Na memorijalnom kompleksu „Slovačko groblje“ u Kragujevcu obeleženo je 108 godina od streljanja 44 slovačka vojnika. Komemoraciji su prisustvovali zvaničnici Srbije i Slovačke, a u obraćanjima je istaknut značaj negovanja kulture sećanja, kao i prijateljskih odnosa između dve zemlje.
Polaganjem venaca kod spomenika u memorijalnom kompleksu „Slovačko groblje“ i odavanjem pošte pripadnicima 71. pešadijskog puka koji su 1918. godine odbili da izvrše naređenje i podigli glas protiv rata, u Kragujevcu je obeleženo 108 godina od streljanja 44 slovačka vojnika. Događaju su prisustvovali ambasador Republike Slovačke u Srbiji Mihal Pavuk, državni sekretar u Ministarstvu za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja Zoran Antić, zamenica predsednika Skupštine grada Kragujevca Nada Milovanović, članica Gradskog veća za međunarodnu saradnju i lokalnu samoupravu Danka Andonovski, kao i predstavnici institucija, boračkih i udruženja građana. Mihal Pavuk je poručio da ovo mesto podseća da istorija nije samo zbir datuma i događaja, već i priča o ljudskim sudbinama.
Zahvalio je Gradu Kragujevcu na dugogodišnjoj brizi o mestu počinka slovačkih vojnika i rekao da su veze Srbije i Slovačke zasnovane na uzajamnom poštovanju, saradnji i vrednostima mira, slobode i ljudskog dostojanstva. Nada Milovanović je istakla da je „Slovačko groblje“ važno mesto povezivanja dva naroda i simbol bratskih odnosa i zajedničke težnje ka miru. Poručila je da mir nema alternativu i da svaka generacija treba da bira razum, dijalog i čovekost umesto mržnje, sukoba i nasilja.
Zoran Antić je podsetio na značaj pobune pripadnika 71. trenčinskog puka i njihovu odluku da se suprotstave nepravdi i ratnom bezumlju. Naveo je da su se vojnici tog puka, vođeni slovenskim poreklom, bratstvom i prijateljstvom sa Srbima, suprotstavili austrijskim i mađarskim oficirima upravo u Kragujevcu. Antić je rekao i da je Kragujevac grad prve srpske prestonice i Sretenjskog ustava, kao i grad čiji su streljani đaci simbol antifašizma u Evropi i svetu.
Dodao je da u Trencinu postoji spomen-obeležje stradalim srpskim vojnicima i da ta mesta sećanja predstavljaju trajnu vezu između Srbije i Slovačke. Komemorativna svečanost na „Slovačkom groblju“ i ove godine potvrdila je značaj negovanja sećanja i očuvanja veza između Srbije i Slovačke.



