Srpski državljanin Miloš Veličković, koji se nalazi u Tel Avivu, kazao je za N1 da mu je povratak u Srbiju onemogućen iz više razloga. Najpre jer nije bio, kako je rekao, “prioritetan”, a sada jer “nije bezbedno”. Miloš nije jedini, a kako priča, tridesetak srpskih državljana ima isti problem – a to je nemogućnost povratka u Srbiju.
„Ne znam da li Ambasada Srbije u Izraelu shvata da smo mi u problemu. Ni na koji način nam ne pomaže. Ovde je stanje loše i ovo je sada već ozbiljan rat i nije nimalo naivno. Kako dani prolaze sve je gore i gore. Odavde svi beže“, rekao je srpski državljanin koji se i dalje nalazi i Izraelu.
Miloš Veličković navodi da nije mogao da se vrati za Srbiju kada su bili organizovani letovi za evakuaciju, jer nije bio „prioritetan“.
„Tim letovima išli su turisti iz Jerusalima, ljudi koji su već platili kartu i tako su popunjena ta dva leta. I sa time se stalo“, kaže on.
Strah postoji, kako kaže Miloš, jer im je onemogućeno da rade, a novca polako nestaje.
„Ovde je ostalo još zarobljenih ljudi. Mi polako svoje pare trošimo. Ne možemo da primimo novac iz Srbije jer menjačnice ne rade. U radnjama polako nestaje hrane. Mi ovde punimo flaše vodom i čekamo kad će da se oglase da idemo dole u bunker“, kaže srpski državljanin.
Od subote, kada je krenuo oružani sukob, komunicira sa Amasadom Srbije u Izraelu.
„Malopre sam zvao amasadu, rekli su – ne znamo, ako šta bude, na spisku ste pa ćemo vam javiti“, kaže Miloš Veličković.
On je za Srbiju pokušao da dođe i bez pomoći ambasade.
„Dve avionske karte su mi propale jer su ti letovi otkazani. Posle tih letova za evakuaciju kada smo zvali da se raspitamo da li će biti još, rekli su nam da neće biti aviona dok bude redovnih letova kao i da idemo na sajt i kupimo karte. Ja ulazim na sajt, na sajtu cena karte za Srbiju iznosi 1.250 dolara u jednom smeru. Ni za taj let nije bilo karti, što je najgore“, objašnjava.
Mogućnost da za Srbiju dođe preko međunarodnog drumskog graničnog prelaza na reci Jordan u Aman odakle bi preko Istanbula leto za Beograd je isključena.
„Rekli su nam da to sad ništa nije sigurno, da je ratno stanje i da je avion najbezbedniji“, ističe.
Podsetimo, danas je počasni konzul Srbije u Izraelu Aleksandar Nikolić kazao za N1 da Ambasada Srbije u Izraelu ima svakodnevnu komunikaciju sa srpskim državljanima koji se nalaze na području Izraela i sa njima se razgovara na koji način mogu da napuste zemlju.
„Njih oko 200 izrazili su zainteresovanost za povratak u Srbiju. Nisu svi eksplicitni u tome ali se nalaze na spisku. Kompanija Er Srbija nastavlja da leti. Mnoge aviokompanije su otkazale svoje letove. Postoje i alternativni načini napuštanja zemlje. To su druge avio-kompanije koje su konekciono povezane sa Beogradom i Nišem. Danas sam imao situaciju da sam grupu naših građana savetovao i uputio na međunarodni drumski granični prelaz na reci Jordan u Aman i oni odatkle preko Istanbula lete za Beograd“, kaže Nikolić.
Trenutno, kako kaže Miloš Veličković, njih oko tridesetak koje poznaje ili sa kojima radi, napravilo je Viber grupu da bi lakše komunicirali i razmenjivali informacije o povratku u Srbiju.
Sve vesti pratite na našem BLOGU UŽIVO.
Pogledajte i:
Izvor: Link