Na prugama u našoj zemlji je, u prethodnih nekoliko godina, urađeno više nego u proteklih 50 godina. Izgradnja pruge Beograd – Budimpešta ujedno je i najveći i najvredniji projekat u Jugoistočnoj Evropi ukupne vrednosti oko četiri milijarde evra, od čega oko dve milijarde evra na teritoriji Srbije.
Kako teče izgradnja brze pruge od Novog Sada do Subotice, kao i na rekonstrukciji železničkih stanica na samoj trasi, pogledajte u videu:
Modernizacija železničke infratrukture učinila da Srbija dobije i najsavremenije pruge na kojima se putuje brzinom od 200 kilometara na sat. Uvid u planove govori da su vozovi i pruge konačno stigli na red za kompletnu promenu, železnica je, po rečima Nenad Stanisavljević iz Infrastruktura železnica Srbije, posle decenija zanemarivanja, prioritet države.
Sigurno najvažniji projekat koji je srpsku železnicu vratio na pravi kolosek je brza pruga koja je lane puštena u saobraćaj između Beograda i Novog Sada. Trasa brze pruge se nastavlja ka Subotici, gde su radovi u toku.
U isto vreme veliki i obimni radovi su na izgradnji stanične zgrade “Prokop”. Kada u oktobru bude završena, biće to na 46. rođendan otkako je gradnja glavne železničke stanice Beograda, ozvaničena. Posle skoro pola veka, san će postati java.
U Novom Sadu, radovi na uređenju stanične zgrade, ušli su u novu fazu. Železnička stanica dobila je tri nova perona sa nadstrešnicama, dok je dosadašnji rekonstruisan.
Zbog izgradnje novih perona utoliko je produžen i modernizovan pothodnik, u kom majstori trenutno oblažu podne i zidne površine mermernim pločama. Novi deo pothodnika dug je 30 metara i čini ga i stepenišna konstrukcija, kojom će se izlaziti na novosagrađene perone.
Projektom rekonstrukcijom i izgradnjom brze pruge, predviđena je i rekonstrukcija devet železničkih stanica, (Novi Sad, Sajlovo, Kisač, Stepanovićevo, Zmajevo, Bačka Topola, Žednik, Naumovićevo i Subotica), kao i tri nove stanice sa staničnim kapacitetima ( Rumenka, Vrbas i Lovćenac).
Na ovoj deonici brze pruge biće izgrađeno ukupno 49 podvožnjaka, nadvožnjaka i sličnih objekata.
U Vrbasu će biti izgrađen i vijadukt dužine 1,6 kilometra.
Deonica Novi Sad Subotica duga je 108,2 kilometra, a radovima je obuhvaćena izgradnja dva koloseka pruge do granice sa Mađarskom kod Kelebije.
Takođe, planirana je i ugradnja elektrotehničke infrastrukture koja omogućava bezbedno odvijanje saobraćaja projektovanim brzinama i uvođenje evropskog sistema upravljanja železničkim saobraćajem.
Radove izvodi konzorcijum kineskih kompanija China railway international i China communication construction company.
Kada radovi budu završeni, od Beograda do Subotice, vozovi će ići sat i 15 minuta, a od Novog Sada do Subotice biće potrebno samo 40 minuta.
vojvodinauzivo.rs
Izvor: Link