Polaganjem venaca kraj Spomenika Crvenoarmejcima u Opornici odata je počast ruskim vojnicima stradalim u oslobođenju Kragujevca 1944. godine. Takođe, komemorativnom svečanošću kraj Spomenika streljanim Srbima i Jevrejima u Bagremaru obeležena je 82. godišnjica od tragičnog događaja i odata počast nevino stradalim žrtvama ova dva naroda.
Vence su u Bagremaru, u ime grada Kragujevca, položili predsednik Skupštine grada Kragujevca, Miroslav Petrašinović, načelnica Šumadijskog upravnog okruga, Biljana Ilić Stošić, predstavnici MZ Bagremar, Udruženja srpsko-jevrejskog prijateljstva „Ahava“, Spomen parka „Kragujevački oktobar“, predstavnici političkih partija.
– Kragujevac, kao grad stradalih i grad heroj, snažno neguje kulturu sećanja na sve nevino stradale žrtve tokom Drugog svetskog rata. Danas sa ovog mesta odajemo poštu nevino stradalim Srbima i Jevrejima i šaljemo poruku da rat i ubijanje nevinih nikada ne može biti rešenje za bilo kakav sukob, rekao je predsednik Skupštine grada Kragujevca, Miroslav Petrašinović. Sa ovog mesta želimo da pošaljemo snažnu antiratnu poruku da je svetu neophodan mir, da nigde ne sme da se dogodi ovakav zločin i to je poruka koju mi tradicionalno šaljemo svakog oktobra kada se sećamo kragujevačke tragedije, istakao je Petrašinović i dodao da jedino kroz mir može doći do prosperiteta, progresa i prevazilaženja problema koji postoje.
Predrag Vukašinović, predsednik srpsko-jevrejskog udruženja „Ahava“ kazao je da se danas obeležav još jedna godišnjicu sećanja na nevino stradale žrtve Drugog svetskog rata.
– Sa ovog mesta šaljemo poruku mira, poruku tolerancije i želje da se ovakve tragedije više nikada ne dogode. Na ovom mestu započet je krvavi pir koji se nastavio i nakon toga je Jevrejska zajednica Kragujevca potpuno nestala sa teritorije grada, rekao je Vukašinović.
Kraj Spomenika Crvenoarmejcima Venac su u ime grada položili Nenad Stanišić, član Gradskog veća za finansije i prof. dr Anđelka Stojković, zamenica predsednika Skupštine grada.
– Poklanjamo se stradalim vojnicima, crvenoarmejcima koji su bili saveznici srpskom narodu u borbi protiv fašizma u Drugom svetskom ratu i pomogli našem narodu da se izborimo sa najvećom pošasti u to vreme, ratom, rekla je prof. dr Stojković.
Ona je poručila da je važno čuvati kulturu sećanja za mlađe generacije. Važno je da mlade generacije zapamte. Svaka žrtva ima istorijski značaj za Srbiju, Šumadiju, Kragujevac i zato nikada ne smemo da zaboravimo.
Kraj spomenika u Opornici, vence su položile i delegacije SUBNOR-a i političkih partija SNS-a i SPS-a.
Izvor: Link