Prema preliminarnim podacima, SNS je osvojila 6.446 glasova, u opštini Aranđelovac u kojoj su predsednika opštine pre raspuštanja lokalne skupštine imali radikali, glasova. Za Demokrate su glasala 5.243 građana, međutim, oni sa koalicionim partnerima SPS, G 17 plus i LDP imaju mogućnost da formiraju koalicionu lokalnu vlast.
Nezvanični konačni rezultati: SNS – 6.446 glasova (26,10 odsto), DS – 5.243 (21,23 odsto), SPS-PUPS-JS- 3.517 (14,24 odsto), NS – 1.865 (7,55 odsto), G17 PLUS-SDPS- Zajedno za Šumadiju – 1.812 (7,34 odsto), DSS – 1.657 (6,71 odsto) i LDP – 1.308 glasova (5,30 odsto).
Cenzus nisu prešli SRS sa 1.198 glasova (4,85 odsto) i SPO sa 844 glasa (3,42 odsto).
SNS će imati 13 odbornika, DS – 10, SPS-PUPS-JS – 7, NS – 3, G17 PLUS- SDPS-Zajedno za Šumadiju – 3, DSS – 3 i LDP dva odbornika. Lokalna skupština u Aranđelovcu ima 41 odbornika. DS, SPS, G17 i LDP bi imala 22.
Na izborima je učestvovalo 11 lista političkih partija, koalicija i grupa građana: DS – Boris Tadić (nosilac liste Vlada Gajić); Nova Srbija – Velimir Ilić (nosilac liste Goran Blagojević); i lista Srpska napredna stranka – Tomislav Nikolić (nosilac liste Petar Bogićević); Srpska radikalna stranka – dr Vojislav Šešelj (nosilac liste Radosav Švabić); SPS-PUPS-Jedinstvena Srbija (nosilac liste Milutin Đurić); DSS – dr Vojislav Koštunica (nosilac liste Miroslav Mojsilović); Zajedno za Aranđelovac – G17 plus – SDPS – Zajedno za Šumadiju (nosilac liste Aleksandar Damjanović), LDP – Čedomir Jovanović (nosilac liste Slobodan Plećić), i SPO – Vuk Drašković (nosilac liste Radovan Anić).
Na izborima u Aranđelovcu učestvovale su i dve liste grupe građana, Pokrenimo Aranđelovac (nosilac liste Slobodan Đaković) i Aranđelovac u Beogradu – Pokret za razvoj Srbije“, ( nosilac liste Zoran Zečević-Zeka).
Skupština opštine Aranđelovac je raspuštena odlukom Vlade Srbije novembra 2009. zato što nije zasedala duže od tri meseca. Bivšu vlast je činila koalicija SPS-SPO-SRS-NS, ali su socijalisti izašli iz koalicije.
Predsednik opštine Radosav Švabić je uhapšen 4. juna 2009. On je bio član Radikalne stranke, a na funkciju predsednika stupio 10. oktobra 2004. godine. Osumnjičen je za sklapanje štetnog ugovora sredinom 2007. sa preduzećem „Ćira“ u postupku javne nabavke za gasifikaciju u Aranđelovcu, kojim je oštećen opštinski budžet.
Vanredni izbori u Aranđelovcu su pobudili pažnju javnosti zbog toga što su ih partije tretirale kao neku vrstu probe za buduće republičke izbore, pa su na njima vodile oštru i razmetljivu propagandu.
Može se reći da su izbori u Aranđelovcu pokazali da su naprednjaci Tomislava Nikolića odneli najveći deo radikalskog biračkog tela. Naprednjaci vode, ali ne toliko da bi obezbedili pobedničku koaliciju. Demokrate osvajaju još jednu opštinu, mada dobijaju signal da bi morali da čuvaju postojeću koaliciju više nego što bi možda želele, a, kako izgleda, više ne mogu ni bez LDP. U prvim izjavama, oni pokušavaju da izvrše pritisak na socijaliste zbog moguće koalicije sa LDP, ali ne izgleda da ove takva propaganda uzbuđuje kao ranije. Aranđelovački signal je za G17 i LDP možda ohrabrujući jer ih locira dovoljno iznad linije cenzusa.
Cenzus nisu prešli SRS (4.85 odsto) i SPO (3,42 odsto), što govori da su ove dve partije i dalje „u opadanju“.
Zanimljivo je i to da je broj partija koje se prijavljuju za izbore i dalje relativno veliki, što znači da nisu uspeli pokušaji da se partijska scena svede na dvopartijski sistem. To govori i broj partija koje su prešle cenzus, koji je relativno veliki što znači da će, ako bi se takav rezultat pojavio na republičkom nivou, veće partije i dalje morati da daju značajan deo „plena“ manjim partijama. Konfrontacija između demokrata i naprednjaka je prilično oštra, a okupljanje manjih partija u dva suprotstavljena tabora vidljivo, tako da to ne čini izglednom takozvanu veliku koaliciju naprednjaka i demokrata, o kojoj se ranije pomalo spekulisalo u medijima.
Izvor: Link