Sve je izvesnije da će Srbija podneti zahtev da se održi hitna sednica Saveta bezbednosti Ujedinjenih nacija oko Kosova, a već od oktobra se pruža šansa za to, jer predsedavanje preuzima Brazil, koji nije priznao nezavisnost Prištine. Na ishod zasedanja uticaće to da li će Beograd uspeti da prikupi podršku devet saveznika, ali analitičari ističu da je njeno održavanje važno i da postoje i bezbednosni i politički uslovi da se održi.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić najavio je, nakon novih hapšenja Srba na Kosovu, da će odluku o zahtevu doneti posle razgovora u subotu i nedelju u Beogradu. Rekao je da se dogovara njegov sastanak s potpredsednikom Kine Haom Žengom kada očekuje da će prvi put od “kineskih prijatelja” tražiti da mu kažu “da li Srbija može da ima širu podršku Kine”.
– U skladu sa tim će doneti odluku o zahtevu za sazivanje vanredne sednice Saveta bezbednosti UN o Kosovu, a da bi mogla da se zakaže sednica, potrebno je da devet članica tog tela bude “na srpskoj strani” – rekao je Vučić.
A to je važno jer je baš toliko glasova potrebno da bi se donela neka konkretna odluka ili mera sa ciljem održanja mira na terenu, ukazuje Stefan Surlić, docent na Fakultetu političkih nauka u Beogradu.
Pročitajte još
Ocenjuje i da je teško dostići tu brojku, i da može da računa na podršku već tradicionalnih partnera po pitanju statusa Kosova, kao što su Rusija i Kina, ali ukupno najviše sedam, a tu su i zemlje poput Brazila, Mozambika, Gane i Gabona, koje su otpriznale nezavisnost Kosova.
– Teško je dostići brojku devet, ukoliko ne bude iznenađenja i neke od zapadnih zemalja koje su priznale nezavisno Kosovo smatraju da je važno da se uputi snažnija poruka Prištini i da se osudi Priština za ove aktivnosti – rekao je Surlić.
Milivojević: Postoje i bezbednosni i politički uslovi za sednicu SB UN o Kosovu
Da postoje svi uslovi da se sednica ipak održi za Blic smatra Zoran Milivojević, bivši diplomata.
– Na našoj strani su bezbednosni i političke pretpostavke. Tenzije rastu, atmosfera eskalira i povećavaju se šanse za sukob, a uprkos svemu tome KFOR koji je u punom mandatu ne preduzima ništa. Takođe, dijalog ne ide i postoje ozbiljne rezerve međunarodne javnosti o Kurtijevim postupcima – kaže Milivojević.
“Zahtev ne može da bude odbijen”
Sve bi moglo da bude jasnije u oktobru, kada bi Srbija bi mogla da zatraži sednicu SB UN, a ostaje šansa i u novembru ili decembru, jer tada ovim telom predsedavaju dve države koje nisu priznale nezavisnost Kosova: Kina i Ekvador. Važno je ko njime predsedava, jer upravo predsedavajući predlaže dnevni red i stavlja neku temu na sto.
Pročitajte još
AMERIKA I RUSIJA UPERILE PRSTE U PRIŠTINU Kosovo glavna tema u Savetu bezbednosti UN, a ovo su rekle najveće SVETSKE SILE
“SITUACIJA NA KOSOVU JE ALARMANTNA” Surlić: Važno je da bude održana sednica Saveta bezbednosti, evo koliko je Srbiji potrebno glasova
Milivojević kaže i da zahtev ne može da bude odbijen jer jer Kosovo u nadležnosti SB i ima obavezu da se pozabavi temom za koju postoje elementi za reagovanje. On takođe smatra i da je ishod sednice za Srbiju nebitan.
– Sasvim sigurno je da će trio Vašington, London, Pariz odbiti tezu o neophodnosti hitnih mera, a za nas je važno da se održi – kaže Milivojević.
Milivojević: Od toka rasprave zavisi ishod sednice
Živadin Jovanović, bivši diplomata, za Blic je ranije ocenio da od toka rasprave zavisi šta će i kakav dokument proisteći.
– Srbija treba ozbiljno da se pripremi i da traži puno poštovanje Rezolucije 1244, slobode kretanja, bezbednost i izvršavanje svih dogovorenih obaveza – napominje Jovanović.
Foto: Emil Čonkić / RAS Srbija
Ono što se sada dešava na Kosovu u suprotnosti je, ističe on, sa odredbama Rezolucije 1244 i osnovnim međunarodnim pravom.
– Zahtev za hitnom sednicom je iznuđen potez, jer svi drugi faktori pokazuju neefikasnost i nedovoljan kapacitet za život Srba koji su tamo, a kamoli povratak Srba koji su odatle prognani. Za apelom za poštovanje prava nema odgovornijeg tela od Saveta bezbednosti – kaže Jovanović.
Ko su članice SB UN?
Savet bezbednosti UN ima 15 članica, od kojih su pet stalne: SAD, Velika Britanija, Francuska, Kina i Rusija. Među deset nestalnih članica trenutno su Albanija, Brazil, Ekvador, Gabon, Gana, Japan, Malta, Mozambik, Švajcarska i Ujedinjeni Arapski Emirati.
Od njih, deset je priznalo Kosovo (SAD, Velika Britanija, Francuska, Albanija, Gabon, Japan, Malta, Švajcarska, UAE i Gana iz koje je doduše bilo izjava da su povukli priznanje), dok Kosovo ne priznaje pet država članica SB (Rusija, Kina, Brazil, Ekvador i Mozambik).
Jedna od pet stalnih članica tog tela (SAD, Velike Britanije, Kine, Rusije i Francuske) mora da zatraži zasedanje. Jedino su one su ovlašćene za sazivanje hitnih sednica, kao i generalni sekretar Ujedinjenih nacija. Zahtev se upućuje predsedniku SB za taj mesec i on je dužan da sednicu zakaže.
Izvor: Link