Srbija će prvi put zatražiti hitnu sednicu Saveta bezbednosti u Ujedinjenim nacijama, a da bi se do toga i došlo, mora da se spremi za dug put i pronađe saveznik od poverenja. Jedna od pet stalnih članica tog tela mora da zatraži zasedanje, a njeno održavanje bio bi značajan politički potez jer bi poslužio kao važan dokaz da je Srbija ukazivala na egzodus kroz koji prolazi njen narod na Kosovu.
Pokretanje zahteva za hitnu sednicu najavio je predsednik Srbije Aleksandar Vučić, upozoravajući da se na Kosovu odvija tiho etničko čišćenje.
– Zahtevaćemo da Savet bezbednosti UN zahteva od KFOR-a da momentalno onemoguće delovanje struktura prištinskih institucija koje to rade i demilitarizaciju svih naoružanih albanskih formacija koje ugrožavaju živote Srba na Kosovu – rekao je Vučić.
Put do nje utanačen je procedurom: ključ drže pet stalnih članica Saveta bezbednosti SAD, Velike Britanije, Kine, Rusije i Francuske.
Pročitajte još
Kakva je procedura?
Jedna od njih mora da pokrene vrtešku i zatraži sednicu, jer su jedino one su ovlašćene za sazivanje hitnih sednica, kao i generalni sekretar Ujedinjenih nacija, napominje nekadašnji ambasador Srbije pri UN Branko Branković.
– Zahtev se upućuje predsedniku SB za taj mesec i on je dužan da sednicu zakaže – kaže za “Kosovo onlajn” Branković.
Trenutno je predsedavajuća Saveta bezbednosti Velika Britanija, a u avgustu je nasleđuje Amerika.
– Predsednik SB ne sme da odugovlači sa sazivanjem sednice, već je dužan da je, posle konsultacija sa članicama, odmah zakaže – ukazuje Branković.
Ko je saveznik?
Pitanje je na koga bi Srbija mogla u celom tom procesu da se osloni, a odgovor za “Blic” daje bivši diplomata Živadin Jovanović.
– Na Rusiju, Kinu, a verujem da bi je na sednici veći broj nestalnih članica podržale – kaže Jovanović.
Šta će i kakav dokument proizaći iz svega toga zavisi od toka rasprave, nastavlja naš sagovornik.
Pročitajte još
AMERIKA I RUSIJA UPERILE PRSTE U PRIŠTINU Kosovo glavna tema u Savetu bezbednosti UN, a ovo su rekle najveće SVETSKE SILE
– Srbija treba ozbiljno da se pripremi i da traži puno poštovanje Rezolucije 1244, slobode kretanja, bezbednost i izvršavanje svih dogovorenih obaveza – napominje Jovanović.
Ono što se sada dešava na Kosovu u suprotnosti je sa odredbama Rezolucije 1244 i osnovnim međunarodnim pravom.
– Zahtev za hitnom sednicom je iznuđen potez, jer svi drugi faktori pokazuju neefikasnost i nedovoljan kapacitet za život Srba koji su tamo, a kamoli povratak Srba koji su odatle prognani. Za apelom za poštovanje prava nema odgovornijeg tela od Saveta bezbednosti – kaže Jovanović.
“Politički značajan potez”
Pravilo koje bi ga obavezalo da to uradi u nekom roku ne postoji, a bivši ambasador Srbije pri Ujedinjenim nacijama Pavle Jevremović kaže da brzina sazivanja zavisi i od razloga.
– Ako je to na osnovu ugrožavanja mira i bezbednosti, odnosno ako je u pitanju otvoreni rat i sukob, onda to ide po hitnom postupku, a kada to nije slučaj, onda zahtev ide u radnu agendu SB – kaže za “Kosovo onlajn” Jevremović.
Pročitajte još
On ocenjuje da je sam zahtev za hitnom sednicom u svakom slučaju politički značajan potez, čak i da iz njega ne proizađe konkretna međunarodna akcija.
– Jer Srbija kasnije može da se poziva na to da je pokretala određena pitanja pred SB UN – napominje Jevremović.
Ko su članice SB UN?
Savet bezbednosti UN ima 15 članica, od kojih su pet stalne: SAD, Velika Britanija, Francuska, Kina i Rusija. Među deset nestalnih članica trenutno su Albanija, Brazil, Ekvador, Gabon, Gana, Japan, Malta, Mozambik, Švajcarska i Ujedinjeni Arapski Emirati.
Od njih, deset je priznalo Kosovo (SAD, Velika Britanija, Francuska, Albanija, Gabon, Japan, Malta, Švajcarska, UAE i Gana iz koje je doduše bilo izjava da su povukli priznanje), dok Kosovo ne priznaje pet država članica SB (Rusija, Kina, Brazil, Ekvador i Mozambik).
Izvor: Link