Sjedinjene Američke Države pozdravljaju najavu načelnika Generalštaba Vojske Srbije o povlačenju određenog broja trupa s granice Srbije s Kosovom, ali je Vašington i dalje zabrinut zbog tenzija na severu Kosova, izjavio je u ponedeljak portparol Stejt departmenta Metju Miler (Matthew Miller).
“Nastojaćemo da dobijemo dalju potvrdu. Ali ako je to tačno, to bi bio dobrodošao korak”, rekao je Miler novinarima.
Ranije tokom dana načelnik Generalštaba Vojske Srbije general Milan Mojsilović rekao je novinarima u Beogradu da je broj vojnika duž granice smanjen sa 8.350 na 4.500.
Miler je rekao da SAD nisu mogle da potvrde da je došlo do povlačenja i rekao da su SAD i dalje “zabrinute zbog ciklusa rasta tenzija i sporadičnog nasilja na severu Kosova”.
“Videli smo izveštaje da je Srbija povukla svoje trupe, ali još nismo u mogućnosti da to nezavisno proverimo”, rekao je Miler.
Portparol Saveta za nacionalnu bezbednost Bele kuće Džon Kirbi (John Kirby) pozvao je 29. septembra Srbiju da povuče dodatnu vojsku s granice, nazvavši taj potez “veoma destabilizujućim razvojem događaja”.
Mojsilović je na konferenciji za novinare u Beogradu rekao da je “nakon izbijanja bezbednosne krize” 24. septembra Vojska Srbije pojačala prisustvo u “kopnenoj zoni bezbednosti i zahvatu oko administrativne linije”, i da je u toj oblasti 25. septembra bilo 8.350 pripadnika vojske.
U napadu naoružane grupe na kosovsku policiju u Banjskom poginuli su jedan policajac i tri napadača srpske nacionalnosti.
Odgovornost za napad je preuzeo jedan od lidera Srba na severu Kosova Milan Radoičić koji je podneo ostavku na funkciju potpredsednika Srpske liste, najveće partije kosovskih Srba koja uživa podršku Beograda.
Izvor: Link