Nacrti medijskih zakona koje je vlada izmenila iza leđa radne grupe, dovode u pitanje orijentaciju Srbije ka Evropskoj uniji, kaže za N1 poslanik Evropskog parlamenta Klemen Grošelj.
„Ovaj predlog Zakona otvara pitanje oko stvarnih namera srpskih vlasti oko integracija u Evropsku uniju, ovo što se sada sprema na području medija nije na liniji onoga što je bilo obećano i što se traži sa strane Evropske unije od Srbije u okviru pregovora za članstvo u EU. Ovo zakonodavstvo više liči na ono što vidimo u nekim drugim zemljama koje se svrstavaju među autoritarne države“, rekao je Grošelj.
Smatra da ovaj zakon ima i političku poruku koja je sasvim pogrešna u ovom trenutku, posebno ako imamo u vidu sve ono ono što se dešava oko Srbije – kakva je bila rasprava na poslednjoj sednici Evropskog parlamenta, posle koje se sprema i Rezolucija.
„Sve ovo je slično onome što se događalo u Mađarskoj, očigledno je došlo do nekog prepisivanja medijskog zakonodavstva iz Mađarske pa i Poljske. To je jedno od bitnih pitanja u okviru Evropske unije, jer znate da su zbog tih stvari protiv Mađarske i Poljske uvedene sankcije, one nemaju pristup do svih evropskih fondova. I tako će se to gledati i u odnosu na Srbiju. Pitanje REM-a je već dugo vremena na političkoj agendi kako Evropskog parlamenta tako i celokupne Evropske unije, svi znamo kakva su očekivanja: očekivanja su da će to biti regulatorno telo koje je nezavisno od političkih uticaja, ali kao što smo mogli da vidimo i sada, ali i poslendnjih nekoliko godina – tu se ništa nije promenilo. Tako da ta kombinacija, ovi zakoni sa REM-om kakav je i kakav će verovatno ostati, značiće da su srpske vlasti odlučile da se udalje od svog evropskog puta i da krenu – očigledno – nekim drugim putem’. To je jasna poruka i očekujem da će biti reakcija i Evropske komisije i Evropskom parlamenta, ali i zemalja članica“, istakao je poslanik Evropskog parlamenta.
Predviđa da će komisija će verovatno nešto učiniti, ali napominje da srpskoj javnosti mora biti jasno da neke zemlje članice EU već sada razmatraju uvođenje sankcija.
„Ako Srbija ne promeni politički put kojim je krenula, sa svim ovim dešavanjima na Kosovu, srpske vlasti su očigledno odlučile da članstvo u EU očigledno više nije spoljno politički cilj ili strategija. To je poruka koja mene brine i koja me žalosti, ali je očigledno realost u koju smo zapali“, zaključio je Grošelj.
Izvor: Link