Po ugledu na kolege iz Beograda, univerzitetski radnici, studenti i alumnisti Univerziteta u Nišu pokrenuli su peticiju čijim potpisivanjem izražavaju podršku zahtevima protesta koji se već šest nedelja održavaju u srpskoj prestonici, a sve nakon tragedija koje su se dogodile u beogradskoj osnovnoj školi i mladenovačkom selu.
Niška akademska zajednica u opisu peticije izstakla je zabrinutost zbog načina na koji se institucije nose sa problemima proizašlim nakon tragedije u školi “Vladislav Ribnikar”, a koji je u okosnici rezultirao iznenadnim i neobrazloženim završetkom nastavne godine za sve osnovce i srednjoškolce u Srbiji.
Izražavaju zabrinutost zbog kontinuiranog urušavanja autonomije i stručnosti obrazovnog sektora, kroz davanje prvenstva partijskim kriterijumima u odnosu na profesionalne kompetencije prilikom izbora i imenovanja direktora škola i nastavnog kadra, tolerisanje prakse preglasavanja prilikom donošenja odluka o ocenama, nedovoljno snažan odgovor institucija na nezakonito sticanje diploma – piše u peticiji.
Akademci protiv nasilja; foto: ilustracija/flickr – Jirka Matousek Kao treći razlog zabrinutosti navode društvenu krizu koja je, smatraju, nastala kao posledica višegodišnjeg negovanja kulture zastrašivanja, nasilja, korupcije i podaništva.
Zato radnici, studenti i alumnisti niških fakulteta pružaju punu podršku zahtevima izraženim u okviru građanskih protesta “Srbija protiv nasilja” koji se odnose na neophodnost preispitivanja profesionalne i političke odgovornosta aktera uključenih u reagovanja tokom i nakon tragičnog događaja u školi “Vladislav Ribnikar”, na sankcionisanje medija koji javni prostor zagađuju popularizacijom nasilja, kršeći kodeks struke, na ukidanje programa koji promovišu realno nasilje, te na preuzimanje odgovornosti krovne organizacije za kontrolu medija za do sada učinjene propuste – zaključuju.
Peticiju koja je juče pokrenuta, do sada je potpisalo oko 80 akademskih radnika i studenata, a jedan od njih je i Aleksandar Đokić, doktorant na Filozofskom fakultetu u Nišu.
Smatra da mu je obaveza kao akademskom građaninu da podrži proteste; foto: JV
Peticiju sam potpisao zbog slaganja sa svim iznetim zahtevima koji su izraženi u okviru protesta „Srbija protiv nasilja“ koji se održavaju u Beogradu više od mesec dana. Tragedije koje su zadesile Srbiju su “trgle“ ljude iz jednog sna u kome su živeli predugo, te je rezultat svega toga jedan ozbiljan građanski protest koji se dešava u Beogradu – objašnjava Đokić.
Ističe da je kao student doktorskih studija i deo akademske zajednice, osetio potrebu da pruži podršku svojim kolegama i profesorima u Beogradu, a zahteve koji su upućeni vlastima smatra zdravorazumskim, te se nada da se neće oglušiti o njih.
Sistem je u potpunosti zakazao, institucije gotovo da ne postoje, a na proteste i zahteve protesta ostaju neme. Kultura slušanja i kultura dijaloga, koje su izuzetno važne i bitne za demokratiju i demokratsko društvo uopšte, gotovo da ne postoje. REM, kao ključna institucija za sprečavanje nasilja i propagande na televizijama sa nacionalnom frekvencijom, ne radi svoj posao – rekao je student.
Đokić podseća da je uloga REM-a, kao regulatornog tela za elektronske medije, dodela nacionalne frekvencije koja je javno dobro.
Međutim, to telo je, kako smatra, zaboravilo da prati rad televizija kojima je dodelilo nacionalnu frekvenciju, kao i da kritikuje njihov rad ukoliko nije u skladu sa zakonom, što zaobilazi i time dopušta stvari koje nikako nisu u skladu sa javnim interesom i javnim dobrom, zaključuje on.
Inače, sve o peticiji možete pročitati ovde.
Izvor: Link