Topola – Odbornici Skupštine opštine Topola usvojili su Predlog Odluke o budžetu za 2024. godinu. Opštinska kasa teška je oko 900 miliona dinara a prema rečima predsednika Skupštine, budžet je razvojni.
„Više od 50 odsto budžeta ide direktno u investicije, najveća investicija je potpuno zatvaranje i saniranje deponije u Torovima što će biti najveća investicija u Topoli u ovoj i sledećoj godini, zatim izgradnja kanalizacije u Ljubeselu, završetak izgradnje ulice Kneginje Zorke, početak izgradnje ulice Bulevar kralja Aleksandra u Topoli. Povezivanje bušotina koje su otkrivene prethodnih godina na potezu Kupusari u vodovodnu mrežu Topole, mi smo već smanjili gubitak vode za 50 odsto. Očekuje nas veliko ulaganje u obrazovanje, gasifikacija Srednje škole, radovi na paviljonu u Osnovnoj školi, gasifikacija škole u Trnavi, zamena stolarije u OŠ „Živko Tomić“ u Donjoj Šatornji, pokušaćemo da završimo Belosavce gasifikaciju škole i da pomognemo za Natalince. Važno je da uredimo i vododvodne linije na seoskom području, nezakonito njima gazduju razna Udruženja a to je državna imovina. Projekat oko izgradnje tehničke dokumentacije za Kubršnicu izazvao je dosta polemike, mi smo tu radili prethodnih godina a očekuje nas rešavanje imovinsko pravnih odnosa“, izjavio je Dragan Jovanović, predsednik Skupštine opštine Topola.On je naglasio da je nedavno stigla i presuda Privrednog suda iz Kragujevca na koju se dugo čekalo a tiče se reciklažnog centra u Topoli.
„Za nas je veoma važna presuda koja je stigla, radi se o tome da je sud presudio da što se tiče izgradnje reciklažnog centra apsolutno ne postoji nikakva obaveza opštine već konzorcijuma koji nije na vreme završio projekat da plati nadohnadu opštini. Pričao sam o tome godinama ali na žalost zbog toga sam bezbroj puta prozivan, sada se dokazalo da sam bio u pravu“, ističe Jovanović.Šef odborničke grupe „Novi ljudi za Bolju Topolu“, Mirko Jevtić smatra da u budžetu ima dosta dobrih projekata ali i predloga koji nisu uvršteni. On takođe ističe da su i dopune Dnevnog reda koje su dostavljene od strane opozicije naišle na nerazumevanje od strane vladajuće većine.
„Po prvi put u budžetu imamo da se opština kreditno zadužujesa 42 miliona i to je verovatno novac za radove u pešačkoj zoni. Imali smo nekoliko predloga za dopunu Dnevnog reda koje nisu usvojene, odbornici vlasti nisu želeli da glasaju za njih, tražili smo da se uvede logoped kao radno mesto, zatim da najbolji sportisti dobiju neku stipendiju do sledećeg izbora, da razni izveštaji budu na skupštini kako bi građani bili upućeni sa svim dešavanjima, predložili smo da za drugo ili treće dete bude besplatan vrtić, sve je to odbijeno jer valjda sve što dolazi od opozicije se odbija a kasnije se ispostavi da su naši predlozi bili na mestu i nađu se u odluci o budžetu. Nismo optimisti za ovaj budžet, investicije su dobre ako budu realizovane“, kaže Mirko Jevtić.Inače, Predlog Odluke o budžetu usvojen je sa 23 glasa za, dok je 16 odbornika glasalo protiv.
Na ovoj sednici potvrđeni su i mandati za troje odbornika.