– Na potrebu za stručnjacima koji će se baviti sajber-bezbednošću prvi je ukazao Državni data centar u Kragujevcu, a potom su se nadovezali i ostali, privatne firme, banke, lokalna samouprava, državne ustanove – kaže Ivanović.
Na profesoru Ivanoviću bilo je da sačini plan i program rada za kratki, jednosemestralni studijski program, a u animiranju zainteresovanih pojedinaca i preduzeća pomogla mu je i Američka agencija za međunarodni razvoj USAID, konkretno Sanja Kekić iz ove organizacije.
Osmišljavanje programa sajber-bezbednosti počelo je krajem prošle godine, a nastava je trajala četiri meseca, od aprila do sredine septembra, kada je na kragujevačkom PMF-u organizovan završni ispit.
– Imali smo ukupno 18 polaznika na početku, ali se na završnom ispitu pojavilo njih 13. Tad su se oni prvi put i sreli, budući da je nastava bila onlajn. Završni ispit je bio organizovan kao takmičenje hakaton, kome se pridružilo i 35 studenata informatike Prirodno-matematičkog fakulteta koji su sajber-bezbednost izabrali za svoj izborni predmet. Bila je to u stvari jedna mala svečanost kojoj su prisustvovali i predstavnici firmi, ustanova, organizacija, zapravo svi oni koji su nam pomogli da uspešno realizujemo ovaj program – navodi naš sagovornik.
Na program sajber-bezbednosti mogli su da se prijave i srednjoškolci, kao i na svaki drugi studijski program, ali je među polaznicima bilo najviše internet administratora koji već rade u nekim preduzećima i ustanovama. Bilo je i mladih ljudi koje prosto interesuje ova oblast.
Najviše polaznika bilo je iz Kragujevca, mada su dolazili i iz drugih gradova u Srbiji. Neki su dobili stipendije, a pojedini su sami snosili troškove. Školarina na ovom kratkom programu koštala je 150.000 dinara.
Kratke studije sajber-bezbednosti u Kragujevcu sastoje se od pet predmeta, završnog ispita i prakse koju prva generacija polaznika tek treba da obavi, kaže profesor Ivanović, naglašavajući da se ovaj program ne može upisati bez ozbiljnog računarskog i informatičkog predznanja.
Svaki polaznik, pre nego što se eventualno uključi u nastavu, mora da prođe stručni intervju, a od predmeta su, kako to kaže naš sagovornik, najzanimljiviji oni koji dolaze na kraju ovog atraktivnog studijskog programa.
– Prva dva predmeta su uvodna, to su veb-programiranje i operativni sistemi i mreže. Služe nam da sve polaznike dovedemo na sličan ili isti nivo znanja. Treći govori o osnovnim zakonskim okvirima, a najinteresantnija su poslednja dva predmeta koji su uistinu srž našeg programa. To su odbrambene bezbednosne tehnike i ofanzivne bezbednosne tehnike. Na prvom predmetu se uči zaštita sistema, praćenje i analiza sajber-saobraćaja, a na drugom napad na informacione sisteme. Napad se još zove etičko hakovanje. Firme koje drže do sebe sve češće angažuju grupe etičkih hakera koji su plaćeni da, kako se to kaže, provale sistem. Ukoliko uspeju, sastavlja se izveštaj i sagledavaju se mane i slabe tačke koje posle neutrališu inženjeri obučeni za zaštitu informacionih sistema – objašnjava profesor Ivanović.
Studijski program sajber-bezbednosti u Kragujevcu biće organizovan i narednih godina.