Tokom poslednjih deset godina Zlatar je postao jedna od najpopularnijih turističkih lokacija u Srbiji. Brojni investitori žele da grade baš tamo, tako da u odnosu na period od pre deset godina slobodnih placeva skoro i da nema.
A zašto je Zlatar vazdušna banja?
Prijatne dnevne temperature, prohladne noći, bistra planinska voda, prelepa priroda i čist vazduh, sve to nudi vazdušna banja Zlatar.
Sa svojim prirodnim potencijalima, ovaj kraj oduvek je bio oaza u koju su dolazili ljudi željni čistog vazduha, mira, odmora i rekreacije. Uređeno su pešačke i biciklističke staze duž kojih se može uživati u brojnim lepotama planine na kojima priroda nije štedela.
Zlatar se prostire između reka Lim, Uvac, Mileševka i Bistrica, a zahvaljujući sučeljavanju tri različite vazdušne struje, vazduh na Zlataru ima specifične karakteristike koje posebno pogoduju tretmanima anemije, hipertenzije i bolesti plućnih organa. Zlatar je inače uredbom Vlade proglašen vazdušnom banjom na površini od 3.700 hektara.
Imao je i svoju vazdušnu banju koja je nažalost godinama propadala, a na kraju je i prodata.
Banjski kompleks “Zlatar” u Novoj Varoši prodat je pre dve godine. Izgrađena je 1978. godine, a svojevremeno je bila poznata kao jedinstvena za lečenje bolesti srca, između ostalog i zbog svoje lokacije na 1.230 metara nadmorske visine. Kroz ovaj objekat je za 30 godina prošlo više od 100.000 gostiju, što domaćih, što stranih.
Sada, turistički smeštaj se seli u privatne apartmane i nekoliko hotela. To je podiglo i cenu kvadrata.
Meštanin, koji je pazario stan baš po ceni od 600 evra pre nekoliko godina, kaže da sada razmišlja da proda svoju nekretninu i zaradi na razlici, jer navodi nam, već ima upite.
Kolika je ta razlika govori i to da je do pre desetak godina, ar zemljišta koštao tek 1.000 evra i to “ako imate sreće”.
Zlatar obiluje prirodnim lepotama što je ovaj kraj visoko pozicioniralo na turističkoj mapi Srbije. Samo u protekloj deceniji izdato je 168 građevinskih dozvola, u ovoj godini i dodatno više, a na nekada neiskorišćenom zemljištu – danas niču turistički kompleksi.
Posebnu pažnju privlače jezera u njegovoj neposrednoj blizini. Neretko za jezero Kokin Brod ili kako se zvanično zove “Zlatarsko jezero”, kažu da je pravo malo more, što zbog boje, što zbog površine i lepote. Tu je i reka “Uvac”, iznad koje krstari “beloglavi sup”.
Naravno, divlja gradnja je nezaobilazni segment i na ovoj planini. Gradi se i neplanski pa nije retka slika da lokalni investitori ulože u izgradnju bungalova i vikendica od drveta, što kasnije “pokrije” ogroman hotel, tik ispred njih.
Zbog toga, mnogi koji su zaljubljeni u prirodne lepote ove planine, strahuju da će ona postati novi Zlatibor. To je i moguće, ukoliko se nastavi ovim tempom gradnje, ali možda pristup režira drugačiji scenario.
U ponudi nedostaju dečja odmarališta i bar jedan hotel visoke kategorije, kako bi se na Zlatar privukli i gosti sa nešto debljim novčanikom.
Foto: Ringier
Pršte ponude za smeštaj oko praznika
Za predstojeće praznike Zlatar nudi smeštaj raznih kapaciteta, a cene se kreću od 20 evra pa naviše.
Preporuka je i da probate da rezervišete na vreme neku od kućica koje podsećaju na pravu zimsku idilu. Postoje i tzv. čardaci se nalazi u Novoj Varoši a njihova cena je na primer 7.000 dinara. Kolibe, vikendice pored jezera ili vile, koštaju oko 100 evra.
Želite da vam “Blic Biznis” donosi nove i ekskluzivne informacije o ekonomiji i dešavanjima u svetu biznisa, da čitate o uspesima i padovima srpskih privrednika, ali i poslovima koji u Srbiji i svetu donose novu eru. Postanite i vi deo kluba koji čini desetine hiljada menadžera. Prijavite se na newsletter i na mejlu očekujte najaktuelnije i najekskluzivnije informacije.
Izvor: Link