U vrtiću „Ciciban“ u Kragujevcu održan je Sajam roditeljstva u organizaciji Ministarstva prosvete i grada Kragujevca, u okviru Projekta „Inkluzivnog predškolskog vaspitanja i obrazovanja“.
Sajam roditeljstva, tokom kojeg je održano 16 radionica za decu i roditelje, otvorio je pomoćnik ministra prosvete dr Milan Pašić u prisustvu Dušana Aleksića, predsednika Gradskog veća za obrazovanje grada Kragujevca i Sanje Jakovljević, direktorke PU „Đurđevdan“.
Predstavnici institucija potvrdili su da se snažno zalažu za uključivanje predškolaca, iz svih socijalnih grupa, u sistem predškolskog vaspitanja i obrazovanja i složili su se da je informisanje roditelja o njihovim pravima i podršci koju im obezbeđuju obrazovne institucije i lokalna samouprava, od velike važnosti u tom procesu.
– Uključivanje svih mališana, posebno onih iz osetljivih društvenih grupa, u sistem predškolskog vaspitanja i obrazovanja predstavlja ključ zdravog i srećnog odrastanja. Kroz projekat „Inkluzivnog predškolskog vaspitanja i obrazovanja“ do sada smo organizovali sajmove roditeljstva u Čačku, Somboru, Vranju, Loznici i Novom Pazaru, koje je posetilo više od 2.000 roditelja sa decom. Drago mi je što se Sajam roditeljstva održava i u Kragujevcu i ovom prilikom podsećam da smo nedavno potpisali sporazum o izgradnji novog vrtića u naselju Erdeč, kojim će biti obezbeđeno 270 novih mesta za mališane u Karagujevcu, rekao je pomoćnik ministra prosvete dr Milan Pašić.
Tokom sajma, koji je posetilo više od 400 roditelja sa decom, posetioci su mogli da se informišu o uslugama i vidovima podrške koje pruža preko 20 institucija na lokalu. Takođe ovo je bila prilika da kroz različite edukativne i interaktivne radionice saznaju kako da unaprede svoje roditeljske veštine, kao i da učestvuju u kreativnim, istraživačkim, sportskim i drugim aktivnostima.
– Sajam roditeljstva u sklopu projekta „Inkluzivnog predškolskog vaspitanja i obrazovanja“, čiji je i grad Kragujevac učesnik, pravi je način da na jednom mestu, roditelji dobiju informaciju, o značaju ranog uključivanja dece u sistem predškolskog vaspitanja i obrazovanja, već i da se posavetuju sa sociolozima, psiholozima, zdravstvenim radnicima i drugim stručnim licima koja rade sa decom od najranijeg uzrasta. Osluškujući potrebe roditelja i dece nastavićemo i dalje da obezbeđujemo što bolje i adekvatne uslove za boravak u ustanovama predškolskog obrazovanja i vaspitanja, kako bi se i vaspitači ali i roditelji i deca osećali sigurno, lepo i srećno sa svojim drugarima u vrtićima, kazao je član Gradskog veća za obrazovanje u Kragujevcu, Dušan Aleksić.
Sajmovi roditeljstva deo su Projekta „Inkluzivnog predškolskog vaspitanja i obrazovanja“, koje organizuje Ministarstvo prosvete uz podršku Svetske banke i u saradnji sa lokalnim samoupravama. Cilj ovog projekta je unapređenje dostupnosti sistema predškolskog vaspitanja i obrazovanja, za decu iz svih socijalnih grupa, kao i kvaliteta i uslova. Širenjem kapaciteta, kroz izgradnju novih i dogradnju postojećih objekata, kao i informisanjem roditelja o njihovim pravima i o mogućnostima koje im obezbeđuju nadležne institucije, radi se na povećanju sveobuhvata dece u sistem predškolskog vaspitanja i obrazovanja.
Posebna pažnja, u okviru Projekta, posvećuje se unapređivanju znanja i veština stručnih kadrova kroz mentorsku podršku i obuke za oko 12.000 vaspitača. Projekat podržava Nove osnove programa predškolskog vaspitanja i obrazovanja, osnažuje kompetencije vaspitača za implementaciju novog programa.
Izvor: Link