Turska je bila druga država koja je priznala nezavisnost Kosova 2008. godine.
Predsednik Srbije, Aleksandar Vučić, objavio je pre nekoliko dana da Srbija zvanično prekida vojnu saradnju sa Turskom.
SRBIJA PREKINULA VOJNU SARADNJU SA TURSKOM! Otkazana kupovina – naoružavaju lažnu državu Kosovo?! (VIDEO)
OVA DRŽAVA NAJVIŠE NAORUŽAVA PRIŠTINU, NIJE ČLANICA EU! Vučić otkrio: Nećemo sa njima da sarađujemo!
“TURSKA JE SPREMNA” Erdogan uputio poruku Vučiću i Kurtiju
– Turska naoružava tzv. Kosovo, protiv svih povelja i odredbi prodaju im naoružanje i zbog toga prekidamo vojnu saradnju sa njima. Nećemo kupovati od njih… Nećemo sa njima da sarađujemo, jer su glavni snabdevači nepostojeće države – izjavio je predsednik Srbije.
Tom prilikom, Vučić je saopštio da je Srbija odustala od kupovine turskih dronova “Bajraktar”.
Naime, početkom maja, obnarodovano je da su tzv. Kosovske bezbednosne snage (KBS) dobile pet dronova “Bajraktar”, koje proizvodi Turska, uprkos tome što ne bi ni smele da postoje ni po Kumanovskom sporazumu, ali ni po Rezoluciji SB UN 1244.
– KBS ne bi smele da postoje, ali njih, Zapad i Tursku, baš briga. Briga njih za međunarodno pravo. Međunarodno pravo, to su oni, to je pravo jačeg. Priština pravi svoju vojsku, koja ne sme da postoji, a oni to pravdaju time da je Kosovo nezavisno, jer su ga svi oni priznali, po pravu jačeg, izvučeno iz protivpravne agresije na SRJ – rekao je Vučić.
Međutim, to nije prvi put da zvanična Ankara naoružava lažnu državu, a ujedno se smatra najvećim spozorom i donatorom separatističkih vlasti u Prištini. Prema sporazumu dve strane, tzv. Kosovske bezbednosne snage svake godine od Turske dobijaju donaciju od oko 100 miliona turskih lira (oko 9,7 miliona evra), kojom se onda ugovara kupovina vojne opreme.
Turska je bila druga država koja je priznala nezavisnost Kosova 2008. godine, na šta je podsetio i sam turski lider, Redžep Tajip Erdogan, početkom prošle godine, prilikom susreta sa predsednicom tzv. Kosova, Vjosom Osmani, u Ankari, obećavši podršku lažnoj državi za ulazak u NATO.
– Mi kao važna zemlja u NATO ne vidimo ništa loše u članstvu (tzv.) Kosova u Alijansi i podržavamo ovaj proces. Preduzećemo korake i, kao što smo pomogli u procesu priznavanja, isto ćemo učiniti i u procesu prijema (tzv.) Kosova u NATO – rekao je Erdogan.
Erdogan je, takođe, izjavio da radi na tome da što više zemalja u svetu prizna nezavisnost Kosova, koje je nazvao “potlačenom državom”.
– Gde god postoje potlačene države, mi smo tu da pomognemo, a jedna od ovih zemalja je Kosovo. Pokušavamo da radimo na povećanju broja zemalja koje priznaju Kosovo. Sada 114 zemalja priznaje Kosovo i želimo da se taj broj poveća. Nadamo se da ćemo ove godine na Generalnoj skupštini Ujedinjenih nacija, sastanku koji ću imati sa Bajdenom, ponovo razgovarati o ovoj temi, da po pitanju priznanja Kosova zajedno radimo – kazao je Erdogan u julu 2021. godine.
Ubrzo nakon Erdoganove izjave, ministar odbrane u tzv. Vladi Kosova, Armend Mehaj, pohvalio se nakon službene posete Ankari, da je dogovorena isporuka vojne opreme Prištini od strane Turske. Reč je o taktičkim oklopnim vozilima tipa “Vuran” i “Kirpi”, a dogovorena je isporuka 14 vozila.
Mehaj je dodao da visoke tehničke i taktičke karakteristike ovih vozila i njihova izuzetna pokretljivost pružaju vrlo visoku balističku zaštitu od mina, kao i povećanu nosivost i unutrašnju zapreminu, te da pružaju izvanredne performanse u širokom spektru izazovnih terena i klimatskih uslova.
– Jedan od mojih kratkoročnih operativnih ciljeva je jačanje vojnih kapaciteta za izvođenje odbrambenih i međunarodnih operacija očuvanja mira i stabilnosti – naglasio je Mehaj.
Prema pisanju medija sa izvorima u srpskim bezbednosnim službama, u julu 2021. godine, otkriveno je da turski trgovci naoružanjem, zajedno sa Ministarstvom odbrane Bosne i Hercegovine i lokalnim posrednicima u Sarajevu, intenzivno ugovaraju detalje nabavke veće količine oružja, municije i ubojnih sredstava namenjenih tzv. Kosovskim bezbednosnim snagama.
Ovaj poduhvat, prema operativnim saznanjima srpskih obaveštajaca, papirološki je vešto maskiran kako bi prošao neopaženo od međunarodne javnosti. Кao formalni kupac u svim dokumentima navodi se Turska, iako su krajnji korisnik naoružanja jedinice KBS na Kosovu.
U središtu ovog posla, čiji je cilj prikriveno naoružavanje Albanaca na Kosovu, jeste spisak od gotovo 30 tipova naoružanja – mitraljeza i teških mitraljeza, ručnih raketnih bacača, automatskih pušaka, protivtenkovskih mina, šatora i druge vojne opreme. Reč je o mahom starijim tipovima naoružanja, različitih proizvođača, među kojima ima i stranih.
Arsenal, prema standardima izuzetno moderne i moćne turske armije, zastareo je i gotovo neupotrebljiv, što je srpskim službama bezbednosti i dalo jasan signal da bi krajnji korisnik mogao da bude prikriven. Operativnim radom došlo se do detalja razrađenog plana tihog opremanja jedinica kojima komanduje tzv. Vlada u Prištini.
Da je namera turskih trgovaca naoružanjem i posrednika iz BiH da opreme KBS jasno je već po samom spisku tipova naoružanja. Reč je o zastarelom naoružanju, koje nije zanimljivo gotovo nijednoj postojećoj armiji. Ovaj arsenal, međutim, zanimljiv je nepriznatim vojskama u povoju, terorističkim grupama i paravojnim formacijama.
Na njemu dominiraju ručni raketni bacači, protivoklopna sredstva, minobacači, mitraljezi i teški mitraljezi, mahom sovjetske i američke proizvodnje. U središtu ovog posla je tako višecevni lanser “Kaćuša”, protivavionski top sovjetske proizvodnje ZPU-1, kalibra 14 milimetara, kao i legendarni američki mitraljez “Broving” 12,7 milimetara ili ruski teški mitraljez DSHK.
Veliki skandal izazvalo je i otkriće srpskih službi, krajem prošle godine, da 11 turskih kamiona na bugarsko-makedonskoj granici kreću ka teritoriji Kosova i Metohije i nose najsavremenije oružje – minobacače i projektile, u vrednosti od 27,5 miliona evra, a po narudžbi tzv. Ministarstva odbrane Kosova.
Sve ovo je jasan dokaz namera Ankare da neće odustati od podrške vlastima u lažnoj državi i da je odluka predsednika Vučića da prekine vojnu saradnju sa Turskom, apsolutno ispravna i na mestu.
Izvor: Link