Bivši ambasador Srbije u Velikoj Britaniji i Nemačkoj Ognjen Pribićević izjavio je u emisiji N1 Studio Live da odbijanje Prištine da formira Zajednicu srpskih opština direktno ide protiv interesa predstavnika Albanaca. “Kurti nanosi veliku štetu Prištini, njihovim aspiracijama i željama”, istakao je Pribićević. Smatra da će o Kosovu pričati na marginama zasedanja Ujedinjenih nacija.
On je na početku emisije komentarisao sednicu UN koja će biti karakteristična po odsustvu velikog broja lidera uticajnih zemalja.
„Izostanak brojnih lidera velikih zemalja sa sastanka pokazuje stepen krize u kojima se nalaze Ujedinjene nacije. Ali, za tu krizu ne možemo optužiti tu organizaciju, jer Ujedinjene nacije su samo izraz volje svojih članica. U ovom slučaju, velikih pet stalnih članica Saveta bezbednosti. I to je sistem koji je uspostavljen nakon drugog Svetskog rata… Ali, vreme se promenilo. Ono se promenilo i pre trideset godina, nakon završetka Hladnog rata“, podseća Pribićević.
Prema njegovim rečima, sada se situacija ponovo promenila, jer je na scenu stupila Kina, kao moćna zemlja koja je svet ponovo učinila bipolarnim, odnosno rivalom SAD.
„Uprkos svemu, UN su jedina tribina na kojoj se može razgovarati o svetskim temama. Moramo biti realni, njihova moć je vrlo ograničena, i zavisi isključivo od volje njenih članica“, ukazao je Pribićević.
On je govoreći o zemljama koje su postale sile spomenuo Indiju, Brazil i ostale zemlje BRIKS-a.
„U suštini reč je o velikoj krizi u međunarodnim odnosa u svetu. Uzmimo samo rat u Ukrajini. Možda je Gutereš dva ili tri puta pokušao da formuliše mirovni predlog, ali to nije naišlo na neki odjek“, kazao je Pribićević.
Komentarišući ulogu Srbije i ono šta moće da se očekuje od ove sednice Ujedinjenih nacija, sagovornik N1 navodi da će predstavnici naše zemlje moći da razgovaraju sa mnogim predstavnicima uticajnih zemalja o problemu Kosova i Metohije.
„U ovom trenutku ono što opredeljuje zemlje je uporno Kurtijevo odbijanje da prihvati nešto što je prosto nemoguće ne prihvatiti. Priština je prihvatila Briselski sporazum i Kurti sada ide bukvalno protiv toga. To je prosto nemoguće. Kurti nanosi veliku štetu Prištini, njihovim aspiracijama i željama. Nemoguće je da ako su predstavnici Prištine nešto potpisali, da se sada kaže: ‘Ajmo prvo nešto drugo da rešimo, pa ćemo ovo’. Ja ne znam da se to desilo u skorijoj prošlosti“, napomenuo je Pribićević.
Govoreći o situaciji Srbije na međunarodnoj pollitičkoj sceni, i nalaženju novih saveznika on je naveo da je ključna stvar – „novi senzibilitet“ u odnosima Vašingtona i Beograda.
„Novi senzibilitet očigledno postoji. Zato što je svet drugačiji. Drugačiji su odnosi. Danas je ključno gde si, a Srbija je tu jako važna, i tu je Srbija najveća. U svetskim okvirima je mala ili srednja zemlja, ali je ovde jako bitna zemlja… Očigledno postoje novi odnosi, neke nove situacije u odnosima dve zemlje i odnose dve zemlje bih ocenio izuzetno pozitivno, upravo u kontekstu budućnosti Srbije. Jer ovde Evropska unija već 25 godina nije u stanju da reši taj problem“, smatra Pribićević.
Na pitanje da li je optimista u vezi sa dijalogom odgovorio je: „Pre bih bio realista. U dogledno vreme ne verujem da će doći do nekih značajnijih pomaka. Mislim da je i dalje jedino sigurno da će ključna stvar koja će uticati na dijalog biti rat. On je promenio ambijent u kome živimo. Sve se promenilo. Iako neki misle da je on daleko – on je tu. Ovo je ključni rat od 1945. godine i možda je značajniji od sloma komunizma i raspada SSSR. Ovo je događaj koji će možda promeniti sve“.
Pogledajte celu emisiju N1 Studio Live:
Izvor: Link