Rast cena nekretnina u Srbiji ponovo je prisutan. Iako svi pričaju o stabilizaciji, brojke pokazuju drugačije. Nema niti pucanja balona, niti pada. Stručnjaci tvrde da je u poslednje vreme prodaja drastično usporila, da su “utanjile” i ponuda i tražnja, a globalno se isto tvrdi da do pada cena uskoro neće doći, čak suprotno, poskupljenja su vrlo moguća i očekivana, procenjuju stručnjaci iz sveta.
Avgustovski izveštaj sa portala nekretnine.rs pokazuje da su cene u prestonici u proseku veće nego što je to bio slučaj u julu. Rast cene kvadrata zabeležen je u Beogradu, Novom Sadu, Nišu i Kragujevcu, dok je niža cena zabeležena u Pančevu i nekolicini manjih gradova.
– Nakon 2022. koja je bila jedna eksplozivna godina za tržište, usledila je 2023. godina koju možemo okarakterisati kao jednu izazovnu godinu uzimajući u obzir sve faktore na globalnom nivou, pre svega zaoštravanje monetarnih uslova koje je dovelo do povećanja referentnih kamatnih stopa čiji se rast odražava na privredu i građanstvo, rekla nam je ranije Jelena Davidović, vođa prodajnog tima oglasnih portala Nekretnine.rs.
– Uslovi na tržištu se menjaju, odnos ponude i potražnje takođe, što za posledicu ima i određenu promenu cena kvadrata.
Cene kvadrata u Beogradu
Beograd u avgustu samo na dve praćene lokacije beleži pad cene, to su Centar grada i Novi Beograd. Pored pada cene, najskuplji kvadrat je tradicionalno u centru grada i njegova cena iznosi 3.409 evra po metru kvadratnom, to je pad za 0,81 odsto u odnosu na prethodni mesec. Cena kvadrata na Novom Beogradu iznosi 2.667 evra, što je pad za više od jedan odsto u odnosu na prethodni mesec.
Cena kvadrata u Kragujevcu
U Kragujevcu zabeležen je mali rast cene kvadrata u avgustu. Prosečna cena kvadrata u ovom gradu iznosila je 1.379 evra što je rast za 0,22 odsto.
Izvor: Blic