Povodom najava gradonačelnika Kragujevca Nikole Dašića da će uskoro biti rekonstruisan dimnjak u Kneževom arsenalu, saopštenjem za javnost oglasio se Boris Kovačević, bivši pomoćnik gradonačelnika za međunarodnu saradnja i koordinator Projekta revitalizacije VTZ-a.
Kovačevićevo saopštenje prenosimo u celosti:
“Prostor Vojno-tehničkog zavoda prostire se na blizu 50 hektara i ima više od 150 objekata, od kojih se najznačajniji nalaze na početku u prostoru građanima poznatijem kao Knežev arsenal.
Plan je bio da se ceo taj deo grada pokrene, sa šetalištima, trgovima, restoranima, hubovima, raznim poznatim brendovima, različitim kulturnim i sadržajima za mlađe populacije, sve u starom industrijskom stilu, a moderno organizovano. Prostor u kojem bi se kvalitetni događaji organizovali na nedeljnom nivou i privlačili mase u Kragujevac, a ne jednom godišnje kao danas. Nešto što bi bilo svim Kragujevčanima na ponos i pričalo priču Kragujevca i Šumadije. I šta se sad desilo od svega toga – gradonačelnik se hvali time što dimnjak nekome neće pasti na glavu?! I to možda…
Kad smo vec kod dimnjaka.. postoje organizacije koje rade svoj posao, koje sprovode programe podrške EU kao što je ovde slučaj i nemaju nikakve veze sa gradskom upravom.. i oni su pronašli između ostalih opština i Kragujevac baveći se svojim poslom, a gradonačelnik pritrčao da pripiše sebi u zaslugu ne bi li neupućenoj javnosti predstavio kako se ipak nesto na tom projektu i dalje radi. A istina je da se ne radi nista! Kao ni sa Tržnicom, fasadama i da ne nabrajamo.
Za godinu i po dana koliko sam vodio ovaj projekat, nakon sto sam ga sa ljudima iz struke i republičkim i strukovnim institucijama koje prate ovu oblast i pokrenuo, stigli smo da ovu priču i interese Kragujevca predstavimo u Briselu i Strazburu, da pronađemo ozbiljne domaće i međunarodne partnere za finansijska ulaganja, realizovali Međunarodni konkurs sa najsvežijim idejama koje postoje u svetu šta jedan takav prostor zahteva u današnjem vremenu kako bi bio privlačan, atraktivan i održiv na međunarodnom nivou. Za ovo poslednje dobili smo prvu nagradu na Međunarodnom salonu urbanizma, ko razume zna koliko je ovo prestižna nagrada. Takođe, priveli smo kraju rešavanje imovine sa državom pre svega kontinuiranim proaktivnim pristupom u Republičkoj direkciji za imovinu i došli do konačnog dogovora sa prvim čovekom ove ustanove da će država sve objekte i parcele (oni najznačajniji) prevesti na grad Kragujevac. Nakon toga, gradonačelnik je zadužio druge ljude da ovaj završeni posao overe, što se, naravno, do dana današnjeg ne da nije desilo nego smo mnogo dalje od toga nego na samom početku. I ne čudi.
U čemu je problem?! Kada radite ovako velike projekte koje su najveći potencijal grada koji ostavljate budućim generacijama, vi morate uključiti pre svega struku, u ovom slučaju – arhitekte, urbaniste, planere, ekologe, ljude iz zaštite, sve institucije pa i univerzitete i fakultete i održavati svakodnevni kontakt prateći šta se uradilo i dokle stiglo. Sve što smo mi ranije radili. Ovakve projekte kao i grad, moraju voditi ljudi od struke i integriteta a ne kao danas prijatelji iz ulice ili članovi uže i šire rodbine. To tako jednostavno ne može. Jer u tom slučaju dođe čak i uspeh najava da se možda dimnjak i neće srusiti. Ako budemo imali sreće, naravno.
Srećom bliže se izbori u Kragujevcu”, navodi Kovačević.
Izvor: Link