Pune dve decenije Udruženje ljubitelja fića iz Kragujevca organizovanjem „Fića festa“ neguje uspomenu na nekadašnji ponos jugoslovenske auto-industrije i Zavoda Crvena zastava, Fiat Zastavu 750, popularnog „fiću“. Ovogodišnja jubilarna dvadeseta po redu „Fićijada“ okupila je oko stotinak izlagača iz Srbije, Makedonije i Crne Gore, koji su kod fontane u Velikom parku priredili Kragujevčanima jedinstvenu izložbu domaćih „old-tajmera“, gde su osim „fiće“ bili zastupljeni i ostali automobili iz proizvodnog pogona Zavoda Crvena zastava, poput „jugića“ i „stojadina“.
O samom istorijatu „fiće“ se manje-više sve zna. Ovaj mali putnički automobil, koji je smatran simbolom srednje klase nekadašnje Jugoslavije, proizveden je davne 1955. godine u fabrici Zavodi Crvena Zastava po licenci italijanskog Fiata. U početku je imao motor od svega 633 kubika, koji je par godina kasnije zamenjen nešto jačim motorom od 750 kubika. Ovaj model nazvan je Zastava 750 i predstavlja najpopularniji i naprodavaniji model ovog automobila. Do novembra 1985, kada je sa Zastavine proizvodne trake sišao poslednji „fića“, proizvedeno je ukupno 923 487 primeraka ovog kultnog automobila koji je zbog svoje ogromne popularnosti i činjenice da je predstavljao prvi jugoslovenski automobil koji je ušao u masovnu proizvodnju proglašen za „nacionalnu klasu“.
Iako su „fiće“ danas prava retkost na našim drumovima, brojni ljubitelji ovog malog, simpatičnog četvrotočkaša svojski se trude da ga otrgnu od zaborava.
„Fiće“ moraju da se voze ulicama naših gradova jer je to jedan od ponosa jugoslovenske auto-industije i Zavoda Crvena zastava. Trenutno po nekoj našoj evidenciji ima oko tridesetak „fića“ koje se voze ulicama Kragujevca, ali je njhov broj u poslednje vreme sve veći“, tvrdi Vladimir Tošić, predsednik Udruženja ljubtelja fića iz Kragujevca, koja stoji iza organizacije „Fića festa“.
Da je ona parola „sve se vozi, samo se fića voli“ zaista tačna potvrđuju reči Dragana Mihajlovića, velikog ljubitelja „fiće“, koji kako sam kaže uživa u vožnji svog „fiće“ iz 1975. godine koji ga, ponosno dodaje, nikada nije izneverio.
„Moj fića je 1975. godište, u izvornom je fabričkom stanju i nikada me do sada nije izneverio. S obzirom da sam radio u kragujevačkoj fabrici automobila i to upravo na proizvodnji „fiće“, mogu slobodno da kažem da ga poznajem u dušu. „Fića“ je inače prilično zahvalan automobil za održavanje jer on sam „kaže“ šta mu fali. Svi mogu da iznevere, ali „fića“ nikada“, kategoričan je Mihajlović.
Među učesnicima današnje manifestacije je i gospođa iz Đevđelije, ponosna vlasnica zelenog „fiće“ iz 1974. godine.
„Prvi put sam ovde i mogu reći da mi se sve ovo jako dopada. Ovako nešto nema nigde i iskreno se nadam da će ova lepa manifestacija potrajati i narednih godina i da će okupljati sve veći broj učesnika“.
Tu je i gospodin iz Mojkovca sa jednim od poslednjih modela „fiće“ proizvedenog 1985. godine za koga kaže da ide „kao nov“.
„Uvek nam je veliko zadovoljstvo da dođemo u Kragujevac. Već smo peti ili šesti put ovde. Svaka čast organizatorima koji su se potrudili da ovaj skup bude zaista veličanstven“.
Značajnu podršku organizatori „Fića festa“ imali su od strane Gradske turističke organizacije i Grada Kragujevca.
„Ovo je jedna veoma važna manifestacija za grad Kragujevac, koja iz godine u godinu okuplja sve veći broj učesnika. Veliku zahvalnost dugujemo ljudima iz Udruženja ljubitelje fića iz Kragujevca koje neguje ovu lepu tradiciju. „Fića“ je jedan od simbola Kragujevca i sigurno je da će lokalna samouprava i ubuduće nastaviti da podržava ovu manifestaciju“, istakao je Stefan Bulatović, pomoćnik gradonačelnika za turizam.
Nakon izložbenog dela programa, učesnici „Fića festa“ su u šarenoj koloni prodefilovali glavnim gradskim ulicama mameći poglede oduševljenih Kragujevčana.