Danas je Međunarodni dan prašuma, a malo je poznato da je i Srbija jedna od zemalja koja se može pohvaliti time da ima prašume!
I to ne jednu, nego čak tri!
Prva je Vinatovača u kojoj, prema nekim podacima, čovek nije uticao na život čak 350 godina. Tačnije, sve što se dešava u njoj ostavljeno je da se samo razvija pa su se tako stvorili i jedinstveni eko-sistemi.
Ova prašuma se nalazi na Kučajskim planinama, u Istočnoj Srbiji u regionu Gornja Resava.
Sem šumara, najčešći posetioci su studenti Šumarskog fakulteta a tajna toga što je ostala netaknuta tolike vekove jeste što se do nje teško stiže.
Prema podacima sa interneta, ova bukova šuma prašumskog tipa velika je 37,43 ha, nalazi se na nadmorskoj visini od 650 do 800 metara a bukve u njoj visoke su i preko 45 metara.
Naravno, onda je pod zaštitom države najvišeg stepena a strogo je zabranjeno da se bilo šta radi u njoj, pa čak i odvlači staro drveće.
Ljudska ruka nikada nije isekla drvo u Vinatovačkog prašumi, a svako drvo koje prirodno padne zbog starosti ili vremenskih neprilika, tu i ostane.
Inače, kroz Vinatovaču prolazi leva pritoka Resave, odnosno potok Vinatovac.
Prašuma malezijske bukve
Drugi rezervat sa prašumskim drvećem jeste Felješana. Nalazi se u blizini Majdanpeka i jedan je od najstarijih rezervata prirode u Srbiji. Tu je očuvana šuma mezijske bukve stara više od tri veka.
U rezervatu je zabranjena aktivnost čoveka, pa je šumska zajednica uspela da dosebne visoku starost. Pojedina stabla su stara preko 300 godina i visoka preko 40 metara, a veoma je važno područje za sove, detliće, muharice i ostale ptice koje nastanjuju stare šume.
Zabranjena poseta prašumi
Treća prašuma se nalazi na planini Boranja iznad Krupnja, i takođe se radi o bukovoj šumi.
Radi se o prirodnom rezervatu “Danilova Kosa” u kome od 1956. godine, kada je dobio taj status, nije bilo nikakvih seča niti bilo kakvih drugih uzgojnih radnji.
Strogi rezervat prve kategorije je od 2008. i u njemu čak i šetnja mora biti najavljena upravi.
Neki primerci bukve stari su i preko 200 godina, a naseljavaju je i brojne biljke kao što je zelenika, rebrača i kostrika.
Prašuma se nalazi na nadmorskoj visini od 680 do 750 metara a šuma je, poput svih drugih prašuma, samoobnavljajuća.
Ono što je važno za ove prašume jeste da one pokazuju kako priroda funkcioniše bez uticaja čoveka i zbog toga su neizmerno blago koje poseduje naša zemlja.
BONUS VIDEO
Pratite sve vesti iz Srbije i sveta na našem Telegram kanalu.
Instalirajte našu iOS ili
android aplikaciju –
24sedam
Vest koja vredi
Pratite nas na društvenim mrežama
Izvor: Link