Građani Srbije imaju petostruko više tužbi pred Evropskim sudom za ljudska prava od proseka, a razlog tome je što je najviše nagomilanih tužbi iz perioda državnih preduzeća iz devedesetih godina prošlog veka, rekao je za N1 pravnik Milan Antonijević.
On je gostujući u Danu uživo istakao da je Evropski sud za ljudska prava poslednja instanca kojoj se građani obraćaju kada iscrpe sve pravne mogućnosti u svojoj zemlji.
„U Evropski sud za ljudska prava u protekloj godini je bilo više tužbi generalno, a predmeti koju su najčešće vezani za tužbe su iz perioda društvenih preduzeća, prava na imovinu, zabranu mučenja, lišavanje slobode. Naši ljudi pred ovim sudom dobijaju mali broj presuda protiv Srbije. U 2021. godini bilo je samo dvanaest takvih presuda. Evropski sud je zatrpan tužbama i Srbiji se vraća ogroman broj predmeta. Isto tako, ima i advokata koji podnose ogroman br tužbi za koje unapred znaju da neće biti dobijene, a na to je ukazivao čak i sam sud“, objasnio je Antonijević.
Govoreći od dužini sudskih sporova, koji u našoj zemlji traju duže nego što bi trebalo, Antonijević je naveo da je Srbija dobila i Zakon o zaštiti prava na suđenje u razumnom roku.
„I advokati treba da rade na etičkim standardima i da ne guraju klijente u postupke koje možda ne mogu da izguraju. Radni sporovi su hitni, ali dešava se da se ne možete naplatiti ako postupak dugo traje, da je bio brz i efikasan imao bi smisla. Svako se može pozvati na Zakon o zaštiti prava na suđenje u razumnom roku, ne mora u Evropskom sudu da traži pravdu. U tom smislu u Srbiji ima malih pomaka ali sa druge strane pogledajte kako izgleda imenovanje sudija, tu ima dosta politke čega ne bi trebalo da bude. Sada imamo ustavne reforme nadam se da će se njima sve usaglasiti i ubrzati. Poverenje u državu se meri kroz poverenje u sudstvo i tužilaštvo“, rekao je pravnik.
Antonijević je rekao i da državu presude suda u Strazburu koštaju mnogo i da se one isplaćuju iz budžeta.
„A to je veliki gubitak i neizvesnost za državu, posebno kada planirate budžet koji treba da bude restriktivan. Onda u tom slučaju nije doboro da imate finansijske odlive takve vrste“, naveo je on.
Govoreći o suđenjima pred Evropskim sudom i kako ona utiču na evrointegracije naše zemlje Antonijević je rekao:
„U Srbiji su u pitanju sistemski problemi. Nije reč o širokom spektru kršenja ljudskih prava što bi nam štetilo u evropskim integracijama. Ali kada je reč o vladavini prava tu ima jako puno toga što se mora promeniti, kao na primer stanje u medijima. Evropska unija nam skreće pažnju na to, postoji niz zakona koji se ne poštuju na pravi način i sve takve stvari nađu put do izveštaja Evropske komisije i njih treba pažljivo čitati. Ti izveštaji su i našim političarima uputstvo da ako se samo jedna rečenica nađe u izveštaju, to znači da je to je veliki problem. I ne mogu reći da je ta optimistična ocena ‘da smo mi spremni za poglavlje o vladavini prava, a da nas Evropa neće’ baš tačna. Nije to baš tako“, zaključio je Antonijević.
Pogledajte još:
Izvor: Link