Ono što je Nikola Jokić u svetu košarke, to su srpski basketaši u 3×3 sportu, a tako je FIBA u jednom od tekstova na sajtu najavila Svetsko prvenstvo u košarci koje se od 30. maja do četvrtog juna održava u Beču. To u neku ruku i jeste pravo poređenje s obzirom da su u pitanju momci koji godinama dominiraju, a to se posebno videlo prošle i na početku nove klupske sezone.
Srbija je prošle godine posle četiri leta čekanja uspela da dođe do novog zlatnog odličja, a ukupno petog uz šta naš državni tim ima i jedno srebro. Navikli su basketaši na uspehe i medalje, donosili su ih u koferima sa bukvalno svih krajeva sveta, ali sada pored samog trofeja imaju šansu da izbore vize za kvalifikacioni turnir za Olimpijske igre koje se održavaju u Parizu 2024. godine, gde će otići svi oni koji oko vrata budu imali neku od medalja.
Selektor Marko Ždero je odlučio da ne menja tim koji pobeđuje i koji je prošle sezone osvojio svetsko i evropsko zlato. Dakle, tu su igrači Uba sa kojima sarađuje i na klupskom planu Dejan Majstorović, Marko Branković i Strahinja Stojačić, kao i igrač Limana Mihailo Vasić.
Šansu da dres državnog tima obuče na velikom takmičenju, Branković je uz Stojačića dobio prošle godine, a to se ispostavilo i te kako uspešno. U razgovoru za Sportal, drugi igrač na svetskoj 3×3 rang listi kaže da su očekivanja u dresu reprezentacije uvek najviša moguća, kao i da su rezultati i uspesi doveli do toga da sada trema ne postoji.
– Očekivanja kada se igra za Srbiju su uvek najviša moguća pa tako i ove godine. Jesmo prvi favorit na papiru, ali to bi trebalo da pokažemo i na terenu sto ne sumnjam da ćemo i uraditi. Spremili smo se odlično za ovo Svetsko prvenstvo i verujemo svi u najbolji ishod na kraju – počeo je Branković i dodao:
– Sada nema pritiska i mislim da smo spremni da pokažemo pravo lice i ne postoji nijedan razlog da ne damo maksimum i odbranimo zlato. Prošle godine sam bio debitant, što je sa sobom nosilo i dozu treme, ali je ona nestala osvajanjem svetske i evropske titule.
Prvi rival Srbiji u okviru A grupe biće selekcija Madagaskara, a taj meč je na program u utorak od 18 časova i 40 minuta. Istog dana će Orlovi od 22.05 igrati protiv Francuske. Naša selekcija će odmarati sredu, te naredni duel igra u četvrtak od 18.15 protiv Nemačke, a od 20.50 protiv Brazila zatvara grupnu fazu. Ukoliko završi među dve najbolje plasirane u grupi, subotu i nedelju slede eliminacione runde i borbe za medalje. Kada su rivali na startu u pitanju, Srbija slovi za velikog favorita, kao prvi nosilac na turniru.
– Grupa na papiru deluje da je lakša u odnosu na ostale, pošto nisu u pitanju preterano poznate ekipe u 3×3 svetu. Bez obzira na to, moramo da budemo maksimalno skoncentrisani pošto svaka od tih ekipa ima dobre individualce. Nadam se da neće biti problema i moramo da se nosimo sa tim da smo prvi favorit. Sigurno će protiv nas svi želeti da odigraju najbolje i da nas pobede, a to ne smemo da dozvolimo.
Kada su preostali učesnici u pitanju, pažnju privlači selekcija Sjedinjenih Američkih Država koju predvodi nekada najbolji strelac koledž košarke i deseti pik na NBA draftu 2011. godine, te dugogodišnji NBA igrač Džimer Fredet. Ova selekcija je drugi nosilac, treći je Litvanija, a četvrti Holandija sa Vortijem de Jongom u čije se kvalitete uverila naša košarkaška reprezentacija na Mundobasketu održanom prošle godine. Da nekad rang lista i možda nije pravo merilo kvaliteta, svedoči i to što je “tek” sedmi nosilac reprezentacija Letonije. U pitanju je tim koji predvode dobro poznati Nauris Mijezis i Karlis Lasmanis, četvrti i peti na individualnoj rang listi, igrači koji su ovu selekciju vodili i do zlatne medalje na Olimpijskim igrama u Tokiju. Pored njih, tada je u sastavu bio i Agnis Čavars koji je i sada deo državnog tima, dok je umesto Edgarsa Kruminsa u ekipi Francis Lacis.
– SAD su u nešto promenjenom sastavu, igra im bivši NBA igrač Džimi Fredet što dovoljno govori o kvalitetu, tu je i Holandija sa De Jongom koji je odličan ofanzivac. Letonija jeste sedmi nosilac, ali to su aktuelni olimpijski šampioni i realno oni nisu na tom mestu. Verujem da će biti na najvišem nivou na ovom turniru. Biće zanimljivo, ali videćemo na terenu. Nemamo mi koga da se plašimo, verujemo u svoj rad i ono što smo radili kako pred ovaj turnir, tako i godinama iza, tako da se nadam najboljem.
21
58
Sve je gotovo – ponovo smo na krovu sveta!
U ovom sportu, a što je slučaj i sa mnogim drugim, pokazalo se da je kontinuitet plodonosan i da je bitno kada se igrači dobro poznaju. Zbog toga se neretko savezi odlučuju da i državni tim uglavnom čine igrači iz jednog tima ili većina njih, nekada je to u slučaju Srbije bio Novi Sad, kada je Letonija u pitanju najveći uspeh im je na OI donelo to što su tada selekciju kreirali od momaka iz Rige, dok su ove i prošle sezone u timu Orlova trojica iz Uba, najboljeg tima na svetu.
– Ostao je isti sastav koji je prošle godine doneo dve medalje i mislim da to jeste važno u ovom sportu, da se saigrači dobro poznaju i da dobro funkcionišu na terenu. Mi smo to pokazali da jesmo tim i da možemo zajedno, prošle godine. Naravno da znači to što smo uigrani, a to se i u prošlosti pokazalo na delu kao uspešan recept.
Ubljani su poprilično autoritativno krenuli u odbranu svetskog klupskog trona, pošto su na prva dva mastersa u Japanu i na Filipinia osvojili isto toliko titula, dok je u oba navrata Strahinja Stojačić bio MVP. Nije ih omelo ni to što je u Manili umesto standardnog Nemanje Baraća koji je izostao zbog povrede, u sastavu bio Juksuan Liu. Podsetimo, Ub je prošle sezone osvojio ćetiri mastersa, igrao dva finala i došao do titule na završnom mastersu, uz prvo mesto na klupskoj rang listi.
– Strahinja je naš glavni pokretač u napadu i svaka mu čast na sjajnom početku sezone. Barać je imao problema sa zadnjom ložom, ništa preterano ozbiljno pa je umesto njega igrao kineski igrač. Preduga je sezona, biće preko 18 mastersa i 50 čelendžera, baš mnogo turnira tako da ćemo se menjati svi. Uspeli smo i sa tom promenom u timu da osojimo dva mastersa i nadamo se da ćemo biti sve bolji kako sezona bude odmicala.
16
49
Ono što su činili tokom čitave prošle, basketaši Uba su nastavili ove sezone, pošto su nakon prvog mastersa u Ucunomiji, osvojili i drugi koji je održan u Manili.
Na kraju, Branković je istakao da se nada da će državni tim imati veliku podršku u Beču, koji mnogi zovu i “trećim najvećim srpskim gradom”, zbog velikog broja ljudi iz naše zemlje koji su migrirali u glavni grad Austrije.
– Moja devojka živi u Beču i već sam od nje dobio poruke da će doći njoj samo poznatih tridesetak ljudi. Sa druge strane, isto toliko prijatelja će krenuti iz Srbije. Ne sumnjam da ćemo imati veliku podršku i drago mi je zbog toga, lepo je igrati pred svojom publikom, pogotovo ako je to neki veliki turnir kao što je Svetsko prvenstvo. Drago mi je što je sada u Beču, koji je relativno blizu i što će naši igrači moći da dođu i gledaju mečeve – zaključio je Branković.
Inače, ovo će biti sedmo Svetsko prvenstvo u basketu od 2012. godine i Atine kada je ustanovljen ovaj turnir. Tada je šampion bila takođe Srbija, dok je 2014. u Moskvi osvojila bronzu. Potom je usledilo 2016. zlato u Kini, pa još jedno godinu danas kasnije u Nantu. Orlovi su odbranili tron 2018. u Manili, a onda ih je sa isto svrgla selekcija SAD u Amsterdamu 2019. Tamo gde joj je mesto, naša selekcija se vratila prošle godine u Antverpenu. Srbija će, dakle, imati dobru šansu da još jedan trofej donese u Srbiju, ali i da se približi onom, što jeste primarni cilj, a to jeste najsjajnije odličje sa Olimpijskih igara.
Što se sastava ostalih grupa tiče, u B su olimpijski šampion Letonija, SAD, Austrija, Australija i Slovenija. U C grupi su Litvanija, Belgija, Poljska, Portoriko i Izrael, a D Holandija, Mongolija, Švajcarska, Japan i Mađarska za koju takođe nastupa jedno dobro poznato lice i saigrača Dušana Domovića Buluta iz Big 3 tima Elijens, Tomislav Ivošev.
Raspored mečeva Srbije na 3×3 Svetskom prvenstvu (A grupa)
Utorak
18.40 Madagaskar – Srbija
22.05 Srbija – Francuska
Četvrtak
18.15 Nemačka – Srbija
20.50 Srbija – Brazil
12
45
Bliži nam se prvo veliko reprezentativno 3×3 takmičenje – Svetsko prvenstvo, koje se održava od 30. maja do 4. juna u Beču.
Izvor: Link