Inkluzivno igralište u centru Kragujevca, koje je pre tačno četiri godine svečano otvoreno, više ne postoji. Sprave i gumena podloga su uklonjeni, a plato koji se nalazi u blizini Krsta u centru grada je ostao prazan. Prema informacijama koje je portal Pressek, dobio iz gradske uprave, na tom mestu više ni neće biti igrališta.
– Na igralištu u ulici Kralja Petra I, koje je bilo namenjeno deci sa invaliditetom, sprave su usled vandalizma bile nebezbedne i neupotrebljive i u više navrata bile popravljane. Sada su dovedene do takvog stanja da ih više nije bilo moguće popraviti. Sa druge strane, sprave nisu ispunjavale ni sve uslove koji su definisani Pravilnikom o bezbednosti dečjih igrališta, navodi se u odgovoru iz gradske uprave.
U skladu sa navedenim, Grad Kragujevac je naložio preduzeću Šumadija doo da ukloni sprave kako ne bi došlo do povređivanja dece.
– Takođe, ističemo da prostor na kome se nalazilo igralište ne ispunjava uslove u pogledu potrebne površine za navedenu vrstu upotrebe – navodi se u odgovoru koji je redakcija portala Pressek dobila.U izgradnju ovog igrališta utrošeno je, da podsetimo, više od 1,3 miliona dinara. Na prostoru presvučenom gumenom podlogom postavljene su klackalica, ljuljaška sa dva sedalna dela, ljuljaška prilagođene deci sa smetnjama u razvoju i inkluzivna vrteška.
Inicijativu za izgradnju prvog inkluzivnog igrališta u gradu na Lepenici pokrenula je grupa Kragujevčana, koja je organizovala humanitarne akcije za lečenje Teodore Vranješević u Nemačkoj. Za humanitarni rad 2018. godine Snežana Lazarević, Boban Lazarević, Gordana Bigić, Katarina Milićević, Aleksandra Petrović, Predrag Petrović, Suzana Đorđević, Marija Milojević Lazarević, Dragan Timotijević, Dragan Prokić i Dejan Tršić dobili su Đurđevdansku nagradu čijeg su se novčanog dela odrekli kako bi pokrenuli akciju izgradnje igrališta.Sve njih neprijatno je iznenadila odluka grada da se igralište ukloni.
– Ovo igralište je podignuto kao simbol solidarnosti Kragujevčana, koji su se ujedinili kako bi pomogli lečenje naše sugrađanke Teodore Vranješević. Upravo na osnovu važećeg pravilnka je i pravljeno. Sprave su posedovale sve potrebne sertifikate. U pitanju je isti proizvođač koji je radio sprave za igralište koje se nalazi ispred Skupštine grada. U sređivanju igrališta učestvovalo je i JKP Šumadija. Većina sprava mogla je da se popravi i zaista nam nije jasno zašto je grad odlučio da igralište ukloni, osim ukoliko neko ne namerava da u susednom objektu otvori kafić, pa će mu ovaj prostor biti zgodno mesto za baštu, kaže Suzana Đorđević, jedna od inicijatorki izgradnje inkluzivnog igrališta.
Novčana pomoć za izgradnju ovog igrališta stigla je i od mnogih kragujevačkih kompanija i pojedinaca.
Nažalost, četiri godine kasnije pokazalo se da je trud svih njih bio uzaludan.
Izvor: Link