Ministarstvo unutrašnjih poslova saopštilo je da su zbog poplava u opštinama i gradovima Srbije proglašene 53 vanredne situacije.
Iz MUP-a navode da je u petak oko 20 časova zbog poplava izvršena evakuacija 60 lica u naselju Mala Guba u Prokuplju, a da je od jutros evakuisano ukupno 142 lica na teritoriji Bora, Mladenovca, Kruševca, Jagodine, Aranđelovca, Prokuplja, Kragujevca, Majdanpeka i Lazarevca.
U toku noći pripadnici Ministarstva unutrašnjih poslova Sektora za vanredne situacije bili su angažovani na crpljenju vode u Boru u naselju Savača, u mestu Šarlinac u opštini Doljevac iz podruma Gerentološkog centra i u Jagodini na lokaciji nove industrijske zone, saopštio je danas MUP.
Pripadnici Sektora za vanredne situacije bili su angažovani i na evakuaciji životinja iz poplavljene štale u Grockoj, kao i na preventivnom obilasku svih kritičnih vodotokova na teritoriji cele Srbije.
Sinoć u 21.00 časova u mestu Mirosaljci bb, GO Lazarevac, Specijalistički tim za spasavanje i rad na vodi Sektora za vanredne situacije MUP evakuisao je jednu osobu koja je upala u reku Turija.
Usled izlivanja reke Toplice, sinoć oko 23 časova Crveni krst Doljevac evakuisao je 33 osobe iz sela Šarlinac i Šainovac i oni su smešteni u Domu kulture u mestu Šarlinac.
Na snazi su trenutno ukupno 53 vanredne situacije, za celu teritoriju gradova: Kragujevac, Kruševac, Bor, Čačak, Loznica, Jagodina, Prokuplje, Kraljevo i opština Aranđelovac, Aleksandrovac, Lučani, Topola, Rača, Lebane, Doljevac, Rekovac, Arilje, Aleksinac, Svilajnac, Paraćin, Sokobanja, Despotovac, Sjenica, Koceljeva, Vladimirci, Babušnica, Boljevac, Vrnjačka Banja, Ćuprija, Ćićevac, Ražanj, Trstenik, Medveđa, Kuršumlija, Brus, Vladičin Han, Žitorađa, Blace, Kučevo, Smederevska Palanka.
Vanredna situacija na snazi je i u delovima teritorija Grada Šapca i Užica, i opština Trgovište, Bojnik, Požega, Beočin, Irig, Priboj, Žagubica, Ivanjica, Kosjerić, Varvarin, Majdanpek.
Ministarstvo unutrašnjih poslova još jednom apeluje na sve građane da ne prilaze nabujalim bujičnim vodotokovima, da u slučaju eventualne opasnosti slušaju nadležne institucije i da ukoliko voda preti da uđe u domaćinstva, iskoriste džakove sa peskom da obezbede lokaciju, kao i da se u slučaju direktne opasnosti popnu na više etaže, isključe električnu energiju i, podsećamo, pozovu vatrogasce na broj 193 ili policiju na 192, kako bi im bila pružena adekvatna pomoć.
I u Kragujevcu proglašena vanredna situacija zbog poplava
Na teritoriji Grada Kragujevca danas je zbog poplava proglašena vanredna situacija.
Nakon obilaska terena, na predlog komandanta Štaba za vanredne situacije i gradonačelnika Kragujevca Nikole Dašića, održana je telefonska sednica Štaba i proglašena vanredna situacija na teritoriji grada, kako bi se u što kraćem roku i prema prioritetima pomoglo građanima da saniraju pričinjenu štetu, objavljeno je na sajtu Grada Kragujevca.
Nakon obilnih padavina i poplava koje su u četvrtak uveče zadesile Kragujevac, ekipe Sektora za vanredne situacije i gradskih preduzeća Šumadija i Vododvod rade na saniranju štete na teritoriji grada, ali i na seoskom području u Masloševu i čitavom potezu ka Stragarima.
Tim povodom komandant Štaba za vanredne situacije, gradonačelnik Nikola Dašić sa načelnikom Uprave za vanredne situacije Kragujevac Zoranom Kočovićem obišao najugroženija područja i domaćinstva u naseljima Palilile, Korićani, Grošnica i Erdeč.
Jedna od najkritičnijih lokacija je Levačka ulica u naselju Palilule, gde vatrogasci spasioci preko 30 sati crpe vodu iz stambenih i drugih objekata.
Taj posao je, kako se navodi na sajtu, pri kraju, a sledeći korak je saniranje štete na infrastrukturi i objektima uz pomoć gradskih preduzeća Šumadija i Vodovod i kanalizacija.
”Donjomalska ulica u Korićanima je jedna od preko 200 gde je prijavljen problem. Nanosi vode sprali su čitavu tamponsku podlogu i napravili kanale. Sve ekipe javno komunalnih preduzeća Vodovoda i Šumadije su na terenu, kako bi se što pre ulice vratile u prethodno stanje i omogućilo meštanima da normalno funkcionišu”, istakao je gradonačelnik Nikola Dašić.
Dodao je da kuće nisu ugrožene kuće i da mu je drago što na terenu vidi ljude koji su se priključili radnicima Šumadije.
”Svaka čast meštanima, među kojima ima i vremešnih u osmoj deceniji, a koji daju sve od sebe da što pre prevaziđu ovu situaciju”, istakao je Dašić.
Prema rečima Zorana Kočovića načelnika Uprave za vanredne situacije Kragujevac koliko od sutra, po prijavama građana kreću i komisije za procenu štete kako bi se nadoknadilo sve što je voda u prethodnim periodu oštetila.
Gašić obišao Junkovac, poplavljen usled obilnih padavina i izlivanja reke Turije
Ministar unutrašnjih poslova Bratislav Gašić obišao je danas mesto Junkovac, u opštini Lazarevac, koje je usled obilnih padavina i izlivanja reke Turije poplavljeno.
Ministar je tom prilikom naglasio da će pripadnici Ministarstva unutrašnjih poslova, Sektora za vanredne situacije, koji su punim kapacitetom angažovani na evakuaciji ugroženog stanovništva i crpljenju vode, biti uz građane i pomagati im kako bi se u što skorijem roku vratili u svoje domove.
U razgovoru sa meštanima Junkovca, Gašić je rekao da su spasilačke službe prethodnih dana obilazile ovo područje i upozoravale građane na moguće opasnosti od poplava izazvanih obilnim padavinama, saopšteno je iz MUP-a.
”Sada ćemo da vam pomognemo, da očistimo sve kako biste se vratili svojim kućama. Spasioci vatrogasci će biti sa vama sve dok ne saniramo štetu i biće tu kako biste bili bezbedni. 1.800 naših pripadnika je non-stop na terenu. Učiniće sve što mogu, da iscrpe vodu, iznesu nameštaj da bi Štab za vanredne situacije mogao da napravi popis da vam nadoknadimo štetu koju ste pretrpeli, rekao je ministar.
On je istakao da će se zalagati da se zajedničkim radom sa nadležnim službama i lokalnom samoupravom reši problem izlivanja reke Turije kako do poplava ne bi dolazilo.
Ovo pitanje mora da se reši, i od toga nećemo odustati, rekao je Gašić.
Vršilac dužnosti pomoćnika ministra i načelnika Sektora za vanredne situacije Luka Čaušić izjavio je da se situacija u vezi sa poplavama na teritoriji Srbije za sada stabilizuje i da će pripadnici Sektora biti na terenu dan i noć dok se i najmanja naznaka moguće opasnosti ne povuče.
”Pripadnici Sektora za vanredne situacije rade na crpljenju vode. To su desetine crpljenja vode u gotovo svim okruzima koji su pogođeni ovim izuzetno jakim nevremenom da bi građani mogli da se vrate u svoje domove, izjavio je Čaušić.
On je još jednom apelovao na građane da budu oprezni, da ne prilaze nabujalim bujičnim vodotokovima i da za svaku vrstu pomoći koju mogu da im pruže pripadnici MUP pozovu 193 ili 192.
Mi ćemo brzo doći i pomoći, rekao je Čaušić.
Od 26. maja, kad su počele obilnije padavine na teritoriji Srbije, pripadnici Sektora za vanredne situacije evakuisali su 303 osobe, bili su angažovani na 798 intervencija, sa 835 vozila i 813 pumpi i 103 pripadnika Specijalističkog tima za spasavanje i rad na vodi sa 34 vozila i 38 čamca, dodaje se u saopštenju MUP-a.
Pirot: Nabujala reka oborila dalekovod, dva sela bez struje, četiri sela bez pijaće vode
Koordinator Gradskog štaba za vanredne situacije u Pirotu Sreten Savov izjavio je Tanjugu da je kod sela Gornja Držina, u slivu reke Jerme, došlo do obaranja dalekovoda zbog čega je došlo do prekida u snabdevanju strujom u dva sela, dok su četiri sela bez vode.
“Kod nas nije bilo ozbiljnih problema kao u drugim delovima zemlje. Tokom noći došlo je do obaranja dalekovoda kod sela Gornja Držina u slivu reke Jerme, tako da su sela Komje i Vlasi bez struje. Inače u selu Vlasi je glavna pumpa za vodosnabdevanje sela Sukovo, Gornja Držina, Komje i Vlasi”, rekao je Savov.
Prema njegovim rečima, Elektrodistribucija je, zajedno sa Štabom za vanredne situacije, nabavila dva agregata koji će biti instalirani u selima Komje i Vlasi.
“Trenutno selo Komje ima struju, a do kraja dana će veći agregat biti pušten u selu Vlasi i time će selo dobiti struju, a ujedno će proraditi i pumpa za vodosnabdevanje pomenutih sela. Očekujemo da, kada dođe do pada nivoa reke Jerme, u naredna tri-četiri dana, da se uspostavi normalno snabdevanje električnom energijom jer sada nije moguće intervenisati zbog visokog nivoa reke Jerme”, rekao je za Tanjug Savov.
Po rečima Savova, u pirotskom kraju nije bilo većih problema, a Štab za vanredne situacije prati situaciju 24 sata i reaguje u skladu sa potrebama na terenu.
Novi Pazar: Vojska postavila pontonski most preko reke Trnavice
Vojska Srbije postavila je danas pontonski most preko reke Trnavice, omogućivši stanovnicima novopazarskog naselja Kleča, koji su bili odsečeni zbog bujičnih poplava, vezu sa gradom.
Oko 30 domaćinstava bilo je odsečeno od sveta tri dana, nakon što je bujica koju nije zaustavila ni obližnja brana, porušila most preko Trnavice oštetivši jedini putni pravac koji naselje Kleča povezuje sa ostatkom Novog Pazara.
Meštane je obišao i na brzoj reakciji Vojsci Srbije zahvalio ministar turizma i omladine Husein Memić.
“Zahvaljujem Vojsci i ministru odbrane Milošu Vučeviću na brzoj reakciji. Ovo je tri dana nakon bujičnih poplava bio jedan od većih problema i najrazornija posledica bujica koje su poplavile naselja u Novom Pazaru. I ovo je privremeno rešenje, građanima već u ovoj godini moramo sagraditi nov betonski most. U naselju Trnava koje vodi ka Kleči, a gde u 40 kuća žive i stari i bolesni”, rekao je ministar Memić.
On je dodao i da gradonačelnik i ostali predstavnici lokalne samouprave razgovaraju na terenu sa meštanima koji su imali štetu od poplave, kako da im se što pre pomogne. Kazao je da mehanizacija javnih i privatnih preduzeća radi ovih dana na sanaciji štete prouzrokovane poplavom.
“Moramo ući u svaku kuću i učiniti za ove ljude sve što je u našoj moći. Šteta će biti nadoknađena, nakon što građani obave prijavu štete, komisije će na terenu popisati štetu. Bogu hvala da nije bilo ljudskih žrtava”, naveo je Memić.
On je rekao da je situaciju u nekoliko naselja zakomplikovala i divlja gradnja.
“Mnogi su sagradili kuće na rečnim koritima, postavili ograde, izgradili pomoćne objekte, sada zbog toga stradaju i kuće legalno sagrađene i udaljene od reka”, naveo je Memić.
Reka Trnavica, koja se izlila zbog obilnih padavina i bujičnih potoka, izazvala je veliku materijalnu štetu u novopazarskim naseljima Trnava i Ćeremiđinica.
Stefan Tomić: Situacija u Čačku stabilna budući da kiša već neko vreme ne pada
Član civilne zaštite Čačka Stefan Tomić izjavio je danas da je situacija u tom gradu za sada stabilna budući da kiša već neko vreme ne pada.
“Od juče popodne smo ovde i iz Moravca ispumpavamo vodu u Zapadnu Moravu kako bismo zaštitili meštane koji ovde žive u naselju Suva Morava”, rekao je Tomić.
On je dodao da je situacija za sada stabilna budući da kiša već neko vreme ne pada.
“Može se uočiti da se nivo Morave postepeno smanjuje, a situacija je dosta stabilnija i u svim delovima grada”, istakao je Tomić.
Spasojević: Sve snage usmerene na evakuaciju i spasavanje ljudskih života
Načelnik odeljenja u Sektoru za vanredne situacije MUP-a Srbije Milorad Spasojević izjavio je danas da je velika teritorija Srbije zahvaćena poplavama i da su sve snage usmerene na spasavanje ljudskih života.
“Samo u jučerašnjem danu imali smo preko 217 uspešnih evakuacija naših građana, a to je do sada ukupno skoro 295 evakuacija od 26. maja kada su nepogode počele da nas prate”, rekao je Spasojević.
On je dodao da je prioritet da se svi evakuišu i spasu i odvedu na sigurno.
“Samo sinoć u Doljevcu smo imali 33 evakuisane osobe, u Boru 20 rudara je pomoglo da pređu na drugu stranu, u Prokuplju je bila evakuacija skoro 60 ljudi”, rekao je Spasojević.
On je dodao da su i dalje angažovane pumpe velikog intenziteta za crpljenje vode u Lučanima i Jagodini, ali da se crpljenje vrši i u Boru, Aranđelovcu, Beogradu, Požegi, Kosjeriću kao i u svim mestima u kojima je došlo do izlivanja bujičnih vodotokova.
“Vanredna situacija proglašena je u skoro 52 opštine u Srbiji, voda je većinom zahvatila obradive površine, ali su pogođena i domaćinstva. Voda u Jagodini je otišla ka industrijskoj zoni i tamo je upućena pumpa velikog kapaciteta koja će pokušati tu veliku površinu vode da vrati u vodotokove”, rekao je Spasojević.
On je dodao da je zapadni deo Srbije primio veliku količinu vode i da se u svim mestima radi na sanaciji poplava.
“Srećom brojke nisu toliko velike, voda se polako povlači, a hidrometeorolozi najavljuju prestanak padavina što će uticati na smanjenje nivoa vode”, zaključuje Spasojević.
Bojan Radović: U Aranđelovcu palo oko 100 litara kiše po metru kvadratnom
Predsednik opštine Aranđelovac Bojan Radović izjavio je danas da je prethodnog dana i u toku noći palo oko 100 litara kiše po metru kvadratnom u tom gradu, što je dovelo do toga da kiša ujutru dođe do pragova kuća Aranđelovčana, a da u toku dana bujice počnu da ulaze u kuće.
On je za Tanjug istakao da je na teritoriji čitave opštine Aranđelovac proglašeno vanredno stanje.
”Najvažnije je da nije bilo povređenih i žrtava, i ovom prilikom moram da se zahvalim vatrogasno-spasilačkim jedinicama, odnosno Ministarstvu unutrašnjih poslova, koje su u od ranog jutra evakuisali veliki broj naših sugrađana”, rekao je Radović i dodao da je u bujicama bio zarobljen jedan autobus, ali da su vatrogasci uspeli da evakuišu sve putnike iz njega.
”Neki naši sugrađani želeli su da pomognu, pa u krenuli traktorom, ali se onda taj traktor prevrnuo u neki jarak, ali opet su vatrogasne jedinice uspele da spreče da dođe do nekih povreda i eventualnih žrtava”, rekao je predsednik opštine.
Naveo je da Aranđelovac nema reku, ali da je voda došla iz malih rečica i pritoka, i da su Srbijavode čistile vodotokove prvog i drugog reda, ali da ovu situaciju ”nije bilo moguće predvideti”.
”Situacija je bila zaista teška, sve se brzo odigralo. Nije kao 2014. kada smo za nekoliko dana imali ovakve količine padavina, a ovo se sve desilo preko noći”, rekao je on.
Naveo je da će zvaničnici uskoro ponovo imati sastanak kako bi se sanirala eventualna šteta na infrastrukturi, i kako bi se pobrinuli za one koji nemaju smeštaj.
”Neki su smeštaj pronašli kod rodbine i prijatelja. Svešto bude potrebno obezbedićemo preko Crvenog kršta i Centra za socijalni rad”, zaključio je Radović.
Predsednik opštine Lazarevac: Stanje se stabilizuje, Kolubara u koritu
Predsednik opštine Lazarevac Bojan Stević danas je izjavio da se stanje u mesnim zajednicama u toj opštini, koji su prethodnog dana i u toku noći bile u problematičnom stanju zbog izlivanja vodotokova, pre svega reka Turija i Peštan, sada stabilizuje.
”Mislim na šest mesnih zajednica, imali smo u toku noći porast reke Turije gde ona prolazi kroz mesnu zajednicu Sokolovo, gde je došlo do izlivanja i obustave saobraćaja prema celoj toj mesnoj zajednici i ostalim delovima, prema opštini Barajevo i mesnoj zajednici Arnajevo”, rekao je Stević za Tanjug.
On je dodao da su tokom jutra ‘počele da se izlivaju takozvane crne vode u mesnoj zajednici Veliki Crljeni, gde je upućen jedan bager i gde će biti na raspolaganju celokupna mehanizacija.
Naveo je da je nezvanično oko 120 domaćinstava potopljeno, da nema nijednog povređenog sugrađanina, ali da je pričinjena velika materijalna šteta.
”Sa ovim smo se susretali i 2014, tako da ne sumnjam da ćemo svi izaći kao pobednici”, ocenio je Stević.
On je dodao da je reka Peštan u stagnaciji i da njen vodostaj pada, i da je do pet sati jutros rađeno na izgradnji nasipa prema mesnoj zajednici Vreoci i ka ogranku EPS u Kolubari, gde se nalaze bunkeri sa sirovim ugljem.
”Imali smo juče dve akcije spasavanja, spaseno je jedno dete od 15 godina u MS Junkovac, koje je upalo u Turiju, ono je izvučeno nepovređeno. Noćas su spasena dvojica braće, koji su iz Turije izvučeni i od kojih je jedan zbrinut u DZ Lazarevac, a drugi upućen u Beograd zbog hipotermije”, rekao je predsednik opštine Lazarevac.
On je izrazio nadu da će danas padavine prestati, kako bi se što pre pristupalo rešavanju problema.
”Uputićemo gradonačelniku Šapiću predlog da se uvede vanredna situacija u osam mesnih zajednica koje su obuhvaćene poplavama. Mesne zajednice Rudovci, Mali Crnjani, Petkovac i deo MS Baroševac, pretrpele su najjači udar, uz, naravno, Vreoce, gde vatrogasci još vrše ispumpavanje vode iz 12 domaćinstava”, rekao je on.
Govoreći u kom stanju je reka Kolubara, on je rekao da se u toku noći povećao vodostaj njene najveće pritoke u tom području, Ljiga, zbog bujičnih ulivanja, te je zato porastao i nivo Kolubare, ali da je Kolubara i dalje u svom koritu i da nema velikih izlivanja koja bi mogla da ugroze domaćinstva.
”Kolubara bi najpre mogla da ugrozi useve, poljoprivredna gazdinstva, pa čak i da ugrozi energetske sisteme, ali da bi do toga došlo, morale bi biti padavine kao 2014, a ja ne verujem da će do toga doći”, zaključio je Stević.
Puzović: U Smederevskoj Palanci stabilno, najveći problem bujična izlivanja
Direktor JP Srbijavode Goran Puzović izjavio je danas da je poplavni talas koji je u toku noći prošao kroz Raču i Smederevsku Palanku ide prema Velikoj Plani i Moravi, i da je u koordinaciji sa lokalnom samoupravom, osigurano da to područje bude stabilno.
”Najteža situacija trenutno je na reci Toplici, područje Prokuplja i Doljevca, gde smo prošle noći branili područje. Zahvaljujući dobroj komunikaciji sa opštinom Doljevac, odradili smo ono što je faktički bilo nemoguće, zaštitili smo najveći deo naselja Šalinac koje je nekoliko puta plavljeno vodom, kao i gerijatrijski dom u Doljevcu, koji je do sada bio plavljen nekoliko puta, dakle držimo tu liniju”, rekao je Puzović za Tanjug.
On je dodao da je specifično da nivo Toplice, koja je bujična reka, ne pada poslednjih 15 sati.
Naveo je da je nešto teža situacija bila u Ćićevcu, ali da je, kako je rekao, urađeno ono najvažnije.
”Kako je najavljeno, ovaj talas će večeras najverovatnije napustiti našu zemlju. Sad velike reke počinju da se pune: Velika, Južna i Zapadna Morava sa pritokama, i sve reke na jugu su u porastu, proglašavamo vanrednu situaciju, ali na tim velikim rekama ne očekujemo neke probleme”, ocenio je Puzović i istakao da su bujice najveći problem, i da JP Srbijavode pruža podršku svima koji se sa njima bore.
”Što se tiče branjenih područja, tu nemamo nikakvih proboja, ali sve ovo što se dešava je na neuređenim područjima, na malim i bujičnim vodotokovima, i zajedno sa Sektorom za vanredne situacije na svim područjima sprovodimo neophodne mere”, rekao je on.
Dodao je da će u naredna dva ili tri dana biti problema, pre svega jer će se voda cediti i oticati prema velikim rekama.
”Sva tehnika i ljudstvo biće na terenu da bismo ispratili ovaj talas. Nadamo se da naredni talas koji se najavljuje neće biti toliko jak”, rekao je Puzović i naveo da će glavne posledice padavina biti klizišta.
”Njih će biti sve više kada se voda cedi i suši, to je ono što nas čeka”, zaključio je Puzović.
Bor: Stanje povoljno dan posle proglašenja vanredne situacije
Na teritoriji Bora gde je, nakon obimnih padavina, proglašena vanredna situacija, trenutno stanje je povoljno, a vatrogasci i spasioci su tokom noći obilazili sve problematične tačke, izjavio je danas za Tanjug načelnik odeljenja za vanredne situacije borskog upravnog okruga Miodrag Marković.
“Trenutna situacija je povoljna, kiša je stala, tokom noći nije padala, sada počinje neka lagana, veoma slaba kiša što je uticalo na smanjenje svih vodotokova na teritoriji borskog upravnog okruga”, rekao je Marković za Tanjug.
On je podsetio da je juče proglašena vanredna situacija na teritoriji grada Bora, a dan pre u delu teritorije opštine Majdanpek.
“U jučerašnjem danu nakon izuzetno velikih obimnih padavina došlo je do porasta svih reka na teritoriji grada Bora. Najteža situacija je bila ovde na teritoriji sela Donja Bela Reka. Šest vatrogasaca i spasilaca je pomagalo ljudima da izvuku svoju tehniku i vrednosti iz podrumskih prostorija, zatim su ispumpavali vodu”, rekao je Marković.
Tokom jučerašnjeg dana bile su ukupno 33 intervencije, kao i jedno spasavanje lica koje je na krovu svog automobila čekalo pomoć u delu sela Metovnica i uspešno je spaseno.
On je istakao da nije bilo potrebe za evakuacijom ljudi, ali je pomagano meštanima da spasu ono što se spasti da.
“Nažalost bujična poplava odnela je nekoliko sitnih i većih životinja. Ljudi su uspeli da nešto dignu na više etaže, ali smo naravno i mi bili tu da im pripomognemo da se ta šteta što manje prenese na njih”, dodao je Marković.
On je ukazao da su sve radne mašine javnih komunalnih preduzeća na terenu i rade, i danas, na sanaciji i osposobljavanju putne mreže.
“Nismo imali evakuaciju ljudi, ali smo pomagali meštanima da spasu svoju tehniku i vrednosti iz podrumskih prostorija, a zatim ispumpavali vodu”, izjavio je danas za Tanjug načelnik odeljenja za vanredne situacije borskog upravnog okruga Miodrag Marković.
Po njegovim rečima, sve radne mašine javnih komunalnih preduzeća su na terenu non-stop i rade na sanaciji i osposobljavanju putne mreže.
“Imamo dosta puteva koji su odsečeni usled bujičnih poplava i trenutno, uz pomoć mašina, radi se na osposobljavanju puteva da bi građani mogli da izađu na put. Ono što bih takođe želeo da kažem jeste da smo juče imali veliko angažovanje na celoj teritoriji okruga to jest ukupno 33 intervencije, kao i uspešno spasavanje lica koji je na krovu svog automobila čekao pomoć u delu sela Metovnica”, rekao je Marković.
Situacije koje su zadesile radnike kompanije “Ziđin” takođe su rešene gde je, prema njegovim rečima, došlo do situacije da je dvadesetak radnika kompanije bilo odsečeno, pa se zajedno sa njihovim radnicima vršena evakuacija, delom i uz pomoć bagera, a delom uz pomoć čamaca u nekoliko tura, i na svu sreću na teritoriji borskog upravnog okruga nismo imali nijedno nastradalo lice.
“Zajedno sa predstavnicima grada kompanije Ziđin obišli smo stanje kolektora Kriveljske reke, pošto je postojala bojazan da je začepljen. Zapravo nije, proverili smo i na ulazu i na izlazu, sve je funkcionisalo kako treba”, kazao je Marković.
“Danas takođe pratimo vremenske prilike i razgovaraćemo sa građanima da im ukažemo na opasnosti i da je bitno da se potrudimo svi da nam u ovoj nesreći niko ne nastrada”, izjavio je Marković.
Vesić obišao srušeni most kod Čačka
Ministar građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture Goran Vesić obišao je danas lokaciju gde se jutros usled velike količine vode koja se slila u Zapadnu Moravu došlo je do pucanja mosta koji je spajao čačanska sela Mrčajevce i Slatinu i koji je za saobraćaj zabranjen od novembra prošle godine.
Vesić je istakao da je opštinama dat nalog kako da postupaju u vezi sa visećim mostovima, da je konačno uspostavljen red i da se zna tačno kakvo je stanje sa kojim visećim mostom.
“Nažalost, naša infrastruktura nije idealna jer u nju nije ništa ulagano decenijama, ne možete za pet, deset, dvadeset godina popraviti nešto u šta nije ulagano mnogo decenija. Ono što je još veći problem i na čemu ću insistirati kao ministar jeste da se donese zakon o održavanju mostova. Mi smo zemlja u kojoj kad se izgradi infrastruktura nju niko više ne odražava, osim ako nije na nekom putu, pa onda to održavaju recimo ‘Putevi Srbije”, rekao je Vesić.
Vesić je dodao da će biti donet zakon o održavanju putne infrastrukture, jer kako kaže uzalud su mostovi ili putevi ukoliko ih niko ne održava.
“Grad Čačak je u ovom slučaju uradio sve što je mogao da uradi, mi smo od novembra prošle godine zabranili saobraćaj preko ovog mosta, to je odgovorno i onako kako treba da bude. Odmah su tražili novac od mog ministarstva za njegovu rekonstrukciju i tada je bila procena da most prvo treba da se rekonstruiše i izdvojili smo iz budžeta 500 miliona dinara i prebacili na račun grada Čačka kako bi raspisali Javnu nabavku i rekonstruisali ga. U međuvremenu su radili projekat, čak su počeli i pripremne radove, ali nisu mogli ni da krenu dalje jer su tu u pitanju visoke vode”, rekao je Vesić.
Prema rečima gradonačelnika grada Čačka Miluna Todorovića, Grad Čačak nakon jutrošnjeg prolamanja mosta na Moravi za njegovu rekonstrukciju moraće da uradi potpuno nov projekat, a lokalna samouprava učiniće sve da se što pre krene u izgradnju novog mosta, jer prelaznog rešenja nema.
“Nažalost prelaznog rešenja za ovaj most nema, Morava je ovde veoma brza, veoma plahovita, veoma visoka. Decenijama su ovde rađeni veliki iskopi, dosta šljunka je vađeno iz tog dela Zapadne Morave, tako da je ona u međuvremenu postala mnogo dublja i mnogo brža”, naveo je Todorović.
Moravski koridor nije oštećen već samo neki nasipi u izgradnji
Vesić je izjavio da radovi na izgradnji Moravskog koridora ni na koji način neće biti usporeni i da taj koridor nigde nije oštećen, iako su se u medijima pojavljivale informacije da se to desilo.
On je u prilikom obilaska mesta prekida saobraćaja na putu Mrčajevci – Adrani kod mosta preko Musine reke, kazao da su oštećeni pojedini nasipi koji su bili u izgradnji, što je, kako je naglasio, normalno da se desi kada oni nisu završeni.
Jedan od tih oštećenih nasipa, prema rečima Vesića je na teritoriji opštine Kraljevo, dok je drugi kod Kruševca, gde je takođe urađena privremena devijacija, pa je ona probijena kako bi voda mogla da prođe.
“Radovi će se nastaviti čim bude bolje vreme. Očekujemo da u narednim danima stanu padavine i da možemo da radimo. Od Kraljev ali i drugih opština očekujem da popišu štetui kako na infrastrukturi, tako i onu koju su imala privatna lica i u skladu sa zakonima rešavaćemo i ove probleme kao što smo to činili i i do sada”, kazao je ministar.
Prema Vesićevim rečima, najveći problem Srbije su bujične poplave koje nose sve pred sobom, jer je Srbija zemlja koja nema drugih prirodnih nepogoda, poput uragana ili zemljotresa.
“Mi ćemo kao država nastaviti da regulišemo reke i vododtokove kako bi sprečili da se ovakve stvari dešavaju”, naveo je on.
Vesić je podsetio i da je juče oštećeni most preko Musine reke na putu Mrčajevci izgrađen 1964. i da zato ima stubove u koritu, jer se to tako obično ne radi, kao i da je rekonstruisan 2016. na starim stubovima i da je zato sada ponovo oštećen.
“Još juče sam hitno dao nalog Putevima Srbije da se izgradi devijacija i da se ovaj most sruši i izgradi novi . Mi ćemo za osam maksimalno 10 dana završiti devijaciju i uradiće se cev kroz koji će prolaziti reka, a uradiće se i zemljani nasip i tako će na neki način biti uspostavljen saobraćaj. To će biti urgentna mera, a onda idemo na izgradnju mosta koji će biti veći i podignutiji od dosadašnjeg. Nama za to treba četiri meseca”, naglasio je.
Ministar GSI se zahvalio MUP Srbije i Sektoru za vanredne situacije jer su danas bili ovde kao što su bili i svuda u Srbiji, kao i opštini i gradu Kraljevo jer su reagovali kako je trebalo, proglasili vanrednui situaciju, uradili sve što je trebalo da urade.
Tanjug, RTV
Izvor: Link