Narodna banka Srbije (NBS) potvrdila je da razmatra mogućnost da deo deviznih rezervi čuva u kineskoj valuti juan.
“Imajući u vidu visok nivo deviznih rezervi, činjenicu da juan ulazi u valutnu strukturu spoljnog duga Srbije, kao i internacionalizaciju juana i njegov sve veći značaj u globalnim plaćanjima i na međunarodnom finansijskom tržištu, Narodna banka Srbije je kao jednu od opcija za proširivanje investicionog univerzuma razmatrala ulaganje dela deviznih rezervi u aktivu denominovanu u juanima”, saopštili su za Televiziju N1 u Narodnoj banci Srbije.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić takvu mogućnost najavio je 18. oktobra u Pekingu na međunarodnom ekonomskom forumu “Pojas i put”.
“Od januara 2015. godine kineski juan je na spisku naših valuta za međunarodno tržište i NBS razmišlja da uključi kinesku valutu u svoje devizne rezerve”, izjavio je u sredu Vučić.
Dodao je da je Kina drugi najveći spoljnotrgovinski partner Srbije i da je trgovinska razmena dve zemlje u proteklih 10 godina porastala 185 puta.
NBS je za N1 navela da odluka o tome još nije doneta.
“Narodna banka Srbije je u procesu obezbeđenja neophodnih preduslova (infrastrukture) za uključenje na kinesko tržište obveznica, a konkretne odluke o ulaganju određenog dela deviznih rezervi u finansijske instrumente denominovane u juanima će, kao i u svim drugim slučajevima, donositi uz pažljivo razmatranje i analizu svih neophodnih faktora”, precizirali su iz NBS.
Centralna srpska banka istakla je da je kineski juan peta najtrgovanija međunarodna valuta na globalnom finansijskom tržištu, takođe peta najčešće korišćena valuta u globalnim plaćanjima, kao i šesta valuta po učešću u globalnim deviznim rezervama.
“To je rezultat sistematičnog podsticanja upotrebe kineskog juana kao valute plaćanja i trgovanja od strane kineske države, a u cilju podrške njegovoj internacionalizaciji, što je dovelo i do toga da se u oktobru 2016. juan našao među valutama koje čine korpu valuta Specijalnih prava vučenja (SPV) Međunarodnog monetarnog fonda (MMF), a to učešće je prošlogodišnjom revizijom dodatno uvećano”, dodaju u NBS.
Podseća se da je upravljanje deviznim rezervama, odnosno njihovo investiranje, regulisano Zakonom o NBS, Strategijom upravljanja deviznim rezervama NBS koju donosi Savet guvernera, kao i Strateškim smernicama za upravljanje deviznim rezervama koje donosi Izvršni odbor NBS, a kojima se preciznije određuju način upravljanja deviznim rezervama.
“Navedenim dokumentima definisano je da se valutna struktura deviznih rezervi određuje u skladu sa valutnom strukturom spoljnog duga Srbije, što je praksa mnogih centralnih banaka. Time se u najvećoj meri obezbeđuje takozvani’‘prirodni hedžing’ – zaštita od valutnog rizika”, precizirala je NBS.
Narodna banka Srbije je, navode u toj instituciji, u prethodnom periodu aktivno pratila kinesko finansijsko tržište i analizirala mogućnosti investiranja na tom tržištu.
Centralna banka podseća da je još 2015. godine uključila kineski juan na listu valuta kojima može da se trguje na domaćem deviznom tržištu, čime je, ističu – data mogućnost privrednim subjektima (kao i svima ostalima) da kupuju i prodaju ovu valutu za dinare u Srbiji.
U valutnoj strukturi deviznih rezervi Srbije dominira evro, oko tri četvrtine, i potom dolar.
Izvor: Link