Za važan jubilej – dva veka od rođenja kneza Mihaila Obrenovića, u Kragujevcu je proteklog vikenda u Narodnom muzeju Šumadije održana specijalna manifestacija u njegovu čast.
Posetioci su imali prilike da uživaju u bogatom programu, ali i da se upoznaju s likom i delom jednog od omiljenih srpskih državnika.
Izložba
Konak kneza Mihaila otvorio je svoja vrata specijalnom multimedijalnom izložbom “Knez Mihailo. Rođen u Kragujevcu”, oplemenjenom njegovim ličnim predmetima i originalnim portretima i fotografijama državnika, koji je vladao u dva navrata. Izložbu prati istoimena publikacija sa autorskim tekstovima i ilustracijama, a izaći će i još jedna kataloškog tipa, sa fotografijama i opisima predmeta sa postavke.
– Temelje novovekovne srpske državnosti postavili su na ovom prostoru najpre knez Miloš, a potom knez Mihailo, koji je i rođen u Kragujevcu. Misija kneza Mihaila na nacionalnom oslobođenju, državnom uređenju i kulturnom prosvećenju prekinuta je njegovom smrću.
Naš muzej, koji se nalazi na matičnoj lokaciji dvorskog kompleksa Obrenovića, ima obavezu da baštini sećanje na srpsku dinastiju i vladare, u čijem je periodu vladavine Srbija najpre obezbedila autonomiju, zatim donela i prvi Ustav, stekla nezavisnost i uzdigla se od kneževine do kraljevine – istakao je na otvaranju izložbe direktor Narodnog muzeja Šumadije Miloš Jurišić.
U pripremi ove originalne postavke učestvovao je stručni autorski tim Narodnog muzeja Šumadije i Istorijskog arhiva Šumadije, koji su činili Bojana Topalović, Roksanda Aleksić i Goran Milosavljević uz podršku Narodnog muzeja i Miljana Bjeletića, člana Gradskog veća za kulturu.
“Knez Mihailo kroz umetnost i arhiv”
Oda knezu Mihailu u Kragujevcu upotpunjena je i monografskom publikacijom “Knez Mihailo kroz umetnost i arhiv” Sanje Živković i Predraga Ilića, koja otkriva dve strane srpskog državnika. Prvi deo ove publikacije osvetljava kneza kao pokrovitelja umetnosti, stvaraoca i inspiraciju za nastanak brojnih proznih, poetskih i dramskih dela, dok su u drugom prikazani originalni dokumenti i kneževa prepiska.
– Ovo delo čine originalna pisma kneza Mihaila Obrenovića, litografije, grafike i portreti članova dinastije Obrenović, stolica, sto kneza Mihaila, letnji mundir i nadvojvodska uniforma – navodi istoričar i viši arhivista Goran Milosavljević.
Film “Što se bore misli moje”
Knez Mihailo, pored velikog uspeha kao vladar, ostao je upamćen i kao ljubitelj umetnosti.
Državnik sa umetničkom crtom, kako ga često nazivaju, svoju ljubav prema ženama, odnos prema bogu, majci i državi pretočio je u pesme, a najpoznatija je “Što se bore misli moje”. Ova pesma je ujedno i naziv novog filma Milorada Milinkovića koji je imao specijalnu projekciju u petak u sklopu programa.
(Kurir.rs)