Uposeti Gradu Kragujevcu danas su bili ministar informisanja i telekomunikacija Dejan Ristić i državni sekretar Miloš Garić, koji su o stanju u oblasti javnog informisanja i IT sektoru, razgovarali sa gradonačelnikom Nikolom Dašićem.
Grad Kragujevac je poslednjih godina nastojao da povećava iznos za finansiranje medija i transparentnost u medijskom informisanju, kroz razne konkurse koje smo sprovodili i to je bila glavna tema današnjeg sastanka, naglasio je Dašić. Razgovarali smo i o mnogim drugim temama u vezi sa Data centrom, stranim investicijama i kompanijama iz IT oblasti. Bilo je reči o sektoru informaciono – komunikacione tehnologije, jer se Kragujevac razvija kao silicijumska dolina, rekao je Dašić. To potvrđuje i činjenica da je u program državnih poseta, kao obavezna uvedena i poseta Državnom data centru u Kragujevcu. Mi se trudimo da širimo svoje kapacitete i gradimo Inovacioni distrikt, kao novi naučno – tehniloški park u oblasti informacionih tehnologija, zaključio je gradonačelnik Dašić.
Prvi put ove godine, sve lokalne samouprave u Republici Srbiji, njih 156 sprovele su javne konkurse u oblasti sufinansiranja proizvodnje medijskih sadražaja i edukacije novinara, izjavio je ministar Ristić, dodajući da je to izuzetno važno i motivišuće. Zbog toga se u sledećoj godini mogu očekivati još veća sredstva za sufinansiranje. Ove godine je, objašnjava Ristić, Ministarstvo opredelilo iznos od 352 miliona, a za narednu godinu je budžetirano dodatnih 180 miliona, tako da će sufinansiranje iznositi nešto više od pola milijarde dinara.
Govoreći o rezultatima posete Kragujevcu, ministar Ristić je istakao da je sa gradonačelnikom razgovarao o načinu i mehanizmima na koji Grad Kragujevac, već čitav niz godina, sufinansira proizvodnju medijskog sadržaja i iz godine u godinu povećava taj iznos. To pozdravljamo i zahvaljujemo se gradonačelniku na tom odgovornom pristupu, objasnio je ministar. Kada govorimo o oblasti telekomunikacija, oblast informaciono – telekomunikacionih usluga je u Srbiji najprihodovnija i najbrže rastuća privredna grana. Prošle godine, 12,2 posto srpske privrede je bilo u IT, svaki osmi stvoreni dinar u Srbiji je došao iz IT- a, 6,8 posto BDP-a je prošle godine bilo iz IT-a. To znači, objasnio je Ristić, da je prošle godine kompletan prihod od izvoza IT usluga i proizvoda bio nešto veći od 14 milijardi evra, a ove godine je rast veći za 19 posto, pa se očekuje da će prihod od prodaje IT usluga ove godine biti veći od 18 milijardi evra. Sektor informacionih tehnologija vuče Srbiju napred, a Kragujevac nam je izuzetno važan, jer je univerzitetski centar i ovde je sedište Državnog data centra, jedne od najrelevantnijih istitucija tog tipa u svetu. Na ovaj način podržavamo Grad Kragujevac i Kragujevčane, u smislu razvoja IT sektora, jer to je privredna grana budućnosti. Zato Kragujevac nije samo stara istorijska prestonica, već sadašnja IT prestonica Srbije, zaključio je ministar Ristić.
Ministarstvo informisanja i telekomunikacija za narednu godinu najavljuje javni konkurs za dodelu sredstava za mala i srednja srpska IT preduzeća sa 30 posto bespovratnih sredstava, kao i kompletno finansiranje priprema i učešća dece i mladih na međunarodnim takmičenjima iz oblasti informatike.