(KMG)–Kina je danas lansirala astronomski satelit, rezultat dvodecenijskog napornog rada kineskih i francuskih naučnika, koji bi trebalo da registruje rafale gama zraka koji trepere poput vatrometa u najudaljenijim krajevima univerzuma.
Satelit je lansiran pomoću rakete “Dugi marš 2C” iz centra za lansiranje satelita Sičang, u jugozapadnoj kineskoj provinciji Sečuan, saopštila je Kineska nacionalna kosmička administracija.
„Radujemo se nekim važnim otkrićima, poput najranijih eksplozija gama zraka do kojih je došlo kada je univerzum još uvek bio u ‘detinjstvu’, što će nam pomoći da proučavamo kosmičku evoluciju“, rekao je Vej Đijanjan, glavni kineski istraživač angažovan na ovom projektu.
“Rafali gama zraka, obično vrlo kratkotrajni, najnasilniji su eksplozivni fenomen u kosmosu nakon velikog praska, a nastaju tokom kolapsa masivnih zvezda ili spajanja binarnih kompaktnih zvezda. Detaljno posmatranje i istraživanje eksplozija gama zraka pomoći će nam da razumemo neka od fundamentalnih pitanja nauke”, rekao je Vej.
Prema njegovim rečima, glavni naučni ciljevi novog satelita obuhvataju traženje i brzo lociranje rafala gama zraka, sveobuhvatno merenje i proučavanje svojstava elektromagnetskog zračenja ovih rafala, proučavanje tamne energije, evolucije univerzuma kroz ove rafale i posmatranje elektromagnetskih signala povezanih sa gravitacionim talasima.
Bertrand Cordier, francuski glavni istraživač SVOM-a koji radi u francuskoj komisiji za alternativnu energiju i atomsku energiju, rekao je: „Korišćenjem rafala gama zraka kao alata za posmatranje ranog univerzuma, možemo posmatrati možda prve zvezde. Ovo je veoma interesantno jer je to jedini način da se u ovom dobu dođe do informacija o univerzumu“.
Na satelitu su instalirana četiri naučna instrumenta, od kojih je dva razvila Kina, a dva Francuska. Četiri instrumenta omogućavaju veliko vidno polje i visoko precizno posmatranje.
Pripremio: Branko Žujović
Izvor: Link