Prema novom izveštaju, prodaja gejming OLED monitora je eksplodirala ove godine. Isporuke su već dostigle 200.000 jedinica, što je više nego duplo povećanje u odnosu na isti period prošle godine, što jasno pokazuje da gejming OLED monitori postaju prvi izbor za premijum ekrane kada su u pitanju igre.
Sve to se poklapa sa mnogim najavama stručnih medija, ali i sa našim testovima. Konkretno, ekrani zasnovani na Samsung QD-OLED tehnologiji prednjače, ali LG WOLED tehnologija se takođe pokazala veoma dobrom.
Jedan od ključnih razloga za popularnost ove vrste monitora, pored fantastičnog kvaliteta prikaza slike je i sve pristupačnija cena ovih ekrana, pa u primeru Samsung 49-inča velikog modela sa svim opcijama koje nudi korisniku, predstavlja izuzetno dobru vrednost za uloženi novac. Iako je zasnovan na prošlogodišnjoj verziji QD-OLED panela, Samsung G95SC nudi ogroman ekran i mnoštvo funkcija, dok košta „samo“ 1.100 dolara.
Iiako je burn-in i dalje glavna briga u vezi gejming OLED monitora, najnoviji paneli su prilično poboljšani. Upotrebom novih OLED materijala, softverskih rešenja i novih tehnika testiranja, ovaj problem sve manje predstavlja glavobolju kod novih modela monitora.
Inače ovaj problem nije samo ispoljen kod OLED ekrana, već kod svih monitora zbog češćeg i dužeg prikaza statičnih slika na PC računarima. Obzirom na tu činjenicu, burn-in će se i dalje događati, ali u manjoj meri jer to što je neko iskusio ovu vrstu problema na monitoru, ne znači da će ti i vi imati takvih problema.
Vreme je da priuštite OLED monitor i osetno poboljšate gejming osećaj
No vratimo se suštini današnje teme. Pored toga što već u ovom trenutku pokazuje impresivan napredak u prodaji u izveštaju koji je objavio TrendForce, predviđa da će ukupna prodaja gejming OLED monitora ove godine dostići broj od 1,34 miliona uređaja. Povećanje od 161 odsto u odnosu na prošlu godinu.
Što se tiče popularnosti uređaja pojedinih brendova, Samsung je vodeći sa učešćem od 36%, dok je Dell (koji koristi panele različitih proizvođača, uključujući LG i Samsung) na drugom mestu sa 21%, a LG je treći sa 19%.
LG je u početku bio vodeći proizvođač OLED gejming monitora. Međutim, njegova tehnologija WOLED panela se pokazala manje popularnom od Samsung QD-OLED tehnologije, jer nije tako oštar i nema ubedljivu osvetljenost boja, osim bele.
To je zato što koristi četiri podpiksela koji se sastoje od bele, crvene, zelene i plave (sa istaknuto pojačanom svetlinom bele), a ne uobičajeni trio crvene, zelene i plave. Sa druge strane Samsung QD-OLED tehnologija, koristi kvantne tačke za povećanje osvetljenosti sve tri boje podpiksela, piše PCGames.
Rezultat je dugoročno gledajući, povećana dostupnost ovih ekrana na tržištu, a cene će sigurno i dalje biti u trendu pada za gejming OLED monitore.
Da li imate u planu prelazak na gejming OLED monitor? Koliko biste uopšte bili spremni da platite za OLED ekran veće dijagonale i bržeg osvežavanja?
Izvor: Link