To su za agenciju Beta rekli rekli upućeni zvaničnici u sedištu Unije u Briselu.
Kako su upozorili, ako “partneri na Balkanu to ne nadoknade, mogu ih prestići i Ukrajina i Moldavija”.
Oni su time odgovorili na pitanje da li upozorenje šefova diplomatija EU posle rasprave u ponedeljak, koje je preneo visoki predstavnik EU Žozep Borel, znači da bi Ukrajina mogla da se članstvu u Uniji približi pre kandidata na Zapadnom Balkanu, što je utemeljeno i na bitnim geopolitičkim razlozima zbog rata u Ukrajini, a ne samo nužnim reformama.
U izveštajima medija i ocenama evropskih diplomata se navodi da je Evropska komisija ustanovila da su Ukrajina i Moldavija postigle zamašne uspehe u jačanju vladavine prava i evropskim reformama, pa je bilo ocena i da bi posebno Ukrajina mogla u rekordnom roku završiti pregovore o članstvu u EU, čiji početak se očekuje krajem ove godine.
Partneri na Zapadnom Balkanu su u zastoju s evropskim reformama i trebalo bi da iskoriste “zamah stvoren povoljnim napretkom Ukrajine”, preneo je Borel poruku šefova diplomatija Unije, a zvaničnici u Briselu su podvukli da Ukrajina “ostvaruje veliki napredak u veoma teškim uslovima, jer je ratni okršaj na njenoj teritoriji”.
O napretku Ukrajine i Moldavije će u junu razgovarati vođe EU, a predsednica Evropske komisije je već predočila da je “upečatljivo da, uprkos ratnom požaru, Ukrajina snažno i neumorno radi na ispunjavanju sedam postavljenih uslova, a znatan napredak je već učinjen”.
Izveštači medija i zvaničnici u Briselu objašnjavaju da to baš ne znači da EU smatra da Ukrajina obavezno može članica Unije postati brže nego Crna Gora i Srbija koje uveliko pregovaraju o članstvu.
Ali kažu da među evropskom dvadesetsedmoricom preovladava stav da bi zbog geopolitičkog dramatičnog preokreta u Evropi – ruske invazije na Ukrajinu, proširivanje trebalo ubrzati i susede EU i Zapadni Balkan “politički i bezbednosno ugraditi u evropski prostor”.
“Ukrajina napreduje i oni (na Zapadnom Balkanu)”, kako je to naveo visoki predstavnik EU, “treba da slede taj put i istu brzinu, sad je čas da oni ubrzaju reforme i da se usklade s evropskim normama i da svoja društva pripreme za članstvo”.
Dopisnik nemačkog portala “Dojče vele” iz Brisela objašnjava da “Brisel želi da ubrza proces pristupanja šest zemalja Zapadnog Balkana, ali tu postoje značajne prepreke: spore reforme, stara neprijateljstva i kolebljivost Evropske unije”.
U izveštaju tog nemačkog medija se ukazuje na to da su Ukrajina i Moldavija zbog ruske agresije rekordno brzo dobile status kandidata za članstvo – već u junu prošle godine, a čak procenjuje da bi te dve zemlje mogle veoma brzo i ući u članstvo Unije.
Zvaničnici u Briselu su Beti rekli da će “na temelju odlučnosti, napora i rezultata Kijeva i Kišinjeva u reformama biti mnogo vidljivije koliko je skroman napredak na Zapadnom Balkanu i to u situaciji kad članice EU sada snažnije žele da se pozabave proširivanjem”.
“To je otud jedinstven trenutak i zamah i veoma su opipljivi primeri kako se rezultati mogu postići bez odugovlačenja i poštenim prilazom“, ukazali su funkcioneri u sedištu EU.
Izvor: Link