Prosečno vreme prenosa ekspres pošiljaka u Srbiji je 1,16 dana. U roku od jednog dana uručeno je ukupno 87,29 odsto pošiljaka, dok je 0,18 odsto pošiljaka – izgubljeno, pokazuju rezultati istraživanja RATEL o kvalitetu ekspres poštanskih usluga.
Regulatorno telo za elektronske komunikacije i poštanske usluge (RATEL) je sprovelo uporedno merenje i analizu (Benchmarking) parametara kvaliteta ekspres poštanskih usluga nad pet poštanskih operatora značajne tržišne snage AKS Express kurir Šabac, Bexexpress Šabac, CITY Express Beograd, D Express Beograd, JP Pošta Srbije Beograd.
Kvalitet usluge, kako je naveo RATEL, posmatran je kroz četiri osnovna kriterijuma: kvalitet u preuzimanju pošiljaka sa ekspres uslugom, kvalitet u fazi uručenja na adresi primaoca, način rešavanja reklamacija prilikom nezavisnog merenja, kvalitet IT korisničkog servisa, a sve je detaljno analizirano kroz 13 podkriterijuma.
„Osnovni cilj sprovedenog merenja je da se korisnicima pruži uvid u kvalitet obavljanja ekspres usluga u Republici Srbiji, zatim da se operatorima posredno ukaže na eventualne slabije tačke u procesu pružanja usluga, kao i da ovi uporedni rezultati doprinesu podsticanju konkurencije na ovom tržištu, odnosno unapređenju kvaliteta usluga“, naveo je RATEL u saopštenju.
Rezultati istraživanja pokazuju da je prosečno vreme prenosa ekspres pošiljaka u Srbiji je 1,16 dana, dok je prosečno vreme potrebno za uspostavljanje komunikacije sa operatorom kol centra, prilikom zahteva za preuzimanje pošiljke na adresi – 16 sekundi.
Prosečno vreme od podnošenja zahteva za preuzimanje pošiljaka do dolaska kurira na adresu je 3 sata i 47 minuta.
Kada je reč o zahtevima za preuzimanje pošiljaka koji nisu realizovani – odbijeni su odmah prilikom poziva kol centra ili kurir nije došao da preuzme pošiljku, njih ima ukupno 15,57 odsto.
U roku od jednog dana uručeno je ukupno 87,29 odsto pošiljaka, dok je 0,18 odsto pošiljaka – izgubljeno.
Pošiljaka koje nisu uručene „na vratima“ primaoca, već najčešće ispred zgrade, ima ukupno 7,10 odsto.
„Operatori su u velikom procentu od 83,33 odsto do 100 odsto omogućili usmerenje pošiljaka na alternativnu adresu (paketomat, poslovnicu i dr.) ili ponovnu dostavu, ukoliko primalac nije bio na adresi“, navodi RATEL.
Od dela uzorka poslatih pošiljaka sa lomljivim sadžajem (10%), evidentirane su četiri reklamacije zbog oštećenja, odnosno 1,9 odsto pošiljaka.
„Za 28,22 odsto pošiljaka evidentirano je vreme uručenja u roku od 60 minuta na sajtu operatora u delu za praćenje pošiljaka“, navodi RATEL.
Rezultati po regionima
Posmatrano po regionima Beograd, Vojvodina, Šumadija i Zapadna Srbija, Južna i Istočna Srbija, prema izveštaju RATEL ostvaren je sledeći rezultat:
Najkraće vreme za uspostavljanje komunikacije sa operatorom kol centra bilo je u Šumadiji i Zapadnoj Srbiji,
Najkraće vreme od podnošenja zahteva za preuzimanje pošiljaka do dolaska kurira bilo je u Vojvodini,
Najbolji procenat uručenja pošiljaka u definisanom roku evidentirano je Beogradu i u Južnoj i Istočnoj Srbiji,
Najveći procenat dostave pošiljaka na adresi korisnika „do vrata“ stana evidentiran je u Šumadiji i Zapadnoj Srbiji.
Izvor: Link