Aranđelovac – Narodna biblioteka „Sveti Sava”, Centar za kulturu Aranđelovac, Kancelarija za mlade opštine Aranđelovac i Turistička organizacija Aranđelovca, a pod pokroviteljstvom opštine Aranđelovac, organizovali su drugi „AR strip fest” u gradu pod Bukuljom. Planirano je bilo da program bude održan na gradskom trgu, ali je zbog loših vremenskih uslova prebačen u prostorije biblioteke. Dvodnevna manifestacija okupila je ljubitelje devete umetnosti kroz radionice, školu stripa, razgovore, tribine, predavanja, ali i takmičenje u crtanju strip-junaka.
– Potrudili smo se da publici približimo i pokažemo čari koje strip donosi i da ne bude zaboravljen. Kao medijum koji kombinuje vizuelnu umetnost i tekst, stripovi nude jedinstven način pripovedanja i oduvek privlači različite starosne grupe. Cilj je bio da publici približimo strip kao nosioca umetničkog stvaralaštva – rekla je na otvaranju Katarina Marinković, direktor aranđelovačke Narodne biblioteke „Sveti Sava”.
Posećene radionice su u Dečjem odeljenju i čitaonici održale Sara i Ana Živković i Nađa Tiodorović za manga strip i Leonid Pilipović Leo i Ivica Sretenović za klasičan strip.
– Prvo smo gledale japanske crtane filmove i slušale japanski jezik. Kroz to nam se dopala japanska kultura, što je bilo i odlučujuće da završimo studije japanskog jezika. Onda smo pod uticajem manga stripa počele da slikamo i naše autorske stripove. Na radionicama je akcenat bio na slikanju manga likova, njihovom izgledu i onome što ih razlikuje od evropskih junaka – rekla je Ana, jedna od bliznakinja Živković. Anina sestra Sara objasnila je kako je nastao njihov strip prvenac „MU”.
– Naš strip postavlja pitanje da li bismo u realnoj situaciji mogli da za novac prodamo porodicu, prijatelje, drugare, snove… Crtač stripa treba da bude uporan i istrajan. Da završi započeto i da stalno uči – složile su se bliznakinje.
Nađa Tio, tj. Nađa Tiodorović ima 18 godina i autorka je stripa „Zveri u nama”. Zainteresovani osnovci slušali su i gledali tri mlade dame pokušavajući da izvedu i oponašaju njihove brze crtačke pokrete.
– Cilj je da motivišemo mlade generacije da se bave stripom i crtanjem. Zavolela sam strip još dok sam bila mala. Tada sam počela da crtam i to mi mnogo lakše ide za razliku od reči – pojasnila je Nađa.
Na tribini „Dame i strip” autorke Ana, Sara i Nađa podelile su sa publikom iskustva kako su počinjale da crtaju i kako žene u stripu imaju raznovrsnu ulogu, kako u pogledu likova, tako i u autorskom smislu. Zaključeno je da je doprinos dama oblikuje kulturu stripova i nudi raznovrsnije, bogatije i nežnije narative.
– Na početku ni sam nisam znao da crtež mora biti urađen do perfekcija čak i u olovci, da bi konačan rezultat bio dobar. Danas mladi autori imaju veliku prednost u tehničkom smislu. Zahvaljujući popularnosti stripa tokom sedamdesetih i osamdesetih godina prošlog veka, danas imamo armiju čitalaca koja je tada nastala. Tiraži su tada bili između 60.000 i 80.000 primeraka, a samo u Srbiji je bilo oko 50 crtača stripa – objasnio je Sibin Slavković.
Subotički umetnik Leonid Pilipović Leo, koji duže od 20 godina radi ilustracije za francusko-belgijsko tržište, posebno je istakao reference za strip nekad i sad, jer je ranije crtačima bilo mnogo teže da istražuju, što je podrazumevalo boravak u bibliotekama i pretraživanje enciklopedija.