Najnoviji Samsungov patent pametnog telefona istovremeno insistira na inovativnosti novog tipa ekrana, kao i na naprednom senzoru koji bi mogao da dovede do nastanka potpuno nove kategorije ekološki orjentisanih uređaja
Kompnaija Samsung nedavno je registrovala patent telefona koji donosi dva potpuno nova i inovativna rješenja, kakva do sada nijesmo imali prilike da vidimo kod pametnih telefona: fleksibilnim ekranom koji se rola i senzorom za mjerenje kvaliteta vazduha.
Glavna odlika uređaja je klizna konstrukcija koja korisniku omogućava da povećava veličinu ekrana, a time i dužinu telefona. Fleksibilni ekran se namotava unutar kućišta u donjem dijelu uređaja, što ga čini kompaktnijim i jednostavnijim za nošenje.
Mehanizam za otvaranje i zatvaranje telefona, odnosno odmotavanje i namotavanje ekrana, aktivira se kliznim pokretom kućišta. Time se istovremeno obezbjeđuje optimalan dotok vazduha i rad senzora za mjerenje njegovog kvaliteta.
Samsung – telefon sa rolabilnim ekranom i senzorom za merenje kvaliteta vazduha
Izvor: pigtou.com / @xleaks7
Ideja stara pet godina
Inače, svoj prvi patent “rolabilnog” ekrana južnokorejska kompanija je prikazala još sredinom 2019. godine. Na tadašnjim tehničkim crtežima mogao se vidjeti Samsung telefon koji u svom širem donjem dijelu skriva “umotani” ekran koji se razvlači.
Korisna površina displeja se tima povećava za oko 40 odsto, a on dobija potpuno novi odnos stranica, za šta su iz Samsunga tada tvrdili da će to inovativno rješenje dati nove mogućnosti upotrebe telefonima kod kojih bude primijenjeno.
Slično rješenje je, prije nekih pet, šest, godina predstavio i LG kod televizora sa ekranima koji se mogu umotati u rolnu. I ta kompanija je tada najavila i svoj prvi displej za telefone na namotavanje. LG smartfon sa “rolabilnim” ekranom, međutim, nije odmakao dalje od prototipa, a ta kompanija je 2021. godine prestala da proizvodi telefone.
Samsung – telefon sa rolabilnim ekranom
Izvor: Samsung / LetsGoDigital
Svjetlost mjeri vazduh
Najnoviji Samsungov koncept pametnog telefona istovremeno insistira na inovativnosti koliko novog tipa ekrana, toliko, a možda i više, na rješenju za mjerenje kvaliteta vazduha.
Telefon ima poseban kanal koji usmjerava dotok vazduha do senzora i obezbjeđuje da mjerenje bude brzo i precizno. Njegov dizajn omogućava da senzor brže reaguje na nagle promjene kvaliteta vazduha i da pravovremeno obavijesti korisnika o njima.
Senzor za mjerenje kvaliteta vazduha sastoji se od senzora blizine, procesora i memorije. Senzor blizine ima sopstveni izvor svjetlosti i svjetlosni senzor. Izvor emituje svjetlost koja se, potom, odbija od čestice u vazduhu, nakon čega senzor mjeri intenzitet odbijene svjetlosti.
Nova kategorija uređaja na pomolu?
Na kraju, procesor upoređuje memorisane vrijednosti kvaliteta vazduha sa intenzitetom vrijednosti odbijenog svijetla i dobija trenutnu vrijednost kvaliteta vazduha koju prikazuje na ekranu.
Ovaj inovativni dodatak koji mjeri kvalitet vazduha u realnom vremenu odgovor je južnokorejske kompanije na sve veću globalnu zabrinutost za zagađenost i kvalitet vazduha, kao i potrebu za adekvatnim i pristupačnim uređajem za praćenje kvaliteta vazduha.
Odobravanje ovog patenta predstavlja značajan korak ka zelenijoj tehnologiji, što u Samsungu vide ne samo kao praktično rješenje za praćenje kvaliteta vazduha, već i kao inovaciju koja potencijalno može dovesti do nastanka potpuno nove kategorije ekološki orjentisanih uređaja.
Izvor: Link