi nude različite garancije za različite modele. Recimo kod Tesle, garancije se razlikuju od modela do modela. Ulazni modeli sa zadnjim pogonom pokriveni su garancijom od osam godina ili do 160.000 kilometara. Kod “long range in performance” verzija, garancija raste na 192.000 kilometara. Za skuplje modele S i X, garancija važi do osam godina ili 240.000 kilometara.
Različite garancije se, takođe, mogu primeniti na starije modele koji se prodaju na tržištu polovnih vozila. Na primer, hyundai ioniqu EV, koji više nije u rangu novih automobila, imao je garanciju od osam godina ili 200.000 kilometara.
Pregled garancija koje nude proizvođači za visokonaponske baterije novih električnih vozila možete pogledati u tabeli.
Na šta treba obratiti pažnju kod garancije
Vlasnici električnih automobila mahom ne shvataju da treba da znaju i poštuju pravila navedena u uputstvu i uslovima garancije. Ako se ne pridržavate tih pravila, postoji mogućnost odbijanja popravke. Među zahtevima, najčešći je blagovremeno servisiranje prema uputstvima proizvođača. Garancija ne važi u slučaju neispravnih i nestručnih popravki ili naknadnih nadogradnji automobila, napisao je Nemački automobilski klub (ADAC). Tu spada i ugradnja kuke, ako opterećenje prikolice nije uneto u dokumentaciju.
Uputstva da se baterija sa visokim kapacitetom puni što ređe i da se baterija ne puni uvek do kraja – smatraju se preporukama za duži vek trajanja baterije.
Kod Škode, izuzeća iz garancije uključuju uklanjanje visokonaponske baterije iz vozila, nepravilno otvaranje ili korišćenje akumulatora van vozila, nepoštivanje propisa o radu, rukovanju i održavanju vozila ili direktan kontakt sa visokonaponskom baterijom koja gori. Garancija, takođe, ne važi ako se visokonaponska baterija čisti čistačem pod visokim pritiskom ili parom, ili ako se voda/agresivne tečnosti koriste direktno.
U garantnom listu BMWa piše da je obavezno da se na vozilu obavljaju svi pregledi u vremenskim intervalima koje odredi proizvođač. Pregledi i popravke visokonaponske baterije su, takođe, neophodni kada se to pokaže neophodnim tokom ovih pregleda. Garancija se ne primenjuje ako je vozilo bilo preopterećeno u nekim sportskim takmičenjima, ako je automobil opremljen rezervnim delovima koje nije odobrio proizvođač, ili ako je baterija otvorena ili uklonjena.
Garanciju može ugroziti i takozvano duboko pražnjenje, do kojeg može doći ako vozilo stoji duže vreme, piše ADAC. Za neke brendove, duboko pražnjenje baterije je razlog za poništavanje garancije, dok se u drugim situacijama rešavaju od slučaja do slučaja. U ADAC-u, kupcima polovnih električnih automobila savetuju da provere koliko dugo vozilo stoji, kao i to da prodavac ugovorom garantuje da baterija nije duboko ispražnjena i da je redovno punjena.
Ažuriranja softvera su jednako važna za baterije: konkretno, ključna i obavezna su ažuriranja zbog opoziva ili ažuriranja tokom servisa. U suprotnom, ovo može imati negativan uticaj na naknadna potraživanja po osnovu garancije. Posebna pažnja posvećena je ažuriranjima softvera u Tesli, gde su ona preduslov za ostvarivanje prava na garanciju. Proizvođači veoma dobro poznaju istoriju baterije. Kritični uslovi baterije i podaci o lokaciji se čuvaju u sistemu za upravljanje baterijom, a neki se prenose direktno proizvođaču putem interneta.
Osam saveta za duži rok trajanja baterije
Starenje i gubitak kapaciteta baterije ne mogu da se spreče. Međutim, uz pravilno rukovanje, možete produžiti vek baterije, a ovo je osam saveta ADAC-a:
- Punjenje do 100 odsto i stalno pražnjenje su pogubni za bateriju: za svakodnevne potrebe dovoljno je ograničenje punjenja do 80 odsto. Često se dešava i da pražnjenje baterije ošteti bateriju, te je preporuka da krenete s punjenjem kad je baterija na 10 i 20 odsto. Punjenje do 80 odsto savetuje i nemački Auto Motor and Sport.
- Ako se električni automobil neće koristiti duže vreme – u slučaju odmora – treba ga parkirati sa nivoom napunjenosti baterije u srednjem opsegu, odnosno između 30 i 70 procenata.
- Punite automobil na stanicama za brzo punjenje samo ako je to apsolutno neophodno: brzo punjenje sa snagom od 50 do 350 kilovata negativno utiče na vek trajanja baterije. Za svakodnevne potrebe, preporučuje se sporo punjenje na stanicama za punjenje naizmenične struje (AC).
- Pre dugih putovanja, punjenje do 100 odsto je razumno, ali na putu – punjenje iznad 80 odsto ima manje smisla, jer snaga punjenja počinje da opada, a punjenje poslednjeg procenta će trajati veoma dugo.
- Ograničite vožnju maksimalnom brzinom: električni automobili su poznati po jakom ubrzanju. Takvo ubrzanje i vožnja pri velikoj brzini izazivaju veliki protok energije, što opterećuje bateriju. Doslednom i predvidljivom vožnjom, zapravo produžavate vek e-vozila na duge staze.
- Izbegavajte ekstremne temperature. Kao što su napisali u ADAC-u, baterije su kao ljudi. Ne vole ekstremnu toplotu ili hladnoću. Stoga, leti preporučuju parkiranje u hladu, dok bi zimi bilo idealno parkiranje u garaži.
- Ne preporučuje se brzo punjenje neposredno pre vožnje. Kada idete na dugo putovanje, nemojte puniti bateriju neposredno pre vožnje, kada su ćelije baterije hladne. Bolje je napuniti unapred na kraju putovanja, kada se ćelije baterije zagreju na nivou radne temperature.
- Priprema baterije za punjenje: tokom putovanja preporučuje se blagovremeno uključiti preliminarnu pripremu baterije za punjenje. Neki automobili dozvoljavaju ručno pokretanje, a ako ste planirali zaustavljanje na stanici za punjenje u navigacionom uređaju – baterija će se automatski zagrejati na odgovarajuću temperaturu. Ovo obezbeđuje brže ili optimalno punjenje i štiti sastav ćelije baterije.