Izvršni direktor Akademske inkluzivne asocijacije Milan Janković danas je posetio Kragujevac, a cilj je bio da se predstavnicima Gradske uprave ukaže na važnost povećanja inkluzivnosti u radu organizacija civilnog društva.
- Naime, u okviru projekta „Dijalog za veći nivo inkluzivnosti projektnih aktivnosti OCD u lokalnim zajednicama“ cilj je povećanje inkluzivnosti u radu organizacija civilnog društva u lokalnim zajednicama u Beogradu, Novom Sadu, Nišu, Kragujevcu i Novom Pazaru, a kroz usvajanje dodatnih „inkluzivnih“ kriterijuma, čijom primenom će predlozi projekata organizacija civilnog društva, koji predviđaju uključivanje i podršku osobama i grupama koje su u riziku od socijalne isključenosti ili su manje uključene u društvene aktivnosti, dobijati dodatne poene prilikom ocenjivanja i odlučivanja o izboru projekata koji će biti podržani.
Akademska inkluzivna asocijacija postoji već 23 godine, u pitanju je nevladina, nestranačka, neprofitna organizacija koja se bori za ostvarivanje i poštovanje ljudskih prava i izjednačavanje mogućnosti mladih i studenata sa hendikepom kroz kreiranje uslova za inkluzivno formalno i neformalno obrazovanje i primenu socijalnog modela u pristupu osobama sa hendikepom.
Milan Janković za naš portal naglašava da mnoge stvari koje se u društvu realizuju sa željom da se stvori podsticaj za neku aktivniju ulogu osoba sa hendikepom nisu inkluzivne.
- Iz tih razloga naša organizacija se u poslednje vreme sve više bavi javnim zagovaranjem koje treba da doprinese izmenu nekih normativnih akata, a koji bi omogućili da se postigne veći nivo inkluzije.
Sve te aktivnosti javnog zagovaranja, kaže Milan, posledica su direktnog rada sa korisnicima, jer se prepoznaje šta je potreba članova. Organizacija ima redovne programe koje realizuje i to je osnova njihovog rada, tu se pre svega misli na servis podrške za studnete sa hendikepom, a zatim i na edukaciju ključnih aktera u različitim oblastima.
Milan napominje da im je ove godine fokus na podizanju inkluzivnosti u radu organizacija civilnog društva, što je i povod dolaska u Kragujevac. Objašnjava da veliki broj organizacija civilnog društva, iako su otvorene za uključivanje i za svaki tip ravnopravnosti, zapravo to nisu.
- Uglavnom te organizacije kada imaju neke projekte i aktivnosti ne prepoznaju da je potrebno da obezbede adekvatne vidove podrške za različite grupe ljudi koje imaju smanjene društvene prilike ili koje nisu tipične, koje zavise od nekog vida podrške, ističe Milan.
On naglašava da je cilj da gradske uprave, kada raspisuju konkurse za projekte, predvide da u okviru onih kriterijuma kojima se ocenjuju predlozi imaju i kriterijum koji će ocenjivati inkluzivnost tih projekata.
Na pitanje odakle dolazi sva motivacija, Milan kaže da je osnovna motivacija ono što je pravo svih ljudi, da nijedna oblast ne bude rezervisana samo za neke ljude.
- Ono što je problem u našem društvu jeste da se hendikep targetira kroz invaliditet, zapravo je hendikep mnogo širi od invaliditeta i možda je najbolji pokazatelj da razvijene zemlje prepoznaju mnogo veći deo populacije kojem je potreban neki vid podrške u funkcionisanju. Tih malih, ali velikih razlika smo svesni, značajno je da se svakome obezbedi neki vid podrške da bi on bio ravnopravno uključen u ono što je pre svega njegova ambicija, a i što je deo njegove zajednice kojoj pripada.
Milan Janković zaključuje da nam nisu potrebna posebna i paralelna društva: „Smatramo da nije poželjno da se govori o integraciji osoba sa hendikepom, jer to znači da društvo u dovoljnoj meri nije senzibilisano, već da želi da na neki način popravi određene osobe, pa da ih onda uključi u društvoˮ.
Piše: Sandra Solujić
Snimateljka: Jelena Nikolić
Izvor: Link