Udruženje TELOK, osnovano 2021. godine, je nevladina neprofitna organizacija sa širokim spektrom ciljeva i delovanja iz oblasti kulture, umetnosti, obrazovanja i humanitarnog rada. Od te 2021. godine, bar kada je reč o lokalnim medijima, TELOK je važan izvor informacija kada je o dešavanjima u kragujevačkoj kulturi reč.
Prenosimo otvoreno pismo Stefana Milivojevića, predsednika TELOK-a, upućeno gradonačelniku Kragujevca Nikoli Dašiću:
– U periodu mandata gospodina Bjeletića kultura u Kragujevcu je dotakla samo dno. U Kragujevcu ne postoji koncertna sala čija je namena isključivo koncertna, ne postoji bioskop, već Teatar koji godinama leži na staroj slavi igrajući već ustaljen kvalitetan repertoar.
Godinama slušamo iste priče o napretku kulturno-umetničkog sadržaja i o tome kako je Muzički Centar krovna ustanova za organizaciju kulturno-umetničkih događaja, a baš ta ustanova krade ideje ostalih organizacija i prisvaja ih kao sopstvene.
Godinama se u Kragujevcu kvalitetna muzika slušala u prostorijama Narodnog muzeja i u prostorijama muzeja 21. Oktobar, ali u proteklih nekoliko godina to se ne dešava iako postoje uslovi (prazna galerija, veliki broj mesta, polukoncertni klavir). Glavno kulturno čvorište grada Kragujevca je postala svečana sala Prve kragujevačke gimnazije.
Do prošle godine se za projekte u kulturi grada Kragujevca ucenjivalo, manipulisalo i sl. Projekti su se menjali tako da budžeti budu što manji, a organizacije to prihvatale jer imaju jaku želju za napretkom, razvojem i održivošću kulturnog sadržaja grada Kragujevca, baš kao i ja.
Ove godine se gospodin Bjeletić manje mešao u komunikaciju sa Udruženjima građanima, ali određena gradska uprava nije, te je slala mejlove u formi zahteva u kojima jasno stoji da sadržaji projekata moraju da se izmene kako bi projekat dobio finansiranje/sufinansiranje.
Da ovaj tekst ne bi bio demantovan sa rečima da su ovo samo „špekulacije“ moram naglasiti da na mestu gde se nalaze rezultati konkursa za finansiranje i sufinansiranje, programa i manifestacija u kulturi iz budžeta grada Kragujevca ne nalaze preliminarne i konačne liste bodovanja, koje su propisane članom 24. pravilnika već pomenutog konkursa. Ovaj čin je onemogućio nevladinim neprofitnim organizaijama i ostalim pravnim licima podnošenje eventualnih žalbi na preliminarnu rang listu te samim
tim i nemogućnost prava glasa, govora i slobode mišljenja koji se garantuje članom 46. Ustava Republike Srbije. Sve ovo nas dovodi do toga da je gospodin Miljan Bjeletić prekršio pravilnik koji je u obavezi da strogo poštuje i dovodi do osnovane sumnje da je konkurs namšten, tačnije da se na konkurs prijavilo 47. organizacija koliko se nalaze na spisku i da je svaki projekat odobren.
Ovim činovima, gospodin Miljan Bjeletić čini kragujevačku kulturu političnom, i to prema političkoj filosofiji Anarhizam te stvara negativnu struju u samom funkcionisanju kulture grada Kragujevca. Ovo se verovatno dešava jer meša izraz „Kulturna politika“ sa izrazom „Politika“ i ne razume da kulturna politika označava javnu praktičnu politiku u oblasti kulture, umetnosti i medija.
Pred nama je jedna teška i emotivna godina koja će zahvaljujući odlukama gospodina Miljana Bjeletića imati kulturno-umetnički sadržaj kao prosečno malo mesto u dolini reke Nil, ali zato će naš grad imati neverovatne festivale na kojima će se slušati muzika koja svojim žanrom nema dodir sa tradicionalnim kulturnim vrednostima. Takođe ove godine, nažalost, Grad Kragujevac neće pružiti adekvatnu podršku osobama sa invaliditetom i veoma se udaljiti od pojma inkluzije i neće podržati Udruženja i
projekte nacionalnih manjina. Iako godinama podržavam rad organa vlasti grada Kragujevca, ovaj put ne želim i ne mogu prićutati ovako nešto jer je sve ovo jedna velika sramota za Grad Kragujevac, kao i za stranku čiji je gospodin Bjeletić član, navedeno je u otvorenom pismu upučenom gradonačelniku Dašiću.
Izvor: Link