Deseta godišnjica prEUgovora obeležena je danas u Beogradu, a tom prilikom šef delegacije EU Emanuele Žiofre naglasio je da je sada trenutak da se bude hrabar i da se preduzmu koraci da Srbija ubrza put evrointegracija. Na konferenciji kojom se obeležava deseta godišnjica prEUgovora – koalicije organizacija civilnog društva koje nadgledaju reforme vladavine prava u Srbiji u okviru procesa evropskih integracija, Žiofre je naglasio i da vladavina prava ostaje glavni stub EU inegracije Srbije.
– Ostajemo u potpunosti privrženi integraciji ZB – uključujući i Srbiju u porodicu evropskih naroda – naglasio je Žiofre koji je na konferenciji govorio i o značaju slobode izražavanja i slobode medija, kao jednog od važnih stubova demokratije.
Blic preporučuje
Podsetio je da je Srbija usvojila medijsku strategiju i akcioni plan i dodao da se raduju blagovremenom usvajanju i sprovođenju podzakonskih akata.
– Sva druga pitanja koja treba da se odrade i sve to treba da se desi sada kada proširenje ulazi u specifičnu fazu gde se mnogo više pažnje posvećuje državama kandidatima. Ovo je trenutak da se bude hrabar da se preduzmu koraci da Srbija ubrza put na stazi EU integracija – rekao je Žiofre.
“EU je tu da pruži finansijsku pomoć”
Ambasador je naglasio da je EU tu da pruži finansijsku pomoć pravosuđu i da će nastojati da prati usklađenost reformi sa evropskim standardima, da bi postigla ciljeve u pregovorima.
Na konferenciji koju je organizovala Koalicija prEUgovor – Decenija prEUgovora – Očuvanje reformi vladavine prava bez kompromisa govorila je i ministar za evropske integracije Tanja Miščević koja je između ostalog navela da Srbija 23 godine nastoji da napravi značajan napredak u različitim procesima i taj napredak svako će reći da je nedovoljno brz.
“Nedovoljno brz proces”
– Svi bismo želeli brže, ali ako uzmemo za primer reformu pravosuđa, to nije zakon, to nije čak ni usvajanje ustavnih amandmana ni zakonskih i podzakonskih akata. To je promena svesti, to je profesionalizacija, izgradnja integriteta svih onih koji učestvuju u tom procesu – rekla je ona.
Dodala je da na to ne treba da čekamo vekovima.
– Ne tražim ni opravdanje u tom segmentu, ali bih volela da svi zajedno učestvujemo u tome i organizacije civilnog društva koje su važan segment za proces integracija – od početka i dobijanja statusa kandidata i otvaranja pregovora – rekla je ona i naglasila da je važno da se međusobno čuju.
– Poenta je da nema procesa EU integracija ako u njemu ne učestvuje celo društvo – rekla je ona i pozvala organizacije civilnog društva da budu objektivne, ali i kritične i pohvale nešto ako država dobro uradi.
(Tanjug)
Izvor: Link