Kragujevac – grad bogatog istorijskog nasleđa, nekadašnje središte automobilske industrije i jedan od četiri najveća univerzitetska centra u Srbiji – poslednjih godina beleži daleko veći procenat urbanizacije u odnosu na ostatak države. Povoljan geografski položaj, rastuća industrija, mogućnost zaposlenja u brojnim domaćim i stranim kompanijama, sve viši životni standard, niži troškovi života u odnosu na Beograd i Novi Sad, bogat kulturni život, ali i veliki broj „zelenih oaza“ čine Kragujevac jednim od najpoželjnijih gradova za život u Srbiji, naročito među mladima, pa i ne čudi što je broj novopridošlih stanovnika grada na Lepenici poslednjih godina u postepenom porastu.
Saobraćajno raskršće Srbije
Kragujevac se nalazi u centralnom delu Srbije, ugodno „ušuškan“ između obronaka Rudničkih i Gledićkih planina, na oko 120 kilometara od Beograda i 150 kilometara od Niša. Administrativni je, privredni, obrazovni, kulturni i zdravstveni centar Šumadije i čitavog Pomoravlja. Sa površinom od 835 kvadratnih kilometara i oko 200 000 stanovnika najveći je grad Šumadijskog regiona i četvrti po veličini grad u Srbiji.
Zbog izuzetno povoljnog geografskog položaja za Kragujevac se može reći da saobraćajno raskršće Srbije. U njega se može doći iz pet različitih putnih pravaca, među kojima je svakako najznačajniji međunarodni koridor A10, kojim se do Beograda stiže za oko sat i po vremena.
Povoljna poslovna klima mamac za brojne investitore
Zahvaljujući velikom broju infrastrukturnih projekata i projekata lokalnog razvoja, te povoljnim troškovima života i poslovanja, dobroj saobraćajnoj povezanosti i izgrađenoj mreži podrške biznisu, Kragujevac domaćim i stranim ulagačima i preduzetnicima nudi povoljan poslovni ambijent u kome mogu da ostvare zapažene poslovne rezultate i steknu profit.
U poslednjih desetak godina broj preduzetnika u Kragujevcu je u konstantnom porastu i daleko prevazilazi granice republičkog proseka.
Kragujevac je jedan od najprivlačnijih gradova u Srbiji za strane investitore. To je potvrdio i ugledni britanski poslovni časopis „Fajnanšel Tajms“ u svojoj publikaciji „Evropski gradovi i regioni budućnosti“ u kojoj je Kragujevac svrstao na visoko osmo mesto.
S obzirom na bogatu industrijsku tradiciju i razvijenu industrijsku infrastrukturu, Kragujevac je naročito atraktivan za investicije u sektoru proizvodnje i automobilske industrije. Proizvodne pogone u srcu Šumadije imaju brojni giganti autoindustrije kao što kineski Yangfeng, švedska Teknia, ali i Stellantis, velika multinacionalna kompanija nastala spajanjem italijansko-američkog Fijat Krajslera i francuske PSA grupe, koja upravo u Kragujevcu započinje proizvodnju automobila na električni pogon.
Među značajnijim investitorima u gradu na Lepenici su i kompanije Wacker Neuson, Shenchi Automotive, Puratos, MIND Grupa i Oracle.
Životni standard u usponu
Kragujevac je sve do 1990. godine bio jedan od pet najrazvijenijih gradova bivše Jugoslavije, da bi nakon burnog tranzicionog perioda i propadanja industrijskog giganta Zavoda „Crvena zastava“ u poslednjoj deceniji ponovo počeo ekonomski da se oporavlja.
Trenutno je Kragujevac u grupi od 23 jedinice lokalne samouprave koje imaju stepen razvijenosti veći od republičkog proseka. Ukoliko se posmatra po sektorima, najveći broj zaposlenih je u prerađivačkoj industriji, dok za njom sledi trgovinski sektor.
Prosečna neto plata u Kragujevcu iznosi oko 80 000 dinara, što je, istini za volju, manje u odnosu na prosečna primanja žitelja Beograda ili Novog Sada, ali treba imati u vidu da su troškovi života u ova dva grada daleko veći, pa se iz toga može zaključiti da građani Kragujevca ipak imaju relativno pristojan životni standard, koji poslednjih godina ima tendenciju porasta.
Univerzitetski grad
Kragujevac je jedan od četiri univerzitetska centra u Srbiji. Kragujevački univerzitet u svom sastavu ima 12 akreditovanih fakulteta, koji su osim u Kragujevcu stacionirani u još pet srpskih gradova (Čačak, Užice, Jagodina, Kraljevo i Vrnjačka Banja) i na kojima akademska zvanja stiče oko 20 000 studenata. Među njima je poslednjih godina sve više inostranih državljana, tako da Kragujevac polako postaje međunarodni univerzitetski centar. Kragujevački fakulteti imaju saradnju sa preko 60 univerziteta u svetu i aktivno učestvuju u velikom broju međunarodnih projekata.
Osim visokog kvaliteta znanja koji su u prilici da steknu na kragujevačkim fakultetima, studentima je Kragujevac privlačan i zbog znatno nižih troškova života i studiranja u odnosu na dva najveća univerzitetska centra, Beograd i Novi Sad. Većina fakulteta stacionirana je u neposrednoj blizini samog centra grada, te studenti ne gube vreme i novac na prevoz, a pritom je i cena smeštaja u studentskim domovima i iznajmljenim stanovima daleko niža u odnosu na gorepomenute gradove.
S obzirom da je sve veći broj domaćih i stranih kompanija koje posluju na teritoriji grada Kragujevca u konstantnoj potrazi za visokokvalifikovanom radnom snagom, studentima kragujevačkih fakulteta pruža se prilika da odmah po završetku studija dođu do zaposlenja u struci.
Bogat kulturni život
Kragujevac se može pohvaliti i velikim brojem kulturno-umetničkih manifestacija koje privlače publiku iz čitavog regiona. Tu na prvom mestu treba izdvojiti internacionalni pozorišni festival „Joakimfest“, koji se održava u čast rodonačelnika srpskog teatra Joakima Vujića. Pokrenut još 2006. godine na inicijativu tadašnjeg direktora Knjaževsko-srpskog teatra, reditelja Dragana Jakovljevića, „Joakimfest“ (ranije „JoakimInterfest) je izrastao u jedan od najprestižnijih pozorišnih festivala u regionu.
Pored „Joakimfesta“, vredni pomena su i KRAF (Kragujevačka revija antiratnog i angažovanog filma), zatim međunarodni festival kamerinih horova, međunarodni muzički festival „Oktoh“, međunarodni festival džez muzike, međunarodni lutkarski festival Zlatna iskra itd.
Od 2011. godine u Kragujevcu se održava i Arsenal fest, međunarodni muzički festival koji okuplja veliki broj domaćih i stranih izvođača koji nastupaju na tri različite bine u jedinstvenom prostoru vojno-industrijskog kompleksa „Knežev arsenal“. Tu je i VIBE fest koji se održava u prostoru stare Čaurnice i namenjen je ljubiteljima elektronske muzike.
Mirniji i zdraviji život u odnosu na prestonicu
Bez obzira na nešto intenzivniji proces urbanizacije poslednjih godina, Kragujevac je i dalje znatno mirnija sredina za život u odnosu na prestoni Beograd. Saobraćajne gužve i zastoji su daleko manjeg obima u odnosu na glavni grad Srbije, a manji je i broj automobila na ulicama, što umanjuje procenat aerozagađenja. Mada je kvalitet vazduha u Kragujevcu, kao i u većem delu Srbije, na prilično niskom nivou, on je ipak manjeg zagađenja u odnosu na pomenuti Beograd.
Kragujevac se može pohvaliti velikim brojem parkova i zelenila. Tu je pre svega Veliki park, omiljeno šetalište većine Kragujevčana sa pešačkom stazom koja vodi do muzeja „21. oktobar“ i dalje sve do spomenika V3, zatim prelepo Šumaričko jezero, koga od milošte nazivaju i „kragujevačkim morem“, a tu je i Bubanjsko jezero, veštačko jezero nastalo prirodnim putem, koje je karakterstično po tome što je u obliku srca. Ne zaboravimo ni park u kragujevačkom naselju Ilina voda, koji je prepun zelenila, igrališta za decu i staza za šetnju.