Nacionalna avio-kompanija Srbije, Er Srbija, objavila je danas da prekida saradnju sa partnerskom grčkom avio-kompanijom Maraton erlajnz (Marathon Airlines), nakon što je na letu između Beograda i Dizeldorfa prilikom poletanja oštećen avion.
Iz Er Srbije su naveli da su danas obavestili Maraton erlajnz o raskidu saradnje, tako da već od sutra nijedan let Er Srbije više neće biti obavljen letelicama te kompanije, a letovi koje je trebalo da obavi Maraton erlajnz biće raspoređeni na druge avione u floti, da bi se održao kontinuitet saobraćaja.
Iz Er Srbije podsećaju da je do nesreće došlo u nedelju, 18. februara, na letu JU324, kada je došlo do oštećenja aviona embraer E195 avio-kompanije Maraton erlajnz.
Istaknuto je da je Er Srbija odmah stupila u kontakt sa nadležnim državnim organima – Direktoratom civilnog vazduhoplovstva (DCV) Srbije i Centrom za istraživanje nesreća u saobraćaju (CINS), jer je, kako je navedeno, bezbednost putnika i članova posade prioritet za srpsku nacionalnu avio-kompaniju.
Naglašeno je da Er Srbija u potpunosti sarađuje sa nadležnim organima u istrazi koja se sprovodi, uz isticanje i da će vazduhoplovne vlasti Grčke takođe sprovesti istragu.
Podseća se da je Maraton erlajnz avio-kompanija sa sedištem u Grčkoj koja ispunjava sve neophodne standarde Evropske agencije za bezbednost vazdušnog saobraćaja (EASA) i članica je Međunarodne asocijacije za vazdušni prevoz (IATA).
Precizirano je da je sa tom kompanijom Er Srbija sarađivala od juna 2023. godine po modelu kratkoročnog zakupa aviona, koji uključuje i članove posade (wet lease).
Reč je, kako je objašnjeno, o poslovnom modelu koji već godinama primenjuje veliki broj najvećih evropskih i svetskih kompanija, a posebno je postao prihvaćen u periodu oporavka avio-saobraćaja posle pandemije korona virusa, kada je došlo do značajnog rasta tražnje na tržištu.
U okviru saradnje po osnovu kratkoročnog zakupa aviona zajedno sa posadom, partnerske avio-kompanije nose potpunu odgovornost za izbor i pripremu svih članova letačke i kabinske posade na njihovim avionima, navedeno je u saopštenju.
Er Srbija se još jednom izvinila svim putnicima sa leta JU324 od 18. februara 2024. godine zbog pretrpljene neprijatnosti.
Uprkos tome što je taj let obavljala partnerska avio-kompanija Maraton erlajnz, što je avion tom prilikom bezbedno prizemljen i što nije bilo povređenih putnika niti članova posade, kao odgovorna kompanija, Er Srbija želi da napomene da je u potpunosti svesna osećanja kroz koja su prošli putnici na tom letu i da duboko žali zbog neugodnosti sa kojom su se suočili, navedeno je u saopštenju.
Ukazano je i da svi putnici sa leta JU324, od 18. februara, u skladu sa regulativom, imaju pravo na standardnu odštetu, kao i na nadoknadu ostalih troškova nastalih usled odlaganja leta za jedan dan.
Svoja prava putnici mogu da ostvare putem posebnog formulara koji je dostupan na sajtu Er Srbije (https://www.airserbia.com/sr_latin/feedback) i predmetni zahtevi će biti prioritetno rešeni.
Pored toga kompanija je odlučila da svim putnicima ujedno u potpunosti refundira novac od kupljenih karata za taj let.
Ta odluka odnosi se i na 91 putnika od inicijalnih 106, koji su za Dizeldorf iz Beograda otputovali jučerašnjim (19. februar) odloženim letom.
Iz Er Srbije su naglasili da se do sada nisu oglašavala niti će se oglašavati u vezi sa detaljima o letu JU324 od 18. februara, sve dok je istraga u toku.
Tužilaštvo istražuje avionsku nesreću na beogradskom aerodromu
Više javno tužilaštvo u Beogradu u saradnji sa Upravom kriminalističke policije pokrenulo je predistražni postupak kako bi utvrdilo sve okolnosti u vezi sa prinudnim sletanjem aviona na letu JU324 iz Beograda za Diseldorf.
Policiji je, kako se navodi u saopštenju Tužilaštva, naloženo da utvrdi šta se kritičnom prilikom dogodilo, kao i da se identifikuje eventualno odgovorno lice.
„Posebno je potrebno da se proveri na koji je način došlo do kritičnog događaja, odnosno do oštećenja aviona, da li je u bilo kom trnuetku leta bila ugrožena bezbednost putnika i posade, da se obave razgovori sa zaposlenima u SMATS Кontroli leta, sa pilotom i posadom aviona“, navodi se u saopštenju.
Dodaje se i da je potrebno da se utvrdi da li je pilot imao nalog ili upozorenje iz Кontrole leta da ide na izlaz na pistu D6 ili D5, kao i da se utvrdi da li je pilot postupio po nalogu – upozorenju, kao i sve druge okolnosti u vezi sa ovim događajem.
Izvor: Link