Od januara do juna ove godine, u Centru za biomedicinski potpomognutu oplodnju UKC Kragujevac, urađeno je oko 300 postupaka vantelesne oplodnje.
Zainteresovanost parova koji ne mogu prirodnim putem da ostvare potomstvo je velika, pa su očekivanja lekara iz Centra, da će do kraja ove godine kroz proces proći ukupno 400 parova.
U Kragujevcu je rođena i prva beba dobijena putem oplodnje doniranim genetskim materijalom.
Kasna odluka parova da ipak žele potomstvo, dovodi do konstantnog rasta broja žena koje nisu u mogućnosti da prirodnim putem ostvare začeće.
Najčešći problem predstavljaju godine starosti, pa samim tim i uspešnost vantelesnih oplodnji opada.
U Centru za biomedicinski potpomognutu oplodnju Univerzitetskog kliničkog centra Kragujevac, najbolji procenat uspešnosti tokom ovog procesa od blizu 40 posto, imaju žene mlađe od 40 godina.
Kragujevački Centar je prema statistikama izvršenih biomedicinski potpomognutih začeća, drugi po uspešnosti u Srbiji.
Lestvica se podiže i u radu sa doniranim genetskim materijalima, jer je u Kragujevcu rođena i prva beba začeta postupkom donacije jajnih ćelija.
Pacijenti kojima je uspostavljena dijagnoza nekog malignog oboljenja a nisu uspeli da se ostvare kao roditelji, pre postupka lečenja imaju mogućnost da zamrznu svoj reproduktivni materijal o trošku države.
Takođe, grad Kragujevac je pomerio starosnu granicu za finansiranje postupaka vantelesne oplodnje, pa o trošku lokalne samouprave u proces mogu ući žene do 49. godine života.