Grad Kragujevac bio je domaćin centralne manifestacije ”U njenim rukama” koju je povodom 15. oktobra, Međunarodnog dana žena na selu organizovalo Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede na Šumadija sajmu. Pozdravljajući učesnike manifestacije i brojne zvanice među kojima su bili i predstavnici više ministarstava Vlade RS, gradonačelnik Kragujevca Nikola Dašić je posebnu zahvalnost izrazio majkama, sestrama, bakama i svim ženama koje žive na selu, na njihovom aktivizmu i borbi da obezbede viši položaj žena na selu.
Kroz istoriju najveće zasluge pripisivane su muškarcima i nepravedno su zapostavljane žene, oduvek stubovi kuće, kazao je gradonačelnik Nikola Dašić istakavši da su one danas sposobne i odlučne, prisutne svuda i u politici, i u biznisu i u biznisima na selu. Kroz programe ministarstava država prepoznaje potrebu da osnaži mala poljoprivredna gazdinstva i proizvođače hrane čiji su osnivači žene. Tendencija podrške ženama na selu vidi se kroz programe Regionalne privredne komore Šumadije i Pomoravlja, Razvojne agencije za ekonomski razvoj Šumadije i Pomoravlja, dodao je Dašić i naveo da u ovom trenutku prema podacima Agencije za privredne registre oko 24 posto registrovanih poljoprivrednih gazdinstava čine vlasnice. To nije mali broj ali nije ni konačan koji želimo da postignemo, jer bez žene nema nijednog pravog srpskog domaćinstva, poručio je Dašić.
Manifestaciju na kojoj je svoje proizvode izložilo 28 udruženja žena sa sela iz svih krajeva Srbije otvorila je Livija Pavićević, državni sekretar Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede.
Manifestacija ”U njenim rukama” slavi žene koje predstavljaju kičmu ruralne Srbije koje svojim trudom i predanošću oblikuju naša sela, unapređuju život u njima i određuju budućnost, ne samo naše poljoprivrede nego svima nama, kazala je državni sekretar Pavićević. Međunarodni dan žena na selu, istakla je ona, ustanovljen je ne samo zbog ravnopravnosti i aktivnog učešća žena na selu i u svim strukturama društva i vlasti već i da bi podsetio na izazove sa kojima se žene na selu suočavaju.
Većinu porodične radne snage na seoskim gazdinstvima čine žene, čak 59,3 posto, a nosioci više od 30 posto ukupno prijavljenih poljoprivrednih gazdinstava čine žene. Taj broj raste, a Ministarstvo poljoprivrede, kazala je državni sekretar podstiče njihovo ekonomsko osnaživanje dodatnim bodovima i kreditima sa 1% kamatnom stopom kao i pravilnicima za svaki deo poljoprivredne proizvodnje imajući u vidu da se žene najčećše bave proizvodnjom organske hrane, proizvodnjom povrća i cveća u plastenicima, preradom poljoprivrednih proizvoda, pčelarstvom kao i seoskim turizamom.
Projekat Konkurentne poljoprivrede Srbije koji se sprovodi u saradnji sa Svetskom bankom, podsetila je Pavićević, značajno doprinosi osnaživanju žena u ruralnom području jer svaki treći podnosilac zahteva je žena. Žene na selu imaju ogroman potencijal da unaprede svoje zajednice, jer one nisu samo radnice, već keratorke naše zajedničke budućnosti, poručila je ona.
Manifestaciji „U njenim rukama“ prisustvovao je i Nikola Bertolini, šef kooperacije EU koji je rekao da je trećina budžeta Evropske unije posvećen očuvanju sela i poljoprivrede. On je podsetio da se u Srbiji implementira IPARD program sa različitim merama podrške poljoprivrednicima i izrazio zadovoljstvo što 15 procenata od ukupnog broja korisnika bespovratnih sredstava tog programa čine žene.
U okviru prezentacija ”Žene na selu” prikazan je prilog o Vesni Arsić, predsednici organizacije ”Vredne ruke sela Rabrovca” iz okoline Mladenovca, koja svoje domaćinstvo razvija proizvodnjom povrća, voća i cveća i preradom proizvoda. Predsednicama udruženja uručeni su prigodni pokloni.