Društvo
| 09.10.2023
|
access_time
13:40
Ministarstvo nauke, tehnološkog razvoja i inovacija Srbije pokreće nacionalni projekat “Srbija zemlja nauke, zemlja inovacija” kako bi ukazalo na značaj ulaganja u nauku, tehnološki razvoj i inovacije.
Ministarka nauke Jelena Begović kazala je da je cilj projekta da Srbija postane centar izvrsnosti u oblasti nauke i inovacija i tako omogući dugoročni napredak domaće naučne zajednice, ali i privrede.
Ovo je jedan sveobuhvatan projekat koji sve što imamo u zemlji stavlja u funkciju razvoja inovacija, razvoja nauke, razvoja novih proizvoda i povećanje konkurentnosti i kompetitivnosti našeg privatnog sektora na međunarodnom nivou.
U okviru projekta organizovaće se Dani nauke i inovacija kako bi se javnost pripremila za buduće istraživačke i preduzetničke poduhvate, odnosno ekonomiju zasnovanu na znanju, a u saradnji sa Privrednom komorom Srbije, Fondom za inovacionu delatnost, Fondom za nauku i Centrom za promociju nauke.
“To treba da budu prioriteti razvoja zemlje kako bi smo izašli sa proizvodima, sa uslugama, sa dodatom vrednošću i time našu ekonomiju gurali napred”, smatra Begović.
Begović je podsetila da Srbija ima kvalitetne naučno-istraživačke organizacije, podstcajni regulatorni i poreski okvir, a do sada je u svoja četiri naučno-tehnološka (NTP) parka uložila 50 miliona evra.
“Još 70 miliona evra ualažemo u proširenje njihove infrastrukture, gradimo novi NTP u Kruševcu. Imamo mrežu od 23 mala, inovaciona, smart siti centra po čitavoj Srbiji koje smo umrežili, vezali za NTP. Fond za inovacionu delatnost od 2011. godine je uložio 73 miliona evra da podrži razvoj projekata koji podrazumevaju saradnju nauke i privrede”, rekla je Begović.
Radi se i na izgradnji portala naučne infrastrukture Srbije.
“Na tom portalu će se naći sva infrastruktura, oprema i usluge koje naše naučno istraživačke organizacije, instituti i fakulteti imaju u svom posedu i koju želimo da otvorimo prema privredi”, dodala je.
I predsednik Privredne komore Srbije Marko Čadež najavio je dodatni angažman te privredne asocijacije u ovoj oblasti.
“U oktobru pokrećemo inovacioni hab, koji je jedinstveni deo Centra za digitalnu transformaciju koji se pokazao kao veoma dobar model kada je u pitanju digitalna transformacija malih i srednjih preduzeća. Sada idemo u sledeći korak da spajamo veliku industriju, tradicionalne kompanije sa inovativnom zajednicom”, istakao je Čadež.
Srbija će se zadužiti i 200 miliona evra za izgradnju istraživačko-razvojnog BIO4 kampusa, posvećenog bionaukama.
Istovremeno, dogovoren je i nastavak izgradnje kinesko-srpskog naučno-tehnološkog parka “Mihajlo Pupin”, koja je počela u Beogradu još 1989. godine.
Prilog Kineske Medijske Grupe – CMG.
Izvor: Link