Građani su se u 18 časova okupili ispred Narodne skupštine, gde su održani i govori. Tokom govora narodnog poslanika Borislava Novakovića došlo je do manjeg incidenta koji je ubrzo rešen.
Posle govora okupljeni su krenuli u šetnju do zgrade Radio-televizije Srbije (RTS), a nakon dva sata se protest završio ispred Predsedništva na Andrićevom vencu.
Trasa šetnje bila je: Narodna skupština – Dečanska – Makedonska – Svetogorska – RTS – Predsedništvo.
Među transparentima na protestu su natpisi: “Uvek uz narod” i “Đinđić je imao harizmu, a oni medije”.
Miloš Kuvekalović, aktivista koji je bio priveden zbog protesta protiv izgradnje vidikovca na Kablaru, obratio se okupljenima ispred Skupštine.
“Najbitnije je da ne možemo dozvoliti da hapse aktiviste koji mirno protestuju, i da hapse bilo koga od nas kako im se ćefne”, rekao je.
Foto: FoNet (Marko Dragoslavić)
Dodao je da na Kablaru aktivisti nisu bili nasilni, da su mirnim putem pokušali da priđu i postave pitanja premijerki Ani Brnabić, međutim, kako kaže, policija je privela njega i još dvojicu aktivista.
“Naša premijerka je odlučila da ukrade još malo novca preko izgradnje vidikovca na Kablaru”, rekao je on.
Foto: FoNet (Marko Dragoslavić)
Borislav Novaković, bivši gradonačelnik Novog Sada, rekao je da je Novi Sad kao uređen grad mirnih i pitomih ljudi, koje odlikuje odmerenost, postoji samo u romantičnim mislima.
“Novi Sad se u poslednjih 10 godina znatno promenio, postao je pilot-program za sve glupisti i rušilačke kapacitete Vučićeve vlasti, ali vam kažem – pružamo otpor i pobedićemo ih”, rekao je on.
Tokom njegovog govora došlo je do manjeg incidenta kada su dvojica mladića došli do bine i čule su se psovke i povici “idite na Kosovo”, javlja N1.
Redari su ubrzo smirili situaciju, a potom su govori nastavljeni.
Foto: Screenshot (N1)
Lider Pokreta za preokret Janko Veselinović poručio je da će “borba biti teška”, i da će režim biti brutalan.
“Upotrebiće sva sredstva kako bi sprečili da narod pokaže svoju volju”, rekao je on okupljenima.
Foto: FoNet (Marko Dragoslavić)
Nakon održanih govora je kolona građana oko 19.30 stigla do zgrade RTS-a, a kasnije nastavila ka zgradi Predsedništva na Andrićevom vencu.
Moderator protesta Smiljan Banjac je ispred RTS-a rekao da je autobus-mobilni mamograf možda postavljen pred zgradu javnog servisa kako bi sprečili građane da priđu.
“Nismo protiv ovog vozila, ali ovo je zloupotreba”, rekao je on.
Banjac je pomenuo i dokumentarac koji je hrvatska televizija uradila o ubistvima u OŠ “Vladislav Ribnikar” i upitao gde su istraživački novinari RTS-a, “ako ih uopšte ima”.
Foto: FoNet (Sofija Vukajlović)
Građani su oko 20 časova stigli i do zgrade Predsedništva Srbije na Andrićevom vencu, gde je Banjac poručio predsedniku države Aleksandru Vučiću da će u protestima “biti uporni” i da “nema povlačenja i predaje”.
“Mi znamo ko smo – mi smo svetlo, a oni su tama”, rekao je Banjac i pozvao okupljene da upale svetla na mobilnim telefonima i podignu ih.
Banjac je rekao da su došli do mesta gde je “glavni vinovnik svih podela u novijoj srpskoj istoriji”.
“On želi da Potemkinovim selima uđe u udžbenike, a završiće na periferiji”, rekao je Banjac.
Banjac je pozvao građane da se sledeće subote na istom mestu pred skupštinom Srbije okupe na protestu, koji je večeras okončan protestnom šetnjom medijskom trasom do zgrade Predsedništva.
Foto: FoNet (Milica Vučković)
Zahtevi protesta su smena rukovodstva RTS, Saveta Regulatornog tela za elektronske medije (REM), ministra unutrašnjih poslova Bratislava Gašića i direktora Bezbednosno-informativne agencije (BIA) Aleksandra Vulina, oduzimanje nacionalnih frekvencija televizijama Pink i Hepi i gašenje medija koji promovišu nasilje.
Na nedavnom protestu dodati su novi zahtevi za RTS, a među njima i proporcionalna zastupljenost svih parlamentarnih opozicionih partija u svim sadržajima koji su informativnog i društveno-politčkog karaktera.
Traženo je organizovane dodatnih emisija na prvom programu koje bi počinjale u 21 sat tri puta nedeljno, u kojima bi najmanje jednom nedoljno gostovali predstavnici opozicije.
Organizatori protesta su tražili i da opozicija u emisije bude pozivana samostalno.
Protesti “Srbija protiv nasilja” počeli su posle masovnih ubistava početkom maja u beogradskoj Osnovnoj školi “Vladislav Ribnikar” i selima u okolini Mladenovca i Smedereva.
Tehnički organizatori protesta su poslaničke grupe Pravac Evropa, Demokratska stranka, Moramo-Zajedno, Zeleno-levi klub i Narodni pokret Srbije-Ekološki ustanak-Novo lice Srbije.
Izvor: Link