Roditeljima i nastavnicima osnovnih škola u Kragujevcu pružiće se jedinstvena prilika da se 27. februara, u 19.30 časova, u Osnovnoj školi „Živadinka Divac” informišu o mogućnosti pristupanja besplatnim udžbenicima zahvaljujući tribini „Korak ka besplatnom i kvalitetnom obrazovanju”.
Na tribini će govoriti Aleksandar Kavčić, predsednik Fondacije „Alek Kavčić”, a gost je prof. Petar Veselinović, redovni profesor Ekonomskog fakulteta Univerziteta u Kragujevcu.
Profesor Alek Kavčić, inženjer i naučnik, poznat je po svom patentu za čitanje zapisa sa magnetnih memorija koji se koristi u milijardama računara i diskova širom sveta. Osnivač je istoimene fondacije koja se bavi promocijom obrazovanja i nauke.
Jedan od osnovnih ciljeva Fondacije „Alek Kavčić” je da se obezbede višestruko jeftiniji udžbenici odobreni od strane Ministarstva Prosvete za sve đake osnovce u Srbiji.
Na tribini će roditeljima i prosvetnim radnicima približili praktične korake za besplatne školske udžbenike i pružiti saznanja o tome:
- Kako da učenici ostvare pravo na besplatne udžbenike
- Na koje zakonske regulative se mogu osloniti,
- Kako funkcioniše digitalna biblioteka besplatnih udžbenika koju je obezbedila Fondacija „Alek Kavčić” – dostupna na sajtu: digitalniudzbenik.com
- Kako besplatni udžbenici mogu doprineti kvalitetnijem obrazovanju
Stupili smo u kontakt sa Peđom Jokićem, članom školskog odbora, koji nam je preneo ključne detalje o značaju predstojeće tribine.
Jokić očekuj da će roditeljima biti predstavljeni praktični koraci za povoljnu nabavku udžbenika, s ciljem smanjenja finansijskog tereta porodica. Posebno se ističe informisanje roditelja o samostalnom donošenju odluka o nabavci udžbenika, sa fokusom na ponudu udžbenika Fondacije “Alek Kavčić”.
Uoči tribine, naglasio je koliko je bitno da se nastavnici prilagode odabiru udžbenika, omogućavajući veću prilagodljivost obrazovnog procesa prema individualnim potrebama učenika. Takođe, najavljuje inicijativu za edukaciju roditelja o njihovim pravima u vezi s nabavkom udžbenika, postavljajući pitanje zašto bi roditelji birali kupovinu udžbenika kad postoji opcija nabavke po znatno povoljnijim cenama, kao što je slučaj s udžbenicima Fondacije “Alek Kavčić”.
Obratili smo se i prof. Veselinoviću i upitali za komentar i ekonomski benefit inicijative:
“Polazeći od toga da ekonomski posmatrano nema “besplatnog ručka”, veoma je bitno da sredstva koja je obezbedila Fondacija Kavčić i usmerila u obezbeđivanje udžbenika, budu iskorišćena tako što će učenici dobiti besplatne udžbenike, a da ekonomski budu pokrivena iz izvora fondacije. To znači da će roditelji imati minimalan trošak u obezbeđivanju udžbenika za svoju decu, pri tom, ti udžbenici su po planu i programu koje Ministarstvo Prosvete usvojilo i zvanično su odobreni. Dakle, u situaciji kada je životni standard u Srbiji na prilično niskom nivou, veoma je važno praviti svaku racionalizaciju, naročito kada ta racionalizacija ne ide na uštrb kvaliteta udžbeničke literature, već naprotiv, deca obezbeđuju udžbenike po minimalnim troškovima.”
Inicijativu je podržao i renomirani glumac Tihomir Stanić:
Da podsetimo, Grad Kragujevac svake godine obezbeđuje besplatne udžbenike, ali samo za učenike prvog razreda osnovnih škola.
Kako je sve počelo?
Fondacija “Alek Kavčić” objavila je prve besplatne udžbenike za osnovce pre tačno tri godine, a od tada je podelila više od 35.000 besplatnih udžbenika koji se koriste u preko 300 škola.
U poslednje vreme, u Srbiji se vodi prava bitka između zagovornika besplatnog obrazovanja i uticajnih nemačkih i hrvatskih izdavačkih kuća koje forsiraju skupocene udžbenike. Profesor Alek Kavčić, osnivač fondacije za besplatne udžbenike, izazvao je pravu buru svojom inicijativom da smanji finansijski teret roditeljima i omogući pristup obrazovanju svakom đaku.
Postoje li dovoljno dobri argumenti zašto se ne koriste besplatni udžbenici?
U fokusu polemike je pitanje da li se stvarno radi u interesu đaka i roditelja ili je, kako tvrdi Kavčić, naglasak stavljen na profit nemačkih i hrvatskih izdavačkih kuća. Kroz svoju inicijativu, on pokušava da se izbori za besplatne udžbenike za sve đake, ističući da skupi udžbenici mnogima uskraćuju pravo na obrazovanje.
Jedan od apsurda koji je istaknut jeste česta promena udžbenika svake godine, što dovodi do velikih finansijskih izdataka za roditelje. Kavčić naglašava da je ovo nepotreban teret za porodice i apeluje na sistem gde se može koristiti isti udžbenik u porodici iz godine u godinu.
Takođe, Kavčić kritikuje ulogu profesora koje smatra agentima za prodaju, navodeći da se uvek forsiraju izdavačke kuće poput “Klett”, “Logos” i drugih, čime se, po njegovom mišljenju, stavlja profit ispred interesa učenika. Ovo postavlja pitanje zašto se prodaju skupi nemački i hrvatski udžbenici umesto da se podržava lokalna inicijativa za besplatno obrazovanje.
Uprkos sve izraženijem nezadovoljstvu roditelja i nastavnika zbog finansijskog opterećenja koje donosi godišnje kupovanje novih udžbenika, čini se da država ne pokazuje dovoljno sluha za inicijativu profesora Aleka Kavčića. Ignorisanje ili blokiranje poziva za promene u sistemu obrazovanja i podršku besplatnim udžbenicima izaziva zabrinutost u društvu.
Ostaje na nama, građanima, da aktivno podržavamo ovu priču, pritisnemo vlasti da reaguju i tražimo sistem u kojem će pristup obrazovanju biti jednako dostupan za sve.