Reporteri redakcije Ucentar zabeležili su u najmanju ruku potresno svedočenje radnika koji su pokušali da se zaposle u trgovinskom lancu Trnava promet.
Prema rečima jednog od naših sagovornika vlasnik ovog lanca maloprodajnih objekata Bratislav Lazarčević uveo je takozvanu ,,šumadijsku“ politiku zaposlenja prema kojoj se u radnjama Trnava promet mogu zaposliti samo lica rođena na teritoriji Šumadije.
Kada je naš sagovornik želeo da preda CV radi eventualnog zasnivanja radnog odnosa, dobio je savet da pošto je rođen na teritoriji južne srpske pokrajine, Kosova i Metohije to ne čini jer sigurno neće dobiti radno mesto. Ovo mu je savetovalo više poznanika iz prijatelja znajući za diskriminaciju koja se godinama unazad sprovodi a o kojoj se ćuti i ne istražuje.
Kako nezvanično navodi naša sagovornica, postoje izuzeci u kojima su primljena i lica koja nisu rođena u nekom od gradova na teritoriji Šumadije ali to je isključivo ako rešenje o radu zasnivaju sa nekom od Trnavinih ,,ćerki firmi“ ili sa Trnava prometom ali po ovlašćenju koje vlasnik Bratislav Lazarčević daje svojim direktorima i šefovima, u prevodu kada krišom od njega bude zaposleno neko lice koje nije ,,šumadijskog“ porekla.
Naša sagovornica, koja je trenutno zaposlena u ovoj firmi navodi da kada je predavala radnu biografiju nije isprva navela mesto rođenja, već je navela samo godinu. Bila je pozvana na dodatni razgovor i nakon drugih formalnosti, nekako se ,,provukla“ pa je ipak zaposlena u Trnavi i to verovatno bez uvida Lazarčevića u njeno zaposlenje i biografiju.
Ona takođe navodi da joj je više lica savetovalo da ne navodi mesto rođenja, te da je bila u velikom strahu pri predavanju CV-ja ali da kao ni prethodna dva sagovornika ne želi da oda svoj identitet zbog straha za egzistenciju i straha od velike moći koju kumulira Bratislav Lazarčević.
Navodi izneti u ovom tekstu su svedočenja naših sagovornika a ne naši lični stavovi ili komentari. Ukoliko ova svedočenja budu potvrđena, ovaj slučaj diskriminacije na osnovu mesta rođenja predstavljao bi zaista sraman udar na Ustav Republike Srbije koji prvenstveno u članu 4 zabranjuje svaki vid diskriminacije.
Nastavićemo da istražujemo konkretan slučaj.
Uskoro opširnije.
Izvor: Link