(KMG)–Kineski istraživači su pronašli džinovsku mehurastu strukturu gama zraka ultra visoke energije na Mlečnom putu, otkrivši po prvi put poreklo kosmičkih zraka sa energijom većom od 10 Peta-Elektronvolta (PeV), navodi se u istraživanju objavljenom danas u časopisu Naučni bilten.
Kosmički zraci su naelektrisane čestice iz svemira, a njihovo poreklo je jedno od najznačajnijih neistraženih naučnih pitanja u savremenoj astrofizici.
Istraživači sa Instituta za fiziku visoke energije Kineske akademije nauka (CAS) su koristeći kinesku Veliku opservatoriju vazdušnih pljuskova na velikim visinama (LHAASO), otkrili džinovsku mehurastu strukturu u regionu za formiranje zvezda Cygnus.
Unutar mehura, istraživači su pronašli više fotona sa energijama većim od 1PeV, a najveći je dostigao 2,5 PeV.
To ukazuje na „prisustvo akceleratora super kosmičkih zraka unutar mehura, koji neprekidno ubrzava čestice kosmičkih zraka visoke energije sa energijama do 20 PeV i ubrizgava ih u međuzvezdani prostor”, saopštili su istraživači.
Kroz svoje studije, istraživači su identifikovali masivno zvezdano jato u blizini centra mehura, „najperspektivnijeg kandidata” za akcelerator super kosmičkih zraka, koji su nazvali Cygnus 0B2.
Cygnus OB2 se sastoji od mnogih mladih, vrućih, masivnih zvezda sa površinskim temperaturama od oko 15.000 stepeni Celzijusa do 35.000 stepeni Celzijusa, rekli su istraživači. Osvetljenost zračenja ovih zvezda je stotine do čak milione puta veća od sunčeve, a njihov ogroman pritisak zračenja može da oduva materijal sa površine zvezde, stvarajući jak zvezdani vetar, koji može da putuje do 3.000 kilometara u sekundi.
Sudar zvezdanih vetrova i okolnog međuzvezdanog medijuma i nasilni sudar zvezdanih vetrova stvorili su „idealna mesta za efikasno ubrzanje čestica”, rekli su istraživači.
Pripremila: Danka Savić Ostojić
Izvor: Link