Najavljeno kao „ulepšavanje i podmlađivanje“, sređivanje fasada na zgradama u centru Kragujevca, koje su pod zaštitom države zbog svoje kulturno istorijske vrednosti, pretvorilo se u instalaciju sa skelama i pocepanim zavesama. Koju Kragujevčani gledaju i zaobilaze duže od godinu dana.
A gde je zapelo?
Radovi na fasadi takozvane Zgrade sa atlasima, u Ulici 27. marta otpočeli su 22. marta 2022. godine, da bi samo dan kasnije bili obustavljeni. I to, kako stoji u odgovoru Uprave za investicije, na naše pitanje, „nakon dopisa stručnog lica za obavljanje poslova bezbednosti i zdravlja na radu da postojeće elektro instalacije nisu izvedene u skladu sa propisima, te predstavljaju opasnost od strujnog udara za zaposlene, ali i prolaznike“.
- Nakon izmeštanja elektro kablova, radovi su nastavljeni 19. jula prošle godine. U toku radova utvrđeno je da je postojeći malter u veoma lošem stanju, te je bilo neophodno rušenje maltera sa najvećeg dela površina, što je znatno povećalo obim posla. Iako zima nije bila hladna, za ugradnju i sušenje maltera koji se ugrađuje potrebno je da temperatura vazduha i podloge ne bude ispod +5 ºC. Kako vreme sušenja, u zavisnosti od vremenskih uslova, izosi 1 dan/mm, potrebno je više dana u kontinuitetu, u toku celog dana, sa temperaturom iznad 5 stepeni da bi se izvodili radovi na malterisanju, što je u zimskom periodu, kada su noću niske temperature, teško izvodljivo.
Inače, kako kažu u Upravi za investicije, ukupna ugovorena cena za rekonstrukciju fasade je 51.025.206,64 dinara bez PDV-a, odnosno 61.230.247,96 dinara sa obračunatim PDV-om. Radove izvodi firma „Jadran“ doo Beograd u konzorcijumu sa firmama „Elkoms“ doo Beograd i „Beo potez“ doo Beograd na osnovu zaključenog ugovora, u skladu sa zaključenim okvirnim sporazumom nakon sprovedenog postupka javne nabavke.
U Upravi za investicije Kragujevca, u odgovoru na pitanja koja smo im postavili pozivajući se na Zakon o slobodnom pristupu informacijama od javnog značaja, tvrde da se radovi na fasadi zgrade u Ulici 27. marta „i dalje izvode u roku, jer izvođač ima pravo da traži produženje roka u slučajevima kada iz objektivnih radova nisu u mogućnosti da izvode radove, zbog loših vremenskih uslova, niske temperature…„
Upućeni u građevinske radove tvrde da se, bez obzira na „objektivne okolnosti“, ni jednoj firmi ne isplati da toliko dugo „zarobi“ skele, čije se iznajmljivanje kreće oko 25 evra dnevno. U gradskoj Upravi za investicije tvrde da nemaju informaciju koja je firma vlasnik skele, jer je, kažu, postavljanje skele obaveza izvođača radova. Kao i da skela ulazi u ugovorenu cenu rekonstrukcije fasade. Imaju, ipak, informaciju da se „skela se ne naplaćuje po danu, već se obračunava prema ugovorenom predmeru i predračunu radova, po metru kvadratnom ortogonalne projekcije skele“.
Iako je najavljena revitalizacija 22 reprezentativna objekta, spomenika kulture, u centru grada, do sada je završena samo jedna – na zgradi Prosvete. Doduše, u tu su menjane sijalice, jer gradonačelnik Dašić nije bio zadovoljan izvedenim radovima.
Posle Zgrade sa atlasima, na redu je objekat Peka. Ali, kada će, ne zna se, jer u ovom trenutku nije moguće pribaviti saglasnost skupštine stanara, tvrde u Upravi za investicije:
- Pre početka izvođenja radova potrebno je pribaviti saglasnost skupštine stanara zgrade. Imajući u vidu da se u navedenoj zgradi nalaze tri posebne celine (stan/poslovni prostor) potrebno je da vlasnici posebnih celina formiraju skupštinu stanara i daju saglasnost. Jedan od vlasnika posebnih celina je preminuo pa u ovom trenutku nije moguće pribaviti saglasnost skupštine stanara.
I dok se „objektivne okolnosti“ gomilaju, fasade staju u red sa drugim „velikim investicijama“ – Tržnicom, Trgom Radomira Putnika…
Fotografija: Suzana Đorđević
Izvor: Link