Kada će biti završena tržnica u Kragujevcu – moglo bi da bude pitanje od milion dolara. Tačnije, od šest miliona evra, koliko će po svemu sudeći na kraju biti potrebno za njenu obnovu. To je dva puta više nego što je prvobitno planirano, ali prvobitno je bilo planirano i da ona do sada već bude gotova.
Rušenje stare Tržnice počelo je jula 2020. godine i od tada ništa više nije isto. Najstarija i nekada najlepša zgrada tržnice u Evropi, u centru Kragujevca, sada je pravo ruglo.
„Mnogo je ružno ovo ovako, grad je u totalnom haosu“, kaže jedan od građana Kragujevca za N1.
„To je trebalo da bude ranije gotovo, to je zgrada pod zaštitom države i da se sa tim radovima mnogo nešto rasteže“, kaže drugi stanovnik ovog grada.
„Trebalo bi da bude lepo, kad prođeš, kad sedneš da vidiš nešto, a ovako ništa“, kaže jedna njihova sugrađanka.
Pokušavala je gradska vlast u više navrata da popravi ono što su njeni partijski drugovi iz prethodnog mandata napravili, ali očigledno bezuspešno. Aktuelni gradonačelnik je tada najavio i tužbe.
„Prvo što mene interesuje kao i svakog Kragujevčanina, jeste da istraga utvrdi ko je odgovoran za ovakav odnos prema tržnici. Da izađu ta imena i prezimena, te slike da izađu u novine, da ne izlaze stalno slike ovog ili prošlog gradonačelnika ili jednog direktora, nego ko je odgovoran za ovo stanje imenom i prezimenom da se vidi, da i njegove komšije vide šta im komšija radi na ovakvoj gradskoj vrednosti“, rekao je u novembru 2021. godine Nikola Dašić, gradonačelnik Kragujevca.
Ni komšija, ni kragujevačka javnost do danas nisu saznali ko je tačno odgovoran. A ni dve godine kasnije, obećanje predsednika države da će tržnica u Kragujevcu sigurno biti gotova krajem 2023. nije uticalo da se radovi ubrzaju.
„Država Srbija će pošto je Kragujevac,uzeo kredit, da to znate, za tržnicu, i ne mogu više da čekam. Jednostavno ne mogu više da čekam, mi ćemo da uzmemo da platimo pola odmah, da ne mislite o tim kreditima, samo da završimo, da ljudi u Kragujevcu vide da će država o tome da misli“, rekao je Vučić.
U međuvremenu je pred lokalne izbore prosle godine otvoren samo spoljni deo sa tezgama i mlečni paviljon. Zgrada stare tržnice, koja je pod zaštitom države kao kulturno dobro, umesto da bude rekonstruisana, sakrivena je od pogleda prolaznika. Do kada će tako biti redakcija N1 je probala da sazna od nadležnih, ali ni danas, kao i više puta do sada, taj odgovor nije uspela da dobije.
Grad je tek pre nekoliko dana raspisao novi tender za javnu nabavku. Traži se novi, treći po redu, izvođač radova, a to znači i više para. Pa će tako po trenutnoj računici, umesto prvobitnih 2,5 miliona evra, famozna rekonstrukcija tržnice, dostići cifru od oko šest miliona evra za kompletnu rekonstrukciju. Dok se to ne desi, a kada će ne znamo, tržnica i dalje ostaje obavijena ukrasnom scenografijom.
Izvor: Link